Yanosik Traffic – aktualne informacje o utrudnieniach w ruchu od GDDKiA i zarządców dróg

16.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Yanosik Traffic – aktualne informacje o utrudnieniach w ruchu od GDDKiA i zarządców dróg
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacja Yanosik cieszy się sporym uznaniem wśród polskich kierowców. Teraz pojawiła się w niej zupełnie nowa funkcjonalność. Znacznie zmieni sposób, w jaki korzystamy z tego przydatnego programu. Jak działa Yanosic Traffic i dlaczego może realnie wpłynąć na poprawę poziomu bezpieczeństwa na drogach?

Yanosik Traffic – funkcja wreszcie trafiła do popularnej aplikacji dla kierowców

W początkach swojej działalności, twórcy aplikacji Yanosik umożliwili kierowcom sprawdzenie, w którym miejscu możemy spodziewać się fotoradarów lub kontroli policji drogowej. Z czasem lista dostępnych opcji powiększyła się, a Yanosik może być dziś używany jako alternatywa dla Map Google, czy innych nawigacji samochodowych. Program jest stale rozwijany, co z pewnością doceniają jego użytkownicy. Obsługa Yanosika odbywa się przy pomocy smartfona lub dodatkowego urządzenia, które montujemy na desce rozdzielczej samochodu.

Yanosik Traffic to funkcja, która pozwala poznać aktualne warunki na drodze, którą właśnie jedziemy.

Informacje o potencjalnych niebezpieczeństwach (jak kolizja, obiekt na drodze, czy inny problem) dostajemy z wiarygodnego źródła, czyli zarządcy drogi. Może być nią choćby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To spora zmiana – wcześniej w aplikacji mieliśmy wgląd do danych publikowanych przez innych użytkowników. Wciąż będziemy je oczywiście dostawać, wzbogacone jednak o dodatkową dawkę przydatnych informacji.

Moduł Yanosik Traffic – źródło informacji o problemach na drodze

Zarządcy dróg mogą teraz przekazywać Yanosikowi informacje o między innymi takich sytuacjach, jak:

  • wypadki i kolizje drogowe
  • zamknięte drogi
  • utrudnienia związane z dużym natężeniem ruchu
  • wydarzenia, które wpływają na utrudnienia w ruchu
  • problemy przy zjazdach i wjazdach na drogi i autostrady
Yanosik Traffic
Yanosik Traffic (źródło: Yanosik)

Warto jednak dodać, że Yanosik Traffic, przynajmniej na razie, nie będzie dostępny na każdej drodze. W pierwszej odsłonie otrzymamy dane na temat ruchu i możliwych utrudnień na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz w dużych miastach. Co ważne, nie dostaniemy jedynie informacje o problemach w ruchu, jak duże korki. Yanosik Traffic zaproponuje nam zmianę trasy. Zrobi to odpowiednio wcześniej, aby kierowca miał czas na reakcję. Całość ma działać w dość inteligentny sposób, spersonalizowany dla konkretnego kierowcy. Yanosik weźmie pod uwagę często pokonywane trasy i nawyki kierowcy.

Yanosik Traffic
Yanosik Traffic (źródło: Yanosik)

Yanosik Traffic

Jeśli Yanosik wykryje utrudnienia w ruchu drogowym, od razu otrzymamy odpowiednie powiadomienie: głosowe i w postaci sygnału dźwiękowego. Ekran nawigacji zostanie też automatycznie powiększony, abyśmy lepiej mogli zapoznać się z treścią ostrzeżenia.

Yanosik Traffic wyświetli informację o tym, w którym dokładnie miejscu możemy spodziewać się utrudnień na drodze. Dostaniemy też dane o kierunku drogi, czy jej nazwę.

Yanosik Traffic to funkcja, którą uruchomimy również korzystając z Android Auto lub Apple Car Play. Twórcy aplikacji dali nam też między innymi możliwość udostępnienia w swoich social mediach karty z informacji o konkretnych wydarzeniach na drodze.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.