Premiera Jabra Elite 10 i Elite 8 Active – to już ostatnie takie słuchawki TWS

16.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Premiera Jabra Elite 10 i Elite 8 Active – to już ostatnie takie słuchawki TWS
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jabra to producent słuchawek TWS uznawanych za jedne z najlepszych na rynku. Sprawdźmy więc, co dostaniemy, płacąc nieco ponad 1000 złotych za jeden z dwóch odświeżonych modeli generacji drugiej.

Premiera Jabra Elite 10 Gen 2

Pierwszym zaprezentowanym modelem jest druga generacja słuchawek Jabra Elite 10. Poprzednik był bardzo ceniony i często trafiał na szczyt rankingów słuchawek za około tysiąc złotych. W Jabra Elite 10 Gen 2 użytkownik dostanie trochę usprawnień i odświeżony design. Na jakość brzmienia wpływa obsługa dźwięku Dolby Audio i wykrywanie ruchów głowy (Dolby Headtracking). Możemy więc liczyć na wspaniałą przestrzeń dźwięku. Nie musimy przy tym ustawiać głośności na bardzo wysokim poziomie, by wszystko dobrze słyszeć.

Jabra Elite 10 Gen 2 ma ulepszoną aktywną redukcję hałasu. ANC ma wycinać niepożądane hałasy otoczenia nie tylko w wysokim paśmie, ale też tony średnie i niskie. Nie pozostaniemy jednak w 100% odcięci od otoczenia – Jabra zastosowała w słuchawkach kanał HearThrough, przez który powinniśmy co nieco usłyszeć.

Ciekawostką jest możliwość przesyłania muzyki przy użyciu tradycyjnego kabla minijack 3.5 mm. Tę opcję umożliwia nowatorski SmartCase.

Etui z funkcją powerbanka to standard w przypadku słuchawek TWS. W Jabra Elite 10 Gen 2 dostało jednak niecodzienną funkcję – złącze minijack 3.5 mm. Podłączamy źródło dźwięku kablem, a nasze etui prześle go dalej – wprost do naszych słuchawek. Opcjonalnie możemy też podłączyć się do etui przy pomocy złącza USB-C (są aż dwa, jedno do ładowania). Takie rozwiązanie jest wręcz genialne w swojej prostocie. Etui łączy się ze słuchawkami przez Bluetooth LE Audio, czyli z niskim poborem energii i niskimi opóźnieniami.

Funkcja przyda się więc nie tylko do używania słuchawek ze źródłem bez łączności bezprzewodowej, ale też, jeśli jest, ale starego typu (np. gdy mamy stary komputer). Wtedy najlepszą opcją będzie właśnie podłączenie słuchawek z wykorzystaniem etui. Kabel „dwa w jednym” przekształci etui-powerbank w uniwersalny adapter, z pewnością klienci znajdą dla tego rozwiązania mnóstwo zastosowań.

SmartCase
Jabra SmartCase – dźwięk podłączamy do etui kablem, a następnie etui wysyła go do słuchawek

Jabra Elite 10 Gen 2 to słuchawki dla osób oczekujących najwyższej jakości. Dotyczy to również połączeń telefonicznych. W tym celu słuchawki mają aż 6 mikrofonów. Inteligentne algorytmy są w stanie wyodrębnić głos użytkownika, redukując przy tym inne dźwięki z zewnątrz. Słuchawki mogą się też automatycznie dostosować do aktualnej lokalizacji, a nawet aktywności.

Jabra Elite 10 Gen 2
Jabra Elite 10 Gen 2

Niestety, słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 mają pewien minus. Jest nim wspomniana już wysoka cena. Kosztują 1299 złotych. Kupimy je w kilku kolorach: soft white, cocoa denim, gloss black i titanium black.

Słuchawki dla aktywnych – Jabra Elite 8 Active Gen 2

Drugim modelem są nieco tańsze Jabra Elite 8 Active 8 Gen 2. Przeznaczeniem jest używanie w nieco bardziej wymagających warunkach, czy podczas aktywności sportowych. W związku z tym słuchawki dostały uszczelnioną konstrukcję klasy IP68. Producent informuje też o ochronie przed niepożądanym działaniem słonej wody. Etui ładujące również zostało uszczelnione, choć tylko na zachlapanie i dostęp kurzu (IP54). Również w tym modelu znajdziemy dodatkowe złącze minijack 3.5 milimetra do podłączenia źródła dźwięku kablem.

O wytrzymałości słuchawek Jabra Active 8 Gen 2 może świadczyć certyfikat potwierdzający spełnienie standardu wojskowego MIL-STD-810H.

Również w tym modelu mamy dźwięk Dolby Audio, choć zabrakło funkcji rozpoznawania pozycji głowy słuchacza. Mamy natomiast ANC – dwukrotnie lepsze, niż w poprzedniej generacji. Nie zabrakło tez kanału Natural HarThrough dla zachowania świadomości otoczenia. Funkcja pozwala też tłumić szum wiatru.

Jabra Active 8 Gen 2
Jabra Active 8 Gen 2

Słuchawki połączymy ze źródłem bezprzewodowo dzięki Bluetooth 5.3 z obsługą kodekaLC3. Można podłączyć je jednocześnie do dwóch urządzeń (np. smartfona i laptopa), a przełączanie między źródłami będzie automatyczne. Podczas rozmów telefonicznych możemy liczyć na wsparcie sztucznej inteligencji i redukcję hałasów otoczenia. Czas pracy na jednym łądowaniu wynosi 8 godzin (z ANC). Etui ładujące pozwala na trzykrotne uzupełnienie akumulatorków, co daje łącznie 32 godziny słuchania. Co ważne, szybkie ładowanie pozwala w pięć minut napełnić baterię na godzinę słuchania muzyki.

Jabra Active 8 Gen 2 kosztują 1099 złotych. Są dostępne w kolorach Coral, Navy, Black i Olive. Do sprzedaży w Polsce powinny trafić już na początku lipca.

Słuchawki Jabra True Wireless

Co dość zaskakujące, Jabra wystosowała również komunikat prasowy, w którym ogłosiła, że są to już ostatnie słuchawki z serii Elite. Producent zapewni wsparcie techniczne dla użytkowników, więc nie muszą się o to martwić, ale nie zobaczymy już kolejnych modeli tych popularnych słuchawek. W uzasadnieniu podano, że konkurencja na rynku jest zbyt duża, a koszt rywalizacji zbyt wysoki.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.