Czy nowe Mapy Apple w iOS 17 będą w stanie konkurować z Google Maps?

30.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Czy nowe Mapy Apple w iOS 17 będą w stanie konkurować z Google Maps?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W czerwcu tego roku, podczas konferencji WWDC, zaprezentowany został system iOS 17. Zaimplementowano w nim wiele nowych funkcji. Zmiany nie ominęły również aplikacji Mapy. Jakie nowe funkcje Map czekają na użytkowników? Czy ta aplikacja będzie mieć wreszcie szansę konkurowania z Google Maps?

Mapy w iOS 17 – tryb offline

To najbardziej wyczekiwana nowość, która od dawna oferowana jest przez konkurencyjną usługę firmy Google. W systemie iOS 17 z map korzystać będzie można w trybie offline, czyli w przypadku, gdy nie ma połączenia komórkowego lub WiFi. Wybrany obszar mapy można będzie zapisać w pamięci smartfona.

mapy apple

Co ważne, w trybie offline użytkownicy nadal będą mieć dostęp do dodatkowych informacji, takich jak na przykład godziny otwarcia poszczególnych miejsc czy ich oceny. Pobrane mapy będą działać niemal tak samo jak w trybie online. Zabraknie jedynie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym.

Aby pobrać wybrany obszar mapy należy najpierw wyszukać daną lokalizację, a następnie stuknąć w swojego awatara i wybrać Pobrane Mapy, a następnie Pobierz nową mapę.

W zależności od wielkości, pobrany obszar może zajmować od kilkuset megabajtów do kilku gigabajtów pamięci.

Sugestie związane pobieraniem map

Ta funkcja ściśle związana jest mapami w trybie offline. W przypadku szukania wskazówek dla trasy, która przechodzi przez obszar będący poza zasięgiem sieci, użytkownik otrzyma powiadomienie sugerujące pobranie map związanych z tym obszarem. 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

W Mapach Apple wyświetlana jest bieżąca informacja związana z lokalizacją stacji ładowania samochodów elektrycznych. Co ciekawe, ta funkcja dostępna jest obecnie w iOS 16.6. W nowej wersji systemu użytkownicy będą mieć możliwość wyboru preferowanych stacji.

mapy apple

Aktualizacja interfejsu

Podczas wyboru opcji związanych ze wskazówkami dotyczącymi trasy wyświetlane będą ikony, dzięki którym wybrać będzie można sposób przemieszczania się – na przykład samochodem, pieszo, komunikacją miejską czy rowerem. Obecnie takie opcje dostępne są na rozwijanej liście. Inne opcje, na przykład dotyczące unikania płatnych autostrad nadal wybierać trzeba będzie z listy.

mapy apple

Głośność komunikatów

Możliwe będzie także wybranie jednego z trzech poziomów głośności komunikatów odtwarzanych w trakcie jazdy.

Źródło: Apple, MacRumors

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.