Nowe funkcje w aplikacji mObywatel w 2024 roku

17.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowe funkcje w aplikacji mObywatel w 2024 roku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Rządowa aplikacja mObywatel już dawno przestała być jedynie miejscem, gdzie mamy swój cyfrowy dowód osobisty. Kolejne funkcje pojawiają się dość często i nie zmieni się to także w tym roku. Jakich nowości możemy się spodziewać w 2024 roku w mObywatel?

Ministerstwo Cyfryzacji nie przestaje rozwijać aplikacji mObywatel

Zmiana władz w Polsce nie sprawiła, że rozwój aplikacji mObywatel zwalnia. Już od wielu lat możemy cieszyć się coraz większymi możliwościami aplikacji i z pewnością stan ten nie ulegnie zmianie także w 2024 roku. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało już, że dokończy prace nad już rozpoczętymi funkcjonalnościami. Już teraz w aplikacji mObywatel mamy cyfrowe wersje dowodu osobistego, prawa jazdy, czy legitymacji emeryta i rencisty.

Do tej listy już niedługo dołączy:

Korzystając z naszego elektronicznego dowodu osobistego będziemy też mogli sprawnie podpisywać dokumenty Profilem Zaufanym i e-dowodem. Ministerstwo Cyfryzacji na rządowej stronie informuje też dość ogólnie o kolejnych zmianach. „Rozwój płatności” i „Rozwój usług Urzędu Skarbowego” pozwalają jednak sądzić, że dzięki naszym smartfonom i zainstalowanej aplikacji mObywatel załatwimy wkrótce jeszcze więcej spraw.

W mObywatel ma się też pojawić funkcja e-Doręczenia, co może w części zastąpić korespondencję listowną.

Kolejna nowość to udostępnienie danych z Rejestru Danych Kontaktowych. W przypadku złożonych wniosków urzędowych (np. o wydanie paszportu lub dowodu osobistego) dostaniemy wgląd do statusu wniosku.

Otrzymamy także możliwość dodawania danych dzieci do aplikacji.

Ma się pojawić również moduł Stłuczka, który pozwoli sporządzić protokół ze zdarzenia drogowego.

Na końcu listy zaplanowanych na 2024 rok nowości w mObywatel mamy usługę „Moja Firma”. Nie znamy jednak jeszcze szczegółów dotyczących tej opcji.

Nowości w mObywatel na 2024 rok
Nowości w mObywatel na 2024 rok (źródło: gov.pl)

Pozostałe nowości w aplikacji mObywatel 2.0 planowane na 2024

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi też prace, które pomogą lepiej zarządzać dokumentami i usługami w mObywatel.

Ciekawą nowością może być wprowadzenie w mObywatel chatbota. Asystent poinformuje nas o usługach dostępnych w aplikacji.

Aby lepiej dostosować działanie aplikacji do swoich potrzeb i oczekiwań, będziemy też mogli zarządzać powiadomieniami z mObywatel. Poza tym wciąż trwają prace związane ze zmianami designu i sposobu korzystania z aplikacji. Takie usprawnienia UX i UI pozwalają poprawiać pewne niedociągnięcia z przeszłości.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.