Search icon

Eksplorator plików Windows 11 otrzyma nowy design i dodatkowe funkcje

01.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Eksplorator plików Windows 11 otrzyma nowy design i dodatkowe funkcje
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zmiany poszczególnych funkcjonalności dostępnych w kolejnych odsłonach systemu operacyjnego Windows raczej są kosmetyczne. Użytkownicy niezbyt dobrze przyjmują gruntowne modernizacje, czego dowodem było bardzo słabe przyjęcie Windowsa 8. Od tego czasu Microsoft stawia raczej na ewolucję niż rewolucję. Przykładem może być drobne powiększenie możliwości Notatnika w najnowszej wersji systemu. Kolejną zmianą ma być nowy Eksplorator plików Windows 11. Funkcja doczekała się sporych zmian, choć jej obsługa pozostała przyjazna.

Nowy Eksplorator plików Windows 11

Eksplorator plików Windows 11 w jego najnowszej odsłonie możemy zobaczyć na grafikach, których źródłem jest Microsoft. Najwyraźniej developerzy firmy Billa Gatesa prowadzą testy nowego rozwiązania. Przypuszczalnie Eksplorator plików w odświeżonej wersji pojawi się w systemie po sporej aktualizacji. Spodziewamy się jej jeszcze w tym roku. Wraz ze zmianami w Eksploratorze, Windows 11 powinien wtedy stać się lepiej zintegrowany z usługą Microsoft 365 (dawniej: Microsoft Office). Oznacza to też wprowadzenie do Windowsa w większym stopniu usługi OneDrive, która już niebawem zostanie połączona z pakietem biurowym.

Interfejs Eksploratora plików Windows 11 będzie przypominał przeglądarkę internetową.

W oknie mamy bowiem pasek adresowy, poszczególne zakładki, czy przejście do ekranu głównego poprzez ikonę z domkiem. Po wspomnianych na wstępie zmianach w Notatniku mogliśmy odnieść podobne wrażenie. Najwyraźniej Microsoft dostrzega to, że wszyscy użytkownicy korzystają z przeglądarek internetowych. Znają obsługę tak zaplanowanego okna, a układ podobny do przeglądarki daje możliwość „upchnięcia” wielu funkcji i dodatkowych opcji.

Nowy eksplorator plików Windows 11
Źródło: Microsoft Central

Eksplorator plików Windows 11 pod pewnym względem będzie przypominać analogiczne rozwiązanie w systemie Apple macOS. Chodzi o wyszukiwarkę, która po aktualizacji ma obsługiwać tagi. Użytkownik Windowsa 11 będzie mógł przypisywać je do plików i folderów, dzięki czemu późniejsze odnalezienie czegoś będzie proste i szybkie.

Dodatkowe opcje dla plików Office 365

O tym, jak pakiet Microsoft 365 jest ważny dla amerykańskiego giganta, świadczy jeszcze lepsza integracja plików tego pakietu z najnowszą wersją Eksploratora plików Windows 11. W widocznym miejscu pojawią się ostatnio otwierane pliki pakietu biurowego (Word, PowerPoint, Excel, itp.). Prawdopodobnie będzie jednak możliwość wyłączenia tej opcji.

Eksplorator plików w Windows 11 doczeka się sporych zmian
Eksplorator plików w Windows 11 doczeka się sporych zmian (źródło: Microsoft Central)

Pliki pokazywane w Eksploratorze plików zyskają też bardziej szczegółowy opis. Dotyczy to w dużej mierze właśnie plików pakietu biurowego, także tych przechowywanych w chmurze.

Zmian doczekał się także podgląd plików graficznych. W galerii obrazów i filmów zobaczymy podgląd pliku już po najechaniu na niego myszką.

Kiedy zmiany pojawią się w Windowsie 11?

Możemy się spodziewać, że duża aktualizacja Windowsa 11 pojawi się pod koniec tego roku. Prawdopodobnie nowy Eksplorator plików Windows 11 poznamy bliżej jesienią 2023 roku.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.