Search icon

Wysyp nowości w Android 15. Google zapowiada nowe funkcje

04.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Wysyp nowości w Android 15. Google zapowiada nowe funkcje
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielkimi krokami zbliża się premiera kolejnej wersji najpopularniejszego systemu operacyjnego. Z czasem poznajemy kolejne informacje dotyczące piętnastej odsłony Androida. Zobacz, jakie nowe funkcje w Android pojawią się w systemie, który powinien zadebiutować już za 3-4 miesiące.

Nowe funkcje w Android 15

Premiera nowego systemu operacyjnego produkcji Google prawdopodobnie odbędzie się jesienią. Już tradycyjnie, pierwszymi smartfonami, które dostaną nowego Androida, będą autorskie telefony Google. Najpierw będzie to seria Pixel 9 z nowym procesorem Google Tensor G4. Wszystko wskazuje na to, że kolejne smartfony od Google pojawią się nie w dwóch, a trzech wersjach. Klienci będą mogli wybrać, czy najmocniejszy model Pixel 9 Pro chcą kupić w kompaktowej obudowie, czy z dużym ekranem – w wersji XL.

Ale wróćmy do Androida 15, który z czasem trafi też oczywiście do innych telefonów.

Pierwsza nowość dla niektórych może być sporą oszczędnością czasu. Chodzi o możliwość błyskawicznego połączenia się z mobilnym hotspotem utworzonym na smartfonie z Androidem. Dzięki funkcji Instant Hotspot nie będzie to już wymagało wpisywania hasła. Podobna funkcja (Auto Hotspot) działa już na smartfonach Samsunga. W związku z tym telefony koreańskiej firmy najpewniej po prostu nie otrzymają tej nowości w systemie Android.

Nowe funkcje w Android 15
Nowe funkcje w Android 15 – Instant Hotspot

W domyślnej klawiaturze ekranowej GBoard pojawią się nowe zestawy Emiji, także nowe efekty połączenia kilku emotek.

Przełomową zmianą ma być także opcja edycji wiadomości SMS już po jej wysłaniu. Dotyczy to wiadomości RCS, co ma być możliwe przez 15 minut od momentu wysłania treści do odbiorcy. Może to nieco przypominać podobną funkcję w komunikatorach internetowych (np. Messenger).

Nowe zabezpieczenia w Android 15

Nowe funkcje w Android 15 to – jak co roku – także poprawki zabezpieczeń. Funkcja Theft Detection Lock ma wykrywać próbę kradzieży telefonu i odblokowania go. Ochroni telefon i znajdujące się na nim dane, jeśli m.in. wykryje zbyt dużą liczbę nieudanych prób zalogowania – przy użyciu kodu PIN, znaku na ekranie, czy biometrii. Co ważne, tę funkcję otrzymają również smartfony ze starszymi systemami – od Androida 10 w górę.

Kolejne nowe funkcje w Android 15 dotyczą sterowania innymi urządzeniami smart. Dotyczy to choćby naszych inteligentnych zegarków, czy opasek (jeśli mają system WearOS, także produkcji Google). W nowym oprogramowaniu pojawi się opcja sterowania wszelkimi funkcjami już z poziomu smartwatcha. Sprzęt smart home będzie natomiast dostępny dzięki rozszerzeniu funkcjonalności Google Home. Nie będzie potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.

Google Wear OS 4
WearOS

Na zegarkach z WearOS pojawi się też obsługa PayPal w Portfelu Google. (póki co jedynie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych).

Inna nowość powinna ucieszyć posiadaczy nowych samochodów, choć tylko niektórych marek. Nasz smartfon lub inne urządzenie z Androidem dostanie opcję zapisania danych kluczyka. Początkowo opcja ta pojawi się dla aut marki Mini, później także m.in. dla Polestar i Mercedesów.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.