Spotify Jam – współtworzenie playlist ze znajomymi w czasie rzeczywistym

30.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Spotify Jam – współtworzenie playlist ze znajomymi w czasie rzeczywistym
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Popularna aplikacja do słuchania muzyki wprowadza właśnie ciekawą funkcję. Spotify Jam spodoba się w szczególności osobom słuchającym muzyki razem z innymi.

Co to jest Spotify Jam?

Wiele osób uważa, że ta funkcja powinna znaleźć się w aplikacji już dawno. Spotify Jam ma umożliwić wspólne słuchanie muzyki w taki sposób, aby uczestnicy byli zadowoleni z playlisty. Jak to możliwe? Po prostu każdy będzie miał swój w udział w tworzeniu listy odtwarzanych utworów.

Dzięki Spotify Jam wiele osób może dodawać propozycje piosenek do playlisty. To świetny sposób na udaną imprezę!

Dotychczas zwykle jedna osoba kontrolowała muzykę, na przykład podłączając się do głośnika Bluetooth lub zestawu stereo. Oczywiście, nie zawsze wszyscy uczestnicy spotkania z daną muzyką byli z niej zadowoleni. Zaproponowanie swojej muzyki było też nieco skomplikowane – musieliśmy poprosić „imprezowego DJ-a” o uwzględnienie wybranych utworów w playliście. Spotify Jam rozwiązuje te problemy.

Spotify już wcześniej pozwalało na sprawdzenie, czego słuchają nasi znajomi. Mogliśmy się więc zainspirować i odkryć ciekawych artystów i nową muzykę. Spotify Jam jest kolejnym narzędziem mającym dość społecznościowy charakter.

Jam to sesja muzyczna dla całej grupy

Jam jest słowem znanym w środowisku muzyków i osób chętnie uczestniczących w niedużych koncertach na żywo. Grupa osób, znajomych lub zupełnie obcych sobie osób, spotyka się w ustalonym miejscu – na przykład w małym klubie muzycznym. Wystarczy przyjść tam ze swoim instrumentem lub nawet pożyczyć go od innej osoby. Podczas jamowania można tworzyć zupełnie nową muzykę lub wspólnie odgrywać znane i lubiane utwory. Ograniczeniem jest tylko kreatywność muzyków.

Spotify Jam ma działać na nieco innej zasadzie. Idea jest jednak dość podobna do „klasycznego” jam session. Każdy może dodać coś od siebie do oprawy muzycznej spotkania, imprezy, czy nawet umilić w ten sposób wspólną jazdę samochodem.

Zasada działania Spotify Jam jest dość prosta. To playlista, którą współtworzą zaproszone do niej osoby.

Twórca takiej wspólnej playlisty wciąż ma możliwość zarządzania nią. Nie tylko dodaje osoby, które mogą edytować listę odtwarzania, może też ustawić kolejność odtwarzania utworów. Ma również opcję usunięcia utworów z playlisty.

Wciąż mamy więc osobę „pilnującą” odtwarzanej muzyki. Inni mają jednak spory udział w tworzeniu playlist.

Jak działa Spotify Jam?

Działanie tej funkcji jest całkiem proste.

  • Aby rozpocząć wystarczy wybrać utwór, album lub listę odtwarzania
  • Następnie nacisnąć przycisk „Urządzenia” na dole ekranu (ten, dzięki któremu wybieramy urządzenie na którym ma być odtwarzana muzyka)
  • Kolejny krok to naciśnięcie przycisku „Rozpocznij Jam”.
  • Teraz możesz zapraszać kolejne osoby do wspólnego tworzenia playlisty (przez udostępnienie linku, zeskanowanie kodu QR lub zbliżenie telefonów z włączonym Bluetooth).
spotify jam jak działa
Spotify Jam (fot. własne)

Jeśli połączysz się z głośnikiem, to wszyscy użytkownicy Spotify podłączeni do tej samej sieci WiFi otrzymają zaproszenie do sesji Spotify Jam (chyba że wcześniej wyłączyliśmy tę funkcję w ustawieniach Connect).

Kto może korzystać z funkcji Spotify Jam?

Opcja tworzenia playlist wspólnie ze znajomymi jest tym, na co wszyscy czekaliśmy. Spotify Jam ma jednak jeden minus. Z nowej funkcji skorzystają jedynie posiadacze subskrypcji Spotify Premium. Na szczęście, dotyczy to jednak tylko założyciela wspólnej listy odtwarzania.

Może on zaprosić do grupy słuchaczy również osoby, które korzystają z darmowego Spotify. Ciekawą opcją jest także możliwość dodania do współtworzenia playlisty osób podłączonych do tej samej sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Takie osoby dołączą do Spotify Jam już po jego rozpoczęciu. Nowymi uczestnikami niepodłączonymi do naszego Wi-Fi zostaną natomiast tylko inne osoby posiadające Spotify Premium.

Opcja Spotify Jam trafiła już do pierwszych użytkowników. Twórcy aplikacji dodają ją kolejnym osobom. Jeśli jeszcze nie masz tej funkcji, sprawdź, czy nie czeka na Ciebie aktualizacja.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.