Nowa funkcja w WhatsApp, na którą czekaliście od wielu lat

21.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowa funkcja w WhatsApp, na którą czekaliście od wielu lat
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Twórcy aplikacji WhatsApp, popularnego komunikatora dla urządzeń mobilnych, postanowili wyeliminować jedną z jego największych wad. Chodzi o kompresowanie wysyłanych grafik. Już niedługo za pośrednictwem WhatsAppa będzie można wysyłać zdjęcia w rozdzielczości HD.

Wysoka rozdzielczość wysyłanych zdjęć w WhatsApp

Wysyłane obecnie zdjęcia są kompresowane do rozdzielczości 1200 na 1600 pikseli, co znacznie „psuje” jakość wysyłanych zdjęć. Nie wyglądają one tragicznie, ale miłośnicy fotografii, którzy dysponują smartfonem z dobrym aparatem i chcą pochwalić się swoimi zdjęciami członkom rodziny czy znajomym nie są z tego powodu zadowoleni.

whatsapp

Warto jednak dodać, że kompresja wysyłanych zdjęć nie jest zupełnie bez sensu. Im mniejsze zdjęcie, tym mniejsza ilość danych jest wysyłana, co może mieć znaczenie w przypadku połączenia komórkowego w ramach roamingu. Przebywając za granicą, szczególnie poza Unia Europejską, nie warto zatem korzystać z nowej funkcji, ponieważ może to się wiązać z dużymi kosztami związanymi z wykorzystaniem danych komórkowych.

Rozpoczęło się już wdrażanie nowej funkcji, które może potrwać nawet kilka tygodni.

Umożliwi ona użytkownikom wybór między wysyłaniem zdjęć we wspomnianej wyżej standardowej rozdzielczości lub w rozdzielczości HD, która wynosi 4032 na 3024 piksele, czyli dużo więcej niż standardowa.

W przypadku wybrania wyższej rozdzielczości grafiki oznaczone będą etykietą z napisem „HD”, która ułatwi bieżące identyfikowanie ustawień. Nie będzie zatem konieczności każdorazowego wybierania jakości wysyłanych i odbieranych zdjęć.

Nowa funkcja dotyczy jedynie grafiki, a nie plików wideo. Warto jednak dodać, że podobno trwają już prace nad podobną funkcją związaną z wysyłaniem filmów. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się jej wdrażanie.

Jak wysłać zdjęcie w rozdzielczości HD przez WhatsApp?

To bardzo proste. Po wybraniu zdjęcia, które ma zostać wysłane wystarczy stuknąć w ikonę „HD”, kolejno wybrać żądaną rozdzielczość, a następnie wysłać zdjęcie.

whatsapp

Nowa funkcja będzie stopniowo udostępniana wszystkim użytkownikom komunikatora. Proces aktualizacji ma potrwać maksymalnie kilka dni.

Grafiki: whatsapp.com, archiwum własne

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.