Nowa wersja Apple CarPlay – jest sporo przydatnych zmian

18.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowa wersja Apple CarPlay – jest sporo przydatnych zmian
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple CarPlay to odpowiednik Android Auto, tyle że dla smartfonów Apple. Dzięki temu narzędziu możemy połączyć swój smartfon, w tym przypadku iPhone, z systemem inforozrywki w swoim samochodzie. Oczywiście, nasz pojazd (lub np. akcesoryjne radio samochodowe z ekranem) musi wspierać to rozwiązanie. Na szczęście, od kilku lat nie jest to już żadną nowością i właściwie każda marka oferuje Apple CarPlay jako opcję wyposażenia. Ostatnio pojawiła się nowa wersja systemu. Sprawdźmy więc, co nowego w Apple CarPlay dostaną użytkownicy najnowszej wersji.

Zupełnie nowe Apple CarPlay

Apple zapewnia, że ich CarPlay jeszcze lepiej zintegruje się z systemem w samochodzie. Nowa wersja nie ma zastąpić systemu infotainment, ma być z nim jednak ściśle powiązany. Oznacza to, że producenci samochodów mogą w o wiele bardziej swobodny sposób decydować o tym, jak będzie wyglądało menu wyświetlane na ekranie samochodu.

Tempomat w nowej wersji Apple CarPlay
Tempomat w nowej wersji Apple CarPlay

Również dostępne funkcje i narzędzia dla kierowcy nie będą uzależnione od samego Apple CarPlay. Chodzi m.in. o sterowanie fotelami, ustawianiami wentylacji i klimatyzacji, czy wyświetlanie kamery cofania.

Nowa wersja Apple CarPlay

Integracja Apple CarPlay umożliwi natomiast wykorzystanie funkcji, do których potrzebujemy połączenia z telefonem. To choćby smartfon, odtwarzacz muzyki, czy nawigacja. Oczywiście, wiele z tych funkcji i narzędzi bez połączenia z telefonem i tak mogą działać, jeśli tylko pojazd daje taką możliwość.

Nowością ma być podzielenie Apple CarPlay na tzw. „warstwy”. System ma wciąż działać, nawet jeśli połączenie z iPhone zostanie przerwane.

Mamy kilka warstw, co jest nowością w architekturze oprogramowania. Pojawią się zarówno na ekranie smartfona, jak i w samochodzie:

  • Overlay UI – działa lokalnie w samochodzie, odpowiada za podstawowe funkcje – wyświetlenie prędkości, obrotomierza, poziomu paliwa, czy sygnalizacji włączonych kierunkowskazów
  • Local UI – bardziej szczegółowe informacje, producent może personalizować wygląd tej warstwy
  • Remote UI – informacje pochodzą z funkcji uruchamianych na telefonie, jak muzyka, czy odtwarzacz muzyki
  • Punch-through UI – producent auta może integrować własne systemy z CarPlay.
Nowa wersja Apple CarPlay
Nowa wersja Apple CarPlay

Kluczowe może być jednak to, że Apple CarPlay będzie mogło przejąć kontrolę nad całym interfejsem pojazdu, czy otrzymać dostęp do przeróżnych danych. Nie wszystkim producentom spodoba się takie podejście – niektóre marki wolą mieć niemal całkowitą „władzę” nad systemem infotainment pojazdu. Póki co jedynie Porsche i Aston Martin zadeklarowały chęć implementacji nowej wersji CarPlay. I w ich przypadku nie znamy jednak żadnych konkretnych dat.

Istotne zmiany i nowości w Apple CarPlay

Ciekawą nowością jest… brak możliwości skorzystania z nowej wersji Apple CarPlay poprzez podłączenie iPhone kablem. Od teraz CarPlay ma działać wyłącznie bezprzewodowo. Producenci samochodów otrzymują możliwość zmiany wyglądu menu w CarPlay, m.in. wyświetlenia tam swojego logo, czy dopasowania wskaźników. Mogą przy tym korzystać z dostarczonej przez Apple, poprawionej czcionki San Francisco.

Apple CarPlay w nowej wersji działa bardzo płynnie. Jeśli samochód ma takie możliwości, treści będą wyświetlane w 60 klatkach na sekundę, a nawet z jeszcze większą częstotliwością.

Nowy system ma być też gotowy do pracy od razu po otwarciu drzwi samochodu. Nie będzie potrzeby czekania, aż się włączy. Pozwoli na to pobranie lokalnych plików z telefonu już na etapie parowania urządzenia z pojazdem.

Najnowsza wersja Apple CarPlay mocno integruje się z samochodowym systemem inforozrywki. Czy to dobrze? Z jednej strony pozwoli to na szybkie działanie i poprawę szybkości i wygody działania. Problemem może jednak okazać się brak chęci niektórych producentów do integracji takiego rozwiązania z ich pojazdami. Nie wiadomo, czy w przyszłości ich sceptyczne dotąd podejście zmieni się w najbliższej przyszłości.

Nowe telefony Apple iPhone

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.