Search icon

Nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0 – sporo zmian na lepsze i dodatkowe funkcje

13.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0 – sporo zmian na lepsze i dodatkowe funkcje
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W Polsce zwykło się mówić o kłopotliwym i czasochłonnym załatwianiu spraw urzędowych. Często jest to jednak powtarzany od lat stereotyp – dziś wiele spraw urzędowych załatwimy także przez Internet. Jednym z najlepszych przykładów na wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom obywateli Polski okazuje się natomiast platforma mObywatel.

Wkrótce dostaniemy dostęp do ulepszonej, nowej wersji, która niedawno została pokazana. mObywatel 2.0 wygląda świeżo, a poruszanie się po jego interfejsie jest intuicyjne. Platforma e-administracyjna pozwala między innymi na przechowywanie swoich dokumentów w wersji elektronicznej.

mObywatel 2.0

Prezentacja nowego serwisu mObywatel miała miejsce na międzynarodowym kongresie Impact ’22. Dotychczasowa aplikacja mObywatel działa na urządzeniach mobilnych. mObywatel 2.0 natomiast zmienia się w serwis dostępny także z poziomu przeglądarki internetowej.

Mamy czym się pochwalić – mObywatel, a także nowa strona mObywatel są bardzo udanymi projektami. W dużym stopniu ułatwiają załatwianie różnych spraw urzędowych związanych z dokumentami tożsamości, czy tymi związanymi z posiadanym pojazdem.

Co ma mObywatel, a jakie nowości będą w nowej wersji?

Dzięki mObywatel masz dziś:

 • mTożsamość – elektroniczną wersję dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego)
 • pokazać unijny paszport covidowy
 • przechowywać dokumenty związane z samochodem – mPojazd
 • eRecepta – realizacja wystawionej podczas teleporady recepty pozwalającej na kupno leków

Nastąpi również zrównanie prawne dokumentów cyfrowych w aplikacji mObywatel z tradycyjnymi dokumentami – projekt ustawy już jest.

Oznacza to, że cyfrowy dowód osobisty będzie traktowany dokładnie tak samo, jak jego analogowa, papierowa forma. Projekt ustawy ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2022 roku.

Nowa wersja mObywatel 2.0 dostępna będzie zarówno jako aplikacja mobilna, jak i serwis internetowy. Dzięki wbudowanej skrzynce odbiorczej sprawdzisz swoją korespondencję urzędową, na przykład z ZUS-em lub Urzędem Skarbowym. Pojawią się też powiadomienia o kończącym się terminie ważności dokumentów. W aplikacji pojawi się też informacja o przyznaniu zwrotu podatku, o przyjęciu dziecka do przedszkola lub o dofinansowaniu, o które wnioskowaliśmy.

mObywatel 2.0

e-Pełnomocnictwo i e-Płatność w nowej odsłonie mObywatel

Przydatną funkcjonalnością z pewnością okaże się e-Pełnomocnictwo. Dzięki niej będzie możliwe:

 • udzielenie pełnomocnictwa innej osobie
 • załatwiania spraw jako pełnomocnik przez e-usługę oraz w urzędzie
 • zweryfikowanie e-pełnomocnictwa za pomocą kodu QR

Będzie to bardzo pomocne między innymi do załatwiania spraw urzędowych, na przykład związanych z założeniem firmy. W tym celu mObywatel 2.0 korzysta z danych:

 • CEIDG
 • KRS
 • Rejestr Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Rejestr Komorników i Notariuszy.

e-Płatność pozwoli zapłacić m.in. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe sprawy. Nie zapłacimy przy tym prowizji.

prezentacja mObywatel 2.0

Od kiedy mObywatel 2.0 będzie dostępny?

Wdrożenie mObywatel 2.0 nastąpi jeszcze w tym roku. Podczas prezentacji nowej platformy, wspomniano o tym, że będzie dostępna dla użytkowników „wkrótce”. Trudno więc wskazać konkretną datę uruchomienia platformy, ale gdy tylko to nastąpi, to o tym napiszemy.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.