Search icon

Google usunie nieaktywne konta. Jak tego uniknąć?

18.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Google usunie nieaktywne konta. Jak tego uniknąć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Amerykański gigant przedstawił właśnie bardzo ważną informację. Nieaktywne konta Google zostaną skasowane. Sprawdź, co zrobić by tego uniknąć.

Nieaktywne konta Google

Do 2020 roku Google nic nie robiło z użytkownikami, którzy nie logowali się do swoich kont. Trzy lata temu firma zmieniła jednak regulamin. Wskutek zmian nieaktywne konta Google były „czyszczone”, aby zaoszczędzić dane na serwerach. Nie były jednak całkowicie usuwane. Użytkownik mógł więc odzyskać kontrolę nad swoim kontem. Teraz może stracić taką możliwość.

Nieaktywne konta Google (przez co najmniej 24 miesiące) zostaną całkowicie usunięte. Zniknie też cała zawartość konta, np. zapisane przez użytkownika dane w chmurze.

Google weźmie tu pod uwagę dowolną aktywność użytkownika związaną z jego kontem. Wystarczy więc zalogowanie się do konta, aby wstrzymać proces usuwania.

Google chce się przeciwstawić ChatGPT

Google planuje usunięcie nieaktywnych kont na koniec 2023 roku, najprawdopodobniej proces rozpocznie się w grudniu. Wcześniej na konta, które mogłyby zostać usunięte (nieaktywne przez co najmniej 24 miesiące na moment kasowania treści i kont) Google wyśle stosowne powiadomienia. Cały proces nie będzie jednorazowym działaniem. Ze względu na dużą liczbę kont i zawartych na nich danych usuwanie ich będzie rozłożone w czasie. W pierwszej kolejności skasowane zostaną nieaktywne konta Google, z których po rejestracji nigdy nikt nie korzystał.

Jakie dane ulegną usunięciu przez Google?

Nieaktywne konta Google zostaną całkowicie „wyczyszczone”. Znikną między innymi takie dane, jak:

  • adres e-mail w Gmail
  • zawartość skrzynek mailowych (odbiorcza, nadawcza, zapisane foldery, itp.)
  • wszystkie pliki z Dysku Google
  • Dokumenty Google
  • Zdjęcia Google
  • zawartość Kalendarza i zapisane tam wydarzenia

Usunięciu nie podlegną jednak na przykład filmy w serwisie YouTube. Nie musimy się więc obawiać, że znane i popularne „produkcje” sprzed wielu lat znikną z Internetu.

Nieaktywne konta Google będą usuwane
Dzięki usunięciu nieaktywnych kont oraz ich zawartości Google sporo zaoszczędzi. Chodzi m.in. o zwolnienie miejsca na serwerach, ale także o kwestie prawne.

Czy konto powiązane z Androidem może być usunięte?

Jeżeli konto Google jest przypisane do urządzenia pracującego na systemie Android, nie zostanie usunięte. Podobnie stanie się, jeśli użytkownik jest zalogowany od dawna do konta w przeglądarce Chrome, czy w usłudze YouTube. Takie konta są uznawane za aktywne i nie podlegają usunięciu.

jak dodać napisy do filmów na youtube

Google usunie nieaktywne konta osobiste

Plan wyczyszczenia nieużywanych przez ponad 2 lata kont Google dotyczy jedynie kont prywatnych. Konta firmowe nie zostaną poddane temu procesowi, tak samo jak konta szkolne.

Czy adresy e-mail w Gmail zostaną zwolnione?

Nie wiadomo dziś, czy usunięcie konta Gmail spowoduje „zwolnienie” adresu. Być może Google pozostawi raz użyte adresy mailowe zastrzeżonymi, przynajmniej przez jakiś czas. Jeśli natomiast stanie się inaczej, internauci będą mogli „polować” na bardzo atrakcyjne, a do teraz zajęte, adresy.

Dlaczego Google usunie nieaktywne konta?

Google może mieć kilka powodów do takiego działania. Nieaktywne konta Google, a przede wszystkim zgromadzone na nich dane, zajmują miejsce na serwerach. Utrzymywanie danych w chmurze sporo kosztuje, a Google nie może czerpać żadnych korzyści z nieaktywnych użytkowników.

Kolejnym powodem mogą być kwestie prawne związane z ochroną danych użytkowników Google. RODO nakłada na administratora danych osobowych wiele obowiązków. Jednym z nich jest zapewnienie aktualności danych. Ciężko o niej mówić w przypadku kont nieaktywnych przez bardzo długi czas. Google musi się też liczyć z podobnymi regulacjami prawnymi w innych rejonach świata – świadczy w końcu swoje usługi globalnie.

Co zrobić, aby Google nie usunęło konta?

Odpowiedź jest prosta – wystarczy jakakolwiek aktywność na koncie Google. Najlepiej po prostu się do niego zalogować. Uwaga – wysłanie wiadomości e-mail do nieaktywnego konta nie spowoduje uniknięcia planowanego kasowania go.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.