Tania Nokia G21 działa nawet 3 dni na baterii. Czy to wystarczający argument, aby ją kupić?

18.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Tania Nokia G21 działa nawet 3 dni na baterii. Czy to wystarczający argument, aby ją kupić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Noka zaprezentowała następcę modelu G20. Nokia G21 to jeden z najtańszych smartfonów w ofercie producenta. Zaoferuje jednak swojemu użytkownikowi coś, co jest zarazem bardzo pożądane i rzadko spotykane na rynku smartfonów. Mowa o długim czasie pracy na baterii, który wynosi nawet trzy dni. Czy tania Nokia zaoferuje jednak coś więcej swoim użytkownikom?

Nokia G21 jest we wszystkim lepsza od poprzednika

W stosunku do modelu Nokia G20, producent poprawił niemal wszystkie elementy. Ekran, podzespoły odpowiedzialne za wydajność i aparat zostały zastąpione nieco lepszymi. Bez zmian pozostaje natomiast wielkość baterii, choć ta otrzymała możliwość szybszego ładowania.

Tania Nokia G21 posiada ogniwo o pojemności 5050 mAh pozwalające na trzy dni pracy. W przypadku dużych baterii niezbędna okazuje się często możliwość szybkiego naładowania. Nokia poprawiła ten parametr – zamiast 10 W (jak w modelu G21) baterię naładujemy tu z mocą 18 W. Warto jednak zaznaczyć, że w szybką ładowarkę musimy zaopatrzyć się samemu. Producent dodaje do zestawu mniej wydajną (ładowanie 10 W).

Nokia G21
fot. Nokia

Aby brak energii nie zaskoczył użytkownika telefonu, Nokia wyposażyła model G21 w specjalne tryby oszczędzania. Pierwszy uruchomi się, gdy stan naładowania spadnie poniżej 20%, drugi zostanie włączony poniżej 10%. Ma to zapobiegać całkowitemu rozładowaniu się smartfona.

Lepsze, choć wciąż nie dobre podzespoły

Nokia zdołała poprawić w nowym modelu wiele parametrów. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z bardzo dobrym telefonem. 6,5″ ekran LCD posiada teraz odświeżanie 90 Hz, zamiast 60 Hz u poprzednika. Jego jakość jest jednak co najwyżej przeciętna, gdyż oferuje rozdzielczość zaledwie 720+. Warto natomiast wspomnieć o tym, że niższa rozdzielczość wpływa pozytywnie na czas pracy na baterii.

Aparat w taniej Nokii G21 ma 50 MP f/1.8. Niestety, nie towarzyszy mu już obiektyw szerokokątny. Brak 5-megapikselowego aparatu z szerokim polem widzenia jest jedynym zauważalnym cięciem kosztów w stosunku do Nokii G20. Nawet jeśli wykonywane przy jego użyciu zdjęcia i tak pozostawały jednak wiele do życzenia.

Zamiast tego Nokia dodała nową funkcjonalność pozwalającą na zapisanie dużej liczby detali na zdjęciu – Super Resolution. Dodatkowe obiektywy mają 2 MP (makro i do mierzenia głębi).

Przednia kamerka ma rozdzielczość 8 MP.

Nokia G21
fot. Nokia

Za wydajność taniej Nokii odpowiada procesor Unisoc T606 z dwoma rdzeniami Cotex A75 i sześcioma A55. Wspierają to 4 GB RAM, a pojemność pamięci wynosi 64 GB. Na szczęście można ją rozbudować kartami micro SD.

Nokia G21 będzie konkurować głównie ceną

Telefon posiada system operacyjny Android 11, łączność bezprzewodową Bluetooth 5.0 i Wi-Fi. NFC i złącze USB-C. Miłym dodatkiem jest gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Telefon nie obsługuje sieci 5G, ma natomiast czytnik odcisku palca oraz możliwość odblokowania twarzą. Producent na szczęście zachował więc wszystkie kluczowe funkcje.

Nowa Nokia G21
fot. Nokia

Największym plusem Nokii G21 będzie bez wątpienia atrakcyjna cena. Prawdopodobnie będzie bowiem wynosiła niecałe 800 złotych. Długi czas pracy ba baterii także jest istotny dla wielu użytkowników. Muszą jednak pogodzić się z dość niską wydajnością i pewnymi cięciami kosztów.

Tylko jeden użyteczny obiektyw aparatu z tyłu, zaledwie 64 GB wbudowanej pamięci i niska rozdzielczość ekranu są największymi wadami, które musi zaakceptować nowy właściciel nowej taniej Nokii.

Zobacz artykuły o smartfonach w atrakcyjnych cenach

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.