Składany ekran i kosmiczny design. Takie są nowe laptopy ASUS Zenbook

14.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Składany ekran i kosmiczny design. Takie są nowe laptopy ASUS Zenbook
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W trackie odbywających się w Las Vegas targów CES 2022 producenci sprzętu pokazali swoje nowe modele. Większość z nich jest odświeżonymi wersjami swoich poprzedników. Producenci wyposażają je w najnowsze podzespoły, zamykają w nowej obudowie, a laik nie poznałby, że to nowe urządzenie. Podobnie wyglądała większość tegorocznych premier ASUS-a. Większość, ale nie wszystkie.

Zaprezentowane kilka dni temu nowe laptopy ASUS Zenbook mają innowacyjny, a czasem kosmiczny wygląd. Największą uwagę przykuwa jednak ASUS Zenbook 17 Fold, który posiada… zginany ekran! Poza nim producent przedstawił także modele Zenbook 14 i 14X Space Edition. Wszystkie pracują z procesorami Intel Alder Lake, a innowacyjny wygląd idzie w parze z nowoczesną technologią.

Więcej o nowych układach Intela:
Intel Alder
Premiera procesorów 12 generacji Intel Alder Lake-S

Nowe laptopy ASUS Zenbook 14

ASUS Zenbook jest serią laptopów typu ultrabook. Oznacza to połączenie smukłej linii, kompaktowych wymiarów i szybkości działania. Nowy model ASUS Zenbook 14 może pracować z nowoczesnym procesorem Intela (Alder Lake-P, gdzie najwyższym modelem może być Intel Core i7 1250P) lub AMD Ryzen 7 5825U.

Dla procesora Intela kartą graficzną będzie układ Intel Iris Xe Graphics. W przypadku AMD będzie nim Radeon Vega. Oba układy, choć są zintegrowanymi kartami graficznymi, zapewniają dobrą wydajność i pozwolą na przyjemną rozgrywkę w wielu grach.

nowy laptop ASUS Zenbook 14
Laptopy ASUS Zenbook 14

Ultrabook ASUS Zenbook 14 posiada maksymalnie 16 GB RAM i 90-hercowy ekran 14″ OLED w proporcjach 16:10. Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 i posiada wszystkie niezbędne złącza. Waga laptopa to 1.39 kg. Co ciekawe, laptop wyposażony w procesor Intel posiada błękitną wersję kolorystyczną, natomiast dla procesora AMD ASUS przygotował czarną obudowę.

nowy laptop Zenbook 14 (procesor AMD)
Czarny Zenbook 14 dla procesora AMD
nowy laptop Zenbook 14 OLED
Niebieski Zenbook 14 dla procesora Intel

ASUS Zenbook 14X Space Edition – kosmiczny wygląd, kosmiczna wydajność

Kolejną nowością podczas targów CES jest kosmiczna edycja Zenbooka 14. Model ASUS Zenbook 14X Space Edition posiada jeszcze lepsze podzespoły, a wygląd nawiązuje do statków kosmicznych.

Jednocześnie z modelami Zenbook 14, ASUS zaprezentował edycję specjalną. ASUS Zenbook 14X Space Edition łączy jeszcze ciekawszy design z większą wydajnością.

Za zwiększoną wydajność laptopa Zenbook 14X Space Edition odpowiada Intel Core i9-12900H. Pamięć operacyjna to aż 32 GB RAM DDR5, a układem graficznym jest Intel Iris Xe Graphics. Ekran jest ten sam, co w przypadku zwykłych wersji – 14″ OLED o dużej rozdzielczości 2.8K (288-x1800), z odświeżaniem 90 Hz.

Laptop posiada dwa złącza Thunderbolt 4 (w zwykłej wersji USB typu C) i waży 1.4 kg. Ten kosmiczny ASUS pracuje pod kontrolą systemu Windows 11.

ASUS Zenbook 14X Space Edition
Zenbook 14X Space Edition
nowy laptop  ASUS Zenbook Space Edition
ASUS Zenbook 14X Space Edition

Nowe laptopy – ASUS Zenbook 17 Fold

Podczas targów CES 2022 jeden ultrabook skupił na sobie najwięcej zainteresowania. Wyróżnił się spośród innych, które po prostu posiadały nowsze podzespoły i lekko odświeżony design. Tym laptopem jest ASUS Zenbook 17 Fold.

ASUS Zenbook 17 Fold to składany ultrabook z 17-calowym ekranem – można go wykorzystać na 6 sposobów.

Składany ultrabook Zenbook Fold
ASUS Zenbook Fold 17

Specyfikacja komputera nie jest w tym przypadku najważniejsza. Jego główną zaletą jest zupełnie nowatorskie podejście do konstrukcji laptopa. Opiszmy zatem jedynie w skrócie, jakie parametry ma komputer. ASUS Zenbook Fold 17 pracuje na Intel Core i7-1250U ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe. Ma 16 GB RAM, dysk SSD Windowsa 11 Pro i waży 1.6 kg.

Niesamowity, składany laptop z 17,3″ ekranem OLED

ASUS Zenbook Fold 17 wyróżnia się spośród innych konstrukcji. gdyż jego wyświetlacz jest składany. Komputera można zatem używać na kilka sposobów, w zależności od ustawienia ekranu. Producent sugeruje sześć sposobów:

  • klawiatura ekranowa – dolny ekran wyświetla wirtualną klawiaturę, górny pokazuje obraz,
  • tryb laptopa – dolną połowę złożonego komputera przykrywamy klawiaturą bezprzewodową (przypomina zwykły laptop),
  • tryb pc – rozłożony laptop pełni funkcję monitora, do sterowania używamy zewnętrznej klawiatury;
  • tryb tabletu – rozłożony Zenbook Fold obsługiwany jest dotykowo;
  • książka – pionowo trzymany, złożony laptop do czytania treści, np. w Internecie;
  • tryb rozbudowany – dodatkowa klawiatura obsługuje laptopa z dwoma ekranami 12,5 cala
Tryby pracy laptopa Zenbook Fold 17
Składany ultrabook ASUS Zenbook Fold 17 może pracować w 6-ciu trybach
nowy laptop  asus Zenbook Fold 17
ASUS Zenbook Fold 17

ASUS Zenbook Fold 17 dysponuje składanym ekranem OLED o przekątnej 17,3″. Rozdzielczość to 2560×1920 pikseli, a ekran ma proporcje 4:3. Po złożeniu przekątna zmniejsza się do 12,5″ w rozdzielczości Full HD w proporcji 3:2. Wyświetlacz posiada technologię HDR Dolby Vision, która zapewnia doskonałe kolory i jakość obrazu.

Producent deklaruje, że ekran może zostać złożony 30000 razy bez uszkodzenia.

nowy laptop Asus Zenbook Fold 17
Składany ultrabook ASUS Zenbook Fold 17

Źródła zdjęć: Asus

Zobacz także inne nowości w branży technologicznej

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.