Nowości Apple – iMac, MacBook Pro i układ M3. Warto było czekać?

31.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Nowości Apple – iMac, MacBook Pro i układ M3. Warto było czekać?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś w nocy o godzinie 1:00 czasu obowiązującego w Polsce rozpoczęła się konferencja Scary fast, podczas której firma Apple zaprezentowała nowe modele MacBooków Pro oraz 24-calowego iMaca. Komputery wyposażone są w kolejną generację układów Apple Silicon serii M3. Zapraszamy na podsumowanie całej nocnej konferencji Apple.

Scary fast – straszne nudy?

Prezentacja nie była porywająca. Wynika to z faktu, że poza nowymi procesorami, zaprezentowane komputery prawie wcale nie różnią się od swoich poprzedników. Na szczęście konferencja trwała tylko pół godziny.

Najwięcej czasu poświęcono nowym MacBookom Pro, ale zdecydowanie najciekawszy był fragment o nowych procesorach serii M3.

Apple Silicon M3 – specyfikacja

Prezentacja procesorów nie dla wszystkich jest fascynującym wydarzeniem. Polegała ona głównie na opisie specyfikacji technicznej i wymienianiu liczby rdzeni poszczególnych komponentów i innych cyferek, ale warto zauważyć, że układy M3 to kolejny krok Apple w stronę rynku komputerów, które przeznaczone są dla tak zwanych profesjonalnych użytkowników.

Układy serii M3 wykonane zostały w 3-nanometrowej technologii, dzięki czemu uzyskano wyższą wydajność przy podobnym do poprzedniej generacji zużyciu energii. Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, w rodzinie M3 znalazły się (póki co) trzy czipy:

  • M3 – 8‑rdzeniowe CPU oraz maksymalnie 10‑rdzeniowe GPU. Procesor obsługuje do 24 GB pamięci RAM o przepustowości 100 GB/s.
  • M3 Pro – 11‑rdzeniowe lub 12-rdzeniowe CPU oraz maksymalnie 18‑rdzeniowe GPU. Procesor obsługuje do 36 GB pamięci RAM o przepustowości 150 GB/s.
  • M3 Max – 14‑rdzeniowe lub 16-rdzeniowe CPU oraz maksymalnie 40‑rdzeniowe GPU. Procesor obsługuje do 128 GB pamięci RAM o przepustowości 400 GB/s.
apple silicon m3

Brakuje jeszcze wariantu Ultra, ale ten zapewne pojawi się przy okazji premiery kolejnej generacji Maca Studio oraz Maca Pro.

Apple po raz pierwszy zastosowało technologie, które wspierają działanie procesora graficznego – Dynamic Caching, sprzętowe przyśpieszenie ray tracingu oraz mesh shading. Każdy z trzech układów ma także 16-rdzeniowy Neural Engine oraz silniki multimedialne, które wspierają między innymi pracę z edycją wideo:

  • sprzętowa akceleracja obsługi H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW,
  • silnik dekodowania wideo,
  • silnik kodowania wideo,
  • silnik kodujący i dekodujący format ProRes,
  • dekoder AV1.

Warto jeszcze wrócić do wspomnianych wyżej technologii. Dynamic caching, czyli dynamiczne buforowanie pamięci, w czasie rzeczywistym rozdziela lokalną pamięć pomiędzy zasoby sprzętowe, dzięki czemu wykorzystywane jest ona bardziej efektywnie.

Ray tracing i mesh shading zwiększają wydajność GPU przy minimalnym spadku jakości generowanego obrazu. Warto też dodać, że CPU w tych układach posiada rdzenie odpowiedzialne za wydajność i energooszczędność. Według Apple pierwsze są o około 30% szybsze od tych w układach serii M1, a drugie aż o 50% szybsze. Pozwala to na lepsze osiągi przy podobnym zużyciu energii.

Nowe MacBooki Pro

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że firma Apple wycofała ze sprzedaży 13-calowego MacBooka Pro z paskiem Touch Bar, którego ogólna konstrukcja była taka sama od 2012 roku. Touch Bar wprowadzony został cztery lata później, ale ten pomysł nie przypadł do gustu użytkownikom, czego dowodem jest wycofanie go właśnie dziś.

W sprzedaży zostały zatem trzy modele o takiej samej konstrukcji, która zadebiutowała w październiku 2021 roku. Bazowy model stanowi komputer z 14-calowym ekranem i układem M3. Procesory M3 Pro oraz M3 Max dostępne są zarówno w 14-calowym, jak i 16-calowym modelu.

Dodajmy też, że wszystkie komputery kupić można z obudową w kolorze srebrnym. Model z M3 wybrać można także w kolorze Gwiezdna szarość, a droższe modele dostępne są w wariancie kolorystycznym o nazwie Gwiezdna czerń.

macbook pro - design

Wydajność

Wydajność wynika przede wszystkim z modelu procesora i pojemności zunifikowanej pamięci, w które wyposażony jest komputer. Poszczególne warianty opisane zostały powyżej. Do tej pory nie pojawiły się wyniki testów benchmarkowych nowych maszyn, więc realna wydajność nie jest jeszcze znana.

Wyświetlacz

Mniejsze MacBooki Pro posiadają wyświetlacz Liquid Retina XDR o rozdzielczości 3024 na 1964 piksele, którego przekątna ma długość 14,2 cala. W przypadku większych rozmiar to 16,2 cala, a rozdzielczość wynosi 3456 na 2234 piksele.

Wszystkie modele obsługują szeroką gamę kolorów P3, technologie TrueTone oraz Pro Motion, czyli adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Standardowa jasność wynosi 1000, a szczytowa 1600 nitów.

Pamięć masowa

Model z układem M3 wybrać można z dyskiem SSD o pojemności 512 GB, 1 TB lub 2 TB. Droższe modele, które wyposażone zostały w układ M3 Pro lub M3 Max dostępne są dodatkowo w wariancie z pamięcią masową o pojemności 4 TB oraz 8 TB.

Porty i inne elementy specyfikacji

Model z M3 wyposażony został w następujące porty UI:

  • 2 x Thunderbolt / USB 4 (USB‑C),
  • 1 x HDMI z wyjściem dźwięku wielokanałowego,
  • 1 x gniazdo na kartę SDXC.

Modele z procesorami M3 Pro oraz M3 Max mają o jeden port Thunderbolt więcej, czyli:

  • 3 x Thunderbolt / USB 4 (USB‑C),
  • 1 x HDMI z wyjściem dźwięku wielokanałowego,
  • 1 x gniazdo na kartę SDXC.
macbook pro z M3

Warto także wspomnieć o kamerze FaceTime HD 1080p z zaawansowany procesorem ISP wykorzystujący techniki wideografii obliczeniowej, sześciu głośnikach hi-fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling oraz trzech mikrofonach klasy studyjnej. Każdy z nowych MacBooków Pro ma także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z zaawansowaną obsługą słuchawek o wysokiej impedancji oraz czytnik linii papilarnych Touch ID.

W przypadku komunikacji bezprzewodowej mamy do czynienia z obsługą Wi‑Fi 6E (802.11ax) oraz Bluetooth 5.3.

Bateria w modelu z M3 ma pojemność 70 Wh. W przypadku 14-calowych komputerów z M3 Pro lub M3 Max jest to 72,4 Wh. 16-calowe maszyny mają akumulator o pojemności 100 Wh.

24-calowy iMac z M3

Poza procesorem, nowy iMac także prawie wcale nie różni się od poprzedniej generacji. Wzornictwo oraz dostępne warianty kolorystyczne są takie same. Tańszy model z dwoma portami Thunderbolt 4 dostępny jest w następujących kolorach:

  • niebieskim,
  • zielonym,
  • różowym,
  • srebrnym.

Droższy model ma cztery porty Thunderbolt 4 i poza kolorami wymienionymi wyżej można go kupić także w wariancie:

  • Żółtym,
  • pomarańczowym,
  • fioletowym.
nowy imac

Wydajność – iMac z M3

W odróżnieniu od nowych MacBooków Pro, iMaki kupić można tylko z układem M3. Do wyboru są jednak dwa warianty – z 8-rdzeniowym oraz 10-rdzeniowym procesorem graficznym. W komputerze ze słabszym procesorem maksymalna pojemność dysku SSD to 1 TB, a w przypadku mocniejszego dostępne są 2 TB. Oba obsłużą maksymalnie 24 GB pamięci RAM. W obu przypadkach jest też to 8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi.

W tańszych konfiguracjach do wyboru są także inne warianty pojemności obu rodzajów pamięci. Poza 24 GB RAMu wybrać można także 8 lub 16 GB. Jeśli chodzi o dysk twardy, to poza opisaną wyżej maksymalną pojemnością wybrać można także 256 GB oraz 512 GB.

Wyświetlacz Retina 4,5K

W obu modelach (zarówno z dwoma, jak i czterema portami) zastosowano ten sam wyświetlacz z podświetleniem LED o rozdzielczości 4480 na 2520 pikseli. Jego maksymalna jasność to 500 nitów. Tak jak w poprzedniej generacji, jest obsługa gamy kolorów P3 oraz technologia True Tone.

Porty i inne elementy specyfikacji

Jak już wielokrotnie wspomniano, dostępne są dwa warianty nowych iMaców – z dwoma oraz czterema portami. Każdy z nich ma dwa gniazda Thunderbolt / USB 4. Droższy wyposażono także w dwa porty USB 3 oraz Gigabit Ethernet. Ten ostatni można mieć także w tańszym wariancie, ale dopłacić trzeba 150 złotych.

Komputery posiadają także w kamerę FaceTime HD 1080p z zaawansowany procesor ISP wykorzystujący techniki wideografii obliczeniowej, sześć głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling, trzy mikrofony klasy studyjnej oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Tak jak w nowych MacBookach Pro jest też obsługa Wi‑Fi 6E (802.11ax) oraz Bluetooth 5.3.

imac z M3

Ceny i dostępność

Za nowe MacBooki Pro zapłacić trzeba od 8999 złotych (model z M3), 11499 złotych (14-calowy model z M3 Pro) oraz 13999 złotych za 16-calowy komputer z M3 Pro. Nowy MacBook Pro w najdroższej konfiguracji to wydatek rzędu 42199 złotych.

Za iMaca z dwoma portami w podstawowej wersji zapłacić trzeba 7499 złotych. Droższy wariant kosztuje 8699 złotych, a za najbardziej wydajną wersję nowego iMaca zapłacić trzeba 15899 złotych.

Wszystkie nowe modele dostępne będą od 7 listopada.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.