Search icon

MediaTek Dimensity 9300+ i Dimensity 9400 – wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność

04.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
MediaTek Dimensity 9300+ i Dimensity 9400 – wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wśród producentów procesorów do urządzeń mobilnych widzimy zażartą rywalizację. Przodują firmy MediaTek i Qualcomm, dostarczający swoje chipsety wielu producentom smartfonów i tabletów. Inni, jak Google (Tensor), Samsung (Exynos) i Apple ograniczają zastosowanie swoich procesorów do własnych modeli. Wygląda na to, że niebawem poznamy najnowsze procesory MediaTek Dimensity 9300+ i Dimensity 9400. Firma z siedzibą w Tajwanie ma szansę odjechać konkurencji.

Zapowiedź MediaTek Dimensity 9300+

Najnowszy procesor MediaTek Dimensity 9300+ ma konkurować z flagowymi układami Qualcomm Snapdragon 8 kolejnych generacji (obecna to trzecia). Układy trafią do flagowych smartfonów, więc na pierwszym miejscu wśród parametrów znajdziemy te odpowiedzialne za wydajność. Nowy Dimensity 9300+ jest wykonany w 4-nanometrowej architekturze i korzysta z konfiguracji rdzeni 1+3+4. Co ciekawe, cztery najpotężniejsze rdzenie to Cortex-X4, właściwie niespotykane dziś w takiej liczbie.

Najmocniejszy rdzeń Cortex X4 ma taktowanie 3,4 GHz, trzy kolejne to Cortex-X4 2,85 GHz. Cztery słabsze rdzenie to Cortex A-720 z taktowaniem 2 GHz.

Cortex-A720 w wielu procesorach dla smartfonów ze średniej półki cenowej pełni rolę… najmocniejszego rdzenia. Potężne Cortex-X4 widzimy natomiast zwykle w ilości jednej, maksymalnie dwóch sztuk. Układ graficzny Arm Immortalis-G720 MC12 jest natomiast taki sam jak w obecnie flagowym układzie MediaTek Dimensity 9300. Różnicą między tymi procesorami są zastosowane rdzenie – topowy dziś model ma po prostu cztery mocne rdzenie Cortex-X4 z taktowaniem 3,25 GHz.

Wydajność MediaTek Dimensity 9300+ i 9400
Źródło: Weibo

MediaTek Dimensity 9300+ jest nieco bardziej wydajny od flagowca konkurencyjnej firmy Qualcomm (Snapdragon 8 Gen 3). Ma 2,31 miliona punktów w benchmarku AnTuTu, natomiast Snapdragon 8 Gen 3 – 2,14 miliona. Różnica stanowi więc około 10%, zobaczymy ją również w benchmarku GeekBench. Różnica w stosunku Dimensity 9300 nie jest natomiast ogromna. Nowy procesor MediaTek Dimensity 9300+ ma trafić do takich smartfonów, jak Redmi K70 Ultra i Vivo X100 Pro.

Nowy flagowy procesor MediaTek Dimensity 9400

O ile Dimensity 9300+ to odświeżona i poprawiona wersja znanego już modelu, to MediaTek Dimensity 9400 jest zupełną nowością. Tu doczekamy się znacznie dalej idących zmian, a producent przygotowuje się na konkurencję ze Snapdragonem 8 Gen 4, który pod koniec roku powinien zadebiutować w Xiaomi 15.

MediaTek Dimensity 9400 to jeden z pierwszych procesorów mobilnych z 3-nanometrową architekturą ARM BlackHawk.

Ponownie mamy do czynienia z chipsetem ośmiordzeniowym. MediaTek zastosuje zupełnie nowy rdzeń – Cortex-X5 z nieznanym jeszcze taktowaniem. Trzy kolejne to Cortex-X3, natomiast cztery rdzenie odpowiedzialne za pracę z mniejszym obciążeniem to Cortex-A720.

Nie mamy jeszcze informacji na temat karty graficznej, czy wyników benchmarków. Ciężko też dziś powiedzieć, do jakich smartfonów miałby trafić Dimensity 9400. Jedno jest jednak pewne – tym modelem MediaTek pokaże, że ma aspiracje do projektowania i tworzenia najmocniejszych układów na świecie.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.