Monitory gamingowe Samsung Odyssey z premierą jeszcze przed targami CES 2024

06.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Monitory gamingowe Samsung Odyssey z premierą jeszcze przed targami CES 2024
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przywykliśmy już do tego, że wiele premier sprzętu komputerowego na początku roku odbywa się podczas targów w Las Vegas. Do CES 2024 zostało jednak jeszcze parę dni, a my już poznaliśmy gamingowe monitory Samsung Odyssey. Poznamy je bliżej podczas zbliżających się targów, jednak już teraz wiemy o nich całkiem sporo!

Monitory OLED Samsung Odyssey

Koreański producent postanowił nie trzymać klientów dłużej w niepewności. Przed pokazaniem sprzętu na targach Computer Electronics Show poznaliśmy więc już parametry nowych monitorów OLED. Są kierowane do graczy, chociaż również inni klienci docenią ich osiągi. W rodzinie Samsung Odyssey pojawią się trzy modele.

Poza dwoma monitorami OLED z płaskim ekranem, w 2024 roku kupimy też ekran Samsung Odyssey z zakrzywionym panelem.

Wszystkie nowe monitory gamingowe Samsung Odyssey posiadają panele OLED, a także technologię VESA Display HDR True Black 400. Już w podstawowych modelach monitorów OLED możemy liczyć na doskonałą czerń i żywe kolory. Dzięki nowej technologii ekrany Odyssey mogą być pod tym względem wręcz zjawiskowo dobre! Do osiągnięcia jak najniższych opóźnień w grach komputerowych służy natomiast inna technologia – AMD FreeSync Premium Pro. Każdy z trzech zapowiedzianych modeli Samsung Odyssey posiada dwa złącza HDMI 2.1, port USB, a także wejście DisplayPort w standardzie 1.4. O kwestie wizualne dba natomiast funkcja Core Lightning+, czyli podświetlenie tyłu monitora.

Samsung Odyssey
Samsung Odyssey G9 z 49-calowym ekranem

Kupując jeden z najnowszych monitorów Samsung Odyssey G8 lub Odyssey G9 klienci otrzymują dostęp do Samsung Gaming Hub w chmurze. Do łączenia się z innym inteligentnym sprzętem przyda się Samsung SmartThings, znane chociażby ze smartfonów Samsung Galaxy. Jest też dostęp do platformy smart TV. Można więc powiedzieć, że najnowsze monitory przydadzą się graczom, ale wykorzystamy je też jako domowe centrum rozrywki, czy w roli telewizora.

Jakie monitory trafią na rynek?

Poznaliśmy szczegóły dotyczące trzech monitorów Samsung Odyssey. Największe wrażenie robi z pewnością Odyssey OLED G9 (G95SD) z zakrzywionym ekranem o przekątnej aż 49″. Wyświetlacz ma proporcje 32:9 i imponującą rozdzielczość DQHD (Dual Quad HD) – 5120 x 1440 pikseli. Mamy więc proporcje wynoszące 32:9, co odpowiada dwóm „standardowym” monitorom złączonym ze sobą. Mamy do tego świetny czas reakcji 0,03 ms i częstotliwość odświeżania dochodzącą do 240 Hz. Wszystkie parametry ekranu są więc bardzo dobre, choć na pewno nie będzie to tani sprzęt. Warto też pamiętać o tym, że do wykorzystania wszystkich możliwości takiego ekranu będziemy potrzebować naprawdę mocnego komputera.

Odyssey G9
Samsung Odyssey G9

Samsung Odyssey OLED G8 (G80SD) ma natomiast „tylko” 32 cale i bardziej klasyczne proporcje 16:9. Mamy w nim rozdzielczość 4K i jasność maksymalną 450 nitów. Także tu producent wyposażył sprzęt w bardzo szybką matrycę (czas reakcji 0,03 ms) i częstotliwość odświeżania 240 Hz.

Najmniejszym z nowych modeli jest Samsung Odyssey G6 (G60SD) z przekątną 27″. To również monitor z panelem OLED i z proporcjami obrazu 16:9. Mamy tu rozdzielczość QHD i bardzo wysoką częstotliwość odświeżania wynoszącą 360 Hz.

Ceny nowych modeli nie zostały jeszcze podane. Być może poznamy je podczas targów CES 2024 w Las Vegas lub w momencie wejścia ekranów OLED do sprzedaży.

Monitory Samsung Odyssey OLED

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.