Nowa generacja procesorów Apple M1X i M2 – kiedy premiera?

02.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowa generacja procesorów Apple M1X i M2 – kiedy premiera?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Historia komputerów Mac wyposażonych w procesory marki Intel nie jest wbrew pozorom długa. Podzespoły te zaczęto stosować w 2006 roku po tym, jak zrezygnowano z wykorzystania czipów PowerPC, które opracowane zostały wspólnie przez firmy Apple, IBM oraz Motorola.

Jeszcze wcześniej Maki funkcjonowały dzięki procesorom Motorola serii 68000. Obecnie firma przechodzi kolejny proces zmiany. W listopadzie 2020 roku zaprezentowano trzy komputery wyposażone w układ M1, którego podstawą jest architektura ARM, inna niż w przypadku procesorów marki Intel. Nowe układy to Apple Silicon.

Czym są układy Apple Silicon?

M1 to co coś więcej niż procesor.

To układ typu system on the chip (SoC), w skład którego wchodzi większość elementów niezbędnych do działania komputera, między innymi procesor, karta graficzna oraz zunifikowana pamięć, odpowiednik pamięci operacyjnej RAM. Dzięki takiej konstrukcji układ jest wydajniejszy, a zarazem mniej energochłonny.

To przekłada się przede wszystkim na dłuższy czas pracy na baterii urządzeń wyposażonych w M1.

Na chwilę obecną w urządzeniach marki Apple dostępne są dwa warianty układu M1. Oba wyposażone są w 8‑rdzeniowy procesor (CPU). Różnią się jednak liczbą rdzeni procesora graficznego (GPU).

Warianty układu Apple M1

Jest wersja z 7-rdzeniowym oraz 8-rdzeniową kartą graficzną. M1 maksymalnie obsłużyć może 16 GB zunifikowanej pamięci. Kupując komputer z tym układem wybrać można zatem 8 albo 16 GB tej pamięci.

Apple nie próżnuje. Od dłuższego czasu w sieci pojawiają się doniesienia o tym, że firma pracuje już nad dwoma kolejnymi układami Apple Silicon. Ich przypuszczalne nazwy to M1X oraz M2. Pierwszy z nich ma się pojawić jeszcze w tym roku, a drugi dostępny będzie dopiero w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy wszystko co do tej pory wiadomo na temat nowych układów Apple Silicon.

Układ M1X – premiera, specyfikacja, urządzenia

Oczekuje się, że jesienią tego roku firma Apple zaprezentuje nowe modele MacBooków Pro, które wyposażone będą właśnie w układ M1X. Ma on być ulepszoną wersją M1.

Układ wyposażony będzie w 10-rdzeniowy procesor (CPU) oraz procesor graficzny z 16 lub 32 rdzeniami.  Warto dodać, że analitycy podchodzą sceptycznie do plotek o liczbie rdzeniu GPU. Dużym usprawnieniem ma być także zwiększenie maksymalnej obsługiwanej ilości zunifikowanej pamięci. M1X ma obsługiwać aż 64GB.

Według dotychczasowych doniesień M1X będzie wydajniejszy niż M1, przy podobnym lub nieco mniejszym poziomie zużycia energii.

Dzięki zwiększonej wydajności CPU i GPU, możliwe będzie zastosowanie większej liczby portów Thunderbolt oraz obsługa większej liczby monitorów zewnętrznych niż w przypadku M1.

apple M1X

Układ M2 – premiera, specyfikacja, urządzenia

M2 ma pojawić się w 2022 roku. Procesor wytwarzany będzie w 4-nanometrowym procesie technologicznym, co wpłynie na poprawę wydajności w porównaniu do M1.

Na stronie Apple znaleźć można informację, że dostępny obecnie układ Apple Silicon wykonany jest z 16 miliardów tranzystorów, a produkowany jest w technologii litograficznej 5nm. M2 będzie mieć ich znacznie więcej. Mówi się też, że M2 ma mieć 8-rdzeniowy procesor (CPU) oraz procesor graficzny z 9 lub 10 rdzeniami. Bardzo możliwe, że jego wydajność będzie niższa niż w przypadku M1X.

Pierwszymi komputerami, w których prawdopodobnie wykorzystany zostanie ten układ będą MacBooki Air nowej generacji.

Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że konstrukcja M2 podobna będzie do konstrukcji układ A15, w który wyposażone mają być iPhone 13.

Czy warto czekać na urządzenia z Apple M1X i M2?

Jeśli przedstawione wyżej doniesienia okażą się prawdzie, to oba nowe układy Apple Silicon będą lepsze od M1. M1X ma być jego wydajniejszą wersją, a M2 oparty będzie na zupełnie innej, nowoczesnej technologii wytwarzania. Tak do końca nie wiadomo czego się można po nim spodziewać.

Osoby, które nie potrzebują bardzo wydajnych komputerów, ponieważ nie wykonują na nich skomplikowanych i wymagających dużej mocy obliczeniowej działań, mogą wybrać urządzenia z układem M1. W porównaniu do innych dostępnych obecnie na rynku procesorów konsumenckich są one zdecydowanie mocniejsze.

(Aktualizacja)

Na drugiej konferencji Apple Event 2021 wszystko stało się jasne. Świat ujrzał pierwsze laptopy wyposażone w nowe procesory, czyli odświeżone MacBooki Pro. Na ich pokładzie znalazły się dwa nowe układy, które ostatecznie zostały nazwane M1 Pro i M1 Max.

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.