Intel prezentuje procesory 14-tej generacji (Raptor Lake Refresh). Znamy specyfikację i ceny

18.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Intel prezentuje procesory 14-tej generacji (Raptor Lake Refresh). Znamy specyfikację i ceny
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W połowie października 2023 roku Intel zaprezentował kolejną generację swoich procesorów. Chipsety Intel 14-tej generacji możemy uznać za odświeżenie poprzedniej, bardzo cenionej serii. Jakie oferują parametry i w jakiej cenie możemy kupić najnowsze procesory Intel?

Premiera procesorów Intel 14. generacji na podstawce LGA 1700

Pierwszą informacją, jaką warto znać, jest obecność dobrze znanej i popularnej podstawki. Socket LGA 1700 mieliśmy tez w poprzednich procesorach. Chipsety Intel Raptor Lake Refresh pozwolą więc na dość łatwą instalację w już posiadanym komputerze.

Taki sam sposób połączenia z płytą główną mieliśmy już w dwóch poprzednich generacjach (Intel 12. gen. i Intel 13. gen.). Zakup i montaż nowszego procesora może być więc niezłym sposobem na ulepszenie swojego sprzętu. Możemy też użyć nowoczesnego procesora z jedną z istniejących już wcześniej płyt głównych. Powinno to z kolei pozytywnie wpłynąć na koszt konfiguracji wymarzonego komputera. Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych układów Intela 14-tej generacji, musimy wybrać dedykowaną dla niego płytę główną. Wtedy dostaniemy możliwość skorzystania z m.in. sieci bezprzewodowych Wi-Fi 7, obsługiwanych przez nowe chipsety.

Procesory Intel 14 generacji - - lepsza wydajność
Procesory Intel 14 generacji – lepsza wydajność w grach i programach

W lepszej wydajności w grach i aplikacjach pomaga nowa technologia Intela. Procesory 14-tej generacji posiadają opcję Intel Application Optimization. Polega na bardziej poukładanym i efektywnym zarządzaniu procesami. Efektów możemy się spodziewać przede wszystkim w grach.

Rodzina procesorów Intel 14 generacji
Rodzina procesorów Intel 14-tej generacji. Pierwsze zadebiutowały serie z odblokowanym mnożnikiem (K i KF).

Procesory z odblokowanym mnożnikiem

Pierwszymi procesorami Intel 14 generacji są serie K i KF. Ta pierwsza posiada odblokowany mnożnik. Seria Intel KF oznacza natomiast to samo, ale chipset nie ma zintegrowanego układu graficznego. Porównując poprzednią generację Raptor Lake i najnowsze chipsety Intela, czyli Raptor Lake Refresh, nie doszukamy się jednak wielu zmian, w szczególności w przypadku Intel Core i5 i Intel Core i9.

Środkowy model, czyli procesory Intel Core i7 dostały większą liczbę rdzeni E (odpowiedzialnych za pracę pod nieco mniejszym obciążeniem). Jest ich teraz 12, w poprzedniej generacji – 8. Wszystkie procesory otrzymały natomiast wyższe taktowanie zegarów, zauważymy więc poprawę wydajności. Intel pozwala też na użycie sztucznej inteligencji do podkręcania procesorów 14 generacji. Czas pokaże, jakie efekty dzięki temu uzyskamy. Model AI został wyszkolony w taki sposób, aby dopasowywał najlepsze parametry procesora do pozostałych komponentów komputera konkretnej osoby. Całość odbywa się w aplikacji Intel XTU.

Procesory Intel 14 gen z AI Tuning Utility

Intel Core i9-14900K to nowy król wydajności w grach?

Amerykański koncern w momencie premiery nowych procesorów pokazał wyniki, jakie topowy model osiąga w grach. Wynika z nich, że najnowszy procesor będzie w nich szybszy od konkurencyjnego modelu AMD:

Intel 14 generacja
W niektórych tytułach gier Intel Core i9-14900K pokazuje sporą przewagę nad procesorami AMD.

Nie dziwi oczywiście fakt, że Intel Core 14-tej generacji jest bardziej wydajnym procesorem, od poprzednich generacji. Zobaczymy to na poniższym wykresie, na podstawie Intel Core i7-1x700K. Co ciekawe, Intel wziął pod lupę akurat ten model CPU, w którym przeprowadził najwięcej zmian. Możemy się więc spodziewać, że w przypadku Core i5 i Core i9 różnica między 13 a 14 generacją nie będzie aż tak duża.

Intel Core i9-14900K
Porównanie trzech generacji Intel Core i7 (12, 13 i 14 generacja)

Jeśli natomiast mowa o wydajności w aplikacjach i programach, Intel Core i7-14700K jest jedynie niewiele mniej imponujący od flagowego Core i9-14900K. To dobra wiadomość dla osób szukających najmocniejszego sprzętu, ale niekoniecznie do gier.

Ile kosztują nowe procesory Intel 14 generacji?

Procesory Intel Raptor Lake Refresh nie są rewolucyjne, oferują jednak kilka nowości i nieco poprawioną wydajność. Przejdźmy więc do często najważniejszej kwestii – ile kosztują? Obecnie poznaliśmy wyłącznie ceny i parametry kilku procesorów, które łączy wspólna cecha – odblokowany mnożnik:

 • Intel Core i5-14600KF – 1549 zł
 • Intel Core i5-14600K – 1649 zł
 • Intel Core i7-14700KF – 2099 zł
 • Intel Core i7-14700K – 2249 zł
 • Intel Core i9-14900KF – 2899 zł
 • Intel Core i9-14900K – 3049 zł
 • K – odblokowany mnożnik
 • KF – odblokowany mnożnik, brak zintegrowanej karty graficznej.

Wygląda na to, że cena procesorów zmieniła się tylko nieznacznie w stosunku do poprzedniej generacji. Dla przykładu:

 • Intel Core i5-13600KF kosztuje około 1450 złotych
 • Intel Core i5-13600K kosztuje od 1549 złotych
 • Intel Core i9-13900K kosztuje 3049 złotych!

Zapewne ceny 13-tej generacji procesorów Intela nieco spadną. Wygląda jednak na to, że wybór najnowszego CPU do swojego komputera jest dziś bardzo dobrym wyborem, wcale nie będącym przesadnym obciążeniem dla portfela. Różnica cenowa nie jest duża, jednak pamiętajmy, że nowa generacja jest właściwie tylko odświeżaniem poprzednika.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.