Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 – niby dobry, ale konkurent depcze mu po piętach!

25.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 – niby dobry, ale konkurent depcze mu po piętach!
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wszyscy zachwycamy się zawsze flagowymi smartfonami i znajdującymi się tam podzespołami. Niedawno w Xiaomi 14 po raz pierwszy pojawił się flagowy procesor Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3. Bez wątpienia ma imponujące osiągi, do większości używanych przez klientów telefonów trafią jednak tańsze układy. Teraz może być nim na przykład Snapdragon 7 Gen 3, czyli pozycjonowany nieco niżej chipset Qualcomm. Co oferuje jeden z najlepszych procesorów dla smartfonów ze średniej półki cenowej?

Nie topowy, ale też bardzo dobry – oto Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3

Zastanawiasz się nad zakupem nowego smartfona i dużo od niego oczekujesz? Jeśli nie chcesz przy tym wydać fortuny, często dobrym rozwiązaniem będzie jeden z nowych modeli telefonów pozycjonowanych niżej niż flagowce. Mamy w nich zwykle szereg najnowszych technologii, bardzo dobry ekran i aparat, a wydajność pozwala na sprawną pracę przez wiele lat. Niekiedy producenci wyposażają takie modele w topowe, lecz nieco starsze procesory (np. sprzed 1-2 generacji). Pozwala to obniżyć koszt urządzenia. Inną drogą jest użycie procesora bardzo wydajnego, ale znajdującego się nieco niżej na liście najmocniejszych, nowych układów. Taki właśnie jest opisywany chipset. Wykonano go w 4-nanometrowym procesie technologicznym.

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 jest rozwinięciem poprzedniej generacji. Producent położył w nim duży nacisk na zadania związane z AI.

Qualcomm twierdzi, że nowy Snapdragon 7 Gen 3 pozwoli na aż o 50% lepsze wyniki w grach, dzięki poprawionej wydajności zintegrowanego z procesorem GPU. Dodatkowy koprocesor odpowiedzialny za sztuczną inteligencję pozwala natomiast na wzrost mocy obliczeniowej aż o 60% w zadaniach związanych z AI! Lepsze osiągi w grach to zasługa lepszej wydajności, a także technologii Snapdragon Elite Gaming.

Nowy procesor Snapdragon 7 Gen 3
Nowy procesor Snapdragon 7 Gen 3 (źródło: Qualcomm)

Snapdragon 7 Gen 3 w porównaniu z „siódemką” pierwszej generacji jest o 20% bardziej efektywny pod względem zużycia energii. Może się to więc zauważalnie przełożyć na czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Jeśli producent smartfona, a w kolejce po nowego Snapdragona ustawili się już m.in. Vivo i Honor, wyposaży go w odpowiednio szybkie ładowanie, baterię naładujemy nawet do 50% w zaledwie pięć minut. Pozwoli na to technologia Qualcomm Quick Charge 5.

Snapdragon 7 Gen 3 z taktowaniem do 2,63 GHz

Taktowanie rdzeni w Snapdragonie 7 Gen 3 nie jest imponująco wysokie. Najmocniejszy rdzeń rozpędza się tu „zaledwie” do 2,63 GHz. Konkurent, czyli najnowszy MediaTek Dimensity 8300, również procesor do smartfonów ze średniej półki cenowej, ma najmocniejszy rdzeń Cortex-A715 z taktowaniem aż 3,35 GHz. Trzy kolejne rdzenie Snapdragona mają po 2,4 GHz, a cztery najbardziej energooszczędne – 1,8 GHz.

Snapdragon 7 Gen 3 ma konfigurację rdzeni 1+3+4.

Producent wyposażył swój układ w takie funkcje jak Qualcomm Game Quik Touch (minimalizacja opóźnień) i Adreno HDR Fast Blend (poprawa jakości obrazu).

Snapdragon 7 Gen 3
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (źródło: pcmag.com)

Oczywiście, nie zabrakło wsparcia dla nowych technologii. Mamy obsługę Wi-Fi 6E o przepustowości do 2,9 Gb/s. Obsługiwane są też sieci 5G 6 GHz z przepustowością do 5 Gb/s (w poprzedniej generacji Snapdragona 7 – do 4,4 Gb/s).

Snapdragon 7 Gen 3 obsługuje dźwięk w wysokiej jakości. Możemy cieszyć się świetnym brzmieniem także używając słuchawek bezprzewodowych. Połączymy je przez Bluetooth z obsługą kodeka LE Audio. Dostępna będzie m.in. funkcja dźwięku przestrzennego Spathal Audio ze śledzeniem ruchów głowy.

Specyfikacja procesora Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3

 • Model: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (SM7550)
 • Proces technologiczny: 4 nm
 • Architektura: 64 bit
 • Konfiguracja rdzeni: 1x 2,64 GHz + 3x 2,4 GHz + 4x 1,8 GHz
 • Obsługiwany dysk: UFS 4.0
 • Obsługiwana pamięć RAM: LPDDR5X, LPDDR4x
 • GPU: Qualcomm Adreno, OpenGL ES 3.2, OpenGL 2.0, Vulcan 1.1, dekodowanie VP9, sprzętowa akceleracja H.265
 • Wyświetlacz: częstotliwość odświeżania do 168 Hz (Full HD+), jakość do 4K (przy 60 Hz)
 • Kamera: wideo 4K HDR przy 60 kl./s z poprawionym kontrastem i ostrością, trzy procesory obrazu ISP, obsługiwane matryce do 200 MP, Ultra HDR, wsparcie dla AI
 • Dźwięk: Snapdragon Sound, Bluetooth 5.3 Low Energy Audio z Auracast, Spathal Audio
 • Łączność: Wi-Fi 6E (do 2,9 Gb/s), modem5G Snapdragon X63 z pasmem 6 GHz (do 5 Gb/s), obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (Dual SIM, Dual Active), Bluetooth 5.3
 • Złącze: USB typu C 3.2 Gen 1, ładowanie Quick Charge 4+

Snapdragon 7 Gen 3 ustępuje nieco konkurencji…

Najnowszy procesor Qualcomm to ulepszona wersja poprzedników. Ciężko byłoby mu coś zarzucić, jakby nie… konkurencja. MediaTek Dimensity 8300 wygląda na o wiele bardziej dopracowany i innowacyjny procesor. Znajdziemy w nim obsługę lepszych wyświetlaczy, matrycy z większą liczbą megapikseli, czy lepsze funkcje związane z AI.

Musimy jednak poczekać do premiery urządzeń z tymi procesorami. Dopiero bezpośrednie porównanie obu układów w praktyce pokaże, który jest lepszym procesorem.

Źródło zdjęcia głównego: pcmag.com

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.