Opera One: inteligentna, prosta w obsłudze i dobrze wyglądająca przeglądarka
Wprowadzenie na rynek inteligentnego chatbota ChatGPT wywróciło do góry nogami podejście do tworzenia oprogramowania. Także do przeglądarek internetowych trafiły liczne inteligentne funkcje. Mają pomóc w codziennym korzystaniu z komputera i smartfona oraz przyspieszyć naszą pracę. Opera One to odpowiedź norweskiego twórcy popularnych przeglądarek. W portfolio Opery ma być najnowocześniejszym produktem. Dostępna dziś wersja early access pozwala myśleć, że Opera One będzie prawdziwym hitem!
Opera One
Nowy produkt Opery jest kolejną przeglądarką korzystającą z silnika Chromium. Jest to jednak bardzo nowatorska aplikacja, mająca między innymi interfejs dopasowujący się do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Opera One została stworzona w sposób modularny. Twórcy aplikacji będą więc mogli dość łatwo stworzyć bardziej (lub mniej) zaawansowane wersje programu. Już podczas projektowania nowej Opery, inżynierowie i programiści wzięli pod uwagę korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji. Dzięki niej Opera One ma być jednocześnie intuicyjna w obsłudze i pełna funkcjonalności. Zdaniem twórców dostosuje się do zachowania użytkownika.
Wygląd Opery One można ocenić jako „czysty” i „nowoczesny”.
Pozbyto się nadmiaru funkcji i przycisków, pozostawiając sporo wolnego miejsca. Tam mogą znaleźć się rozszerzenia i dodatki do przeglądarki. Te oczywiście wykorzystają znane już narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Poza ChatGPT to także ChatSonic i inteligentne zapytania.
Nie musimy się obawiać o płynność pracy na Operze One. Zapewni ją wielowątkowy kompozytor. Co to takiego? Mówiąc w sporym uproszczeniu – w popularnych dziś przeglądarkach, gdy główny „wątek” przeglądarki złapie „przycinkę” (zwykle to zaledwie kilkadziesiąt ms), jego rolę przejmie wątek komponujący. Opera One korzysta z większej liczby wątków kompozytora (algorytmu odpowiedzialnego za wyświetlenie treści na ekranie). Można powiedzieć, że nawet pomimo zacięcia przeglądarki, użytkownik nie powinien więc tego w ogóle odczuć.
Nowy sposób pokazywania zakładek w Opera One
Większość internautów korzysta jednocześnie z naprawdę dużej liczby zakładek. Opera postanowiła zmienić nieco podejście do wyświetlania i grupowania ich. Powodem są badania wykonane na Camegie Mellon University. Wynika z nich, że użytkownicy nie najlepiej oceniają funkcjonalność znanych dziś zakładek wyświetlanych jedna obok drugiej. Opera One nie zmienia jednak całkowicie sposobu korzystania z zakładek. Jak to możliwe?
Odpowiedzią na potrzeby użytkowników mają być wyspy z zakładkami. Zakładki są organizowane w grupy na podstawie kontekstu – Opera One robi to w sposób automatyczny. Wykorzystuje do tego – a jakże – sztuczną inteligencję. Użytkownicy mogą również ręcznie zmieniać miejsce, w którym znajdują się zakładki. Wystarczy przeciągnąć je do wybranej wyspy.
Ekran z wyspami zawierającymi pogrupowane zakładki znajdziemy w menu na pasku bocznym.
Przeglądarka w wersjach na Windows, macOS i Linux jest już dostępna na stronie Opery.
Może zainteresują Cię także inne artykuły