Klawiatura laptopa nie działa? Sprawdź możliwe przyczyny

21.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Klawiatura laptopa nie działa? Sprawdź możliwe przyczyny
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obsługa laptopa, jak i komputera stacjonarnego wymaga sprawnej klawiatury. Niestety, jest to jedno z tych urządzeń, które niekiedy może ulec awarii. Zastanawiasz się, dlaczego nie działa klawisz w laptopie lub cała klawiatura przestała sprawnie funkcjonować? Sprawdź, czy problem ten możesz rozwiązać samodzielnie, zanim wybierzesz się do serwisu. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze powody awarii klawiatury, jak i potencjalne sposoby ich naprawy.

Klawiatura w laptopie nie działa? Możliwe przyczyny

Klawiatura składa się z wielu części ruchomych – klawiszy czy przełączników, przez co może dojść do ich fizycznego uszkodzenia.

To w końcu jeden z najmocniej eksploatowanych elementów notebooka, dlatego też częstym powodem tego, że nie działają klawisze w laptopie mogą być czynniki zewnętrzne.

Wśród nich najczęstszymi są zabrudzenia lub zalanie. Inną fizyczną usterką może być też utrata połączenia między płytą główną a klawiaturą.

Przyczyna niekiedy leży też po stronie oprogramowania. Tutaj głównymi problemami są brak odpowiednich sterowników, awaria systemu operacyjnego lub błąd użytkownika.

Niedziałające klawisze w laptopie – od czego zacząć diagnostykę problemu?

Jak zdiagnozować oraz rozwiązać problem, gdy klawiatura nie działa w laptopie? Na samym początku warto rozpoznać źródło powstałej awarii, co pozwoli zaoszczędzić czas przy próbach jej usunięcia.

Zanim zatem rozbierzesz laptopa na części, sprawdź, czy klawiatura reaguje na wszystkie komendy i czy wszystkie przyciski funkcjonują prawidłowo. Przydatne jest też zajrzenie do systemu operacyjnego i BIOS-u laptopa:

  1. Podczas restartu wejdź do BIOS-u, poprzez wciśnięcie przycisku “Delete”, “Esc” lub którychś z przycisków funkcyjnych – instrukcja będzie znajdować się na ekranie podczas uruchamiania systemu.
  2. Jeśli nie możesz dostać się do BIOS-u przy pomocy klawiatury, oznacza to, że problem jest techniczny i leży po stronie klawiatury.
  3. Jeśli bez problemu dostałeś się do BIOS-u i poruszasz się po menu za pomocą klawiatury, problem może leżeć po stronie systemu operacyjnego. Wówczas wyjdź z BIOS-u bez zapisywania zmian i przejdź do dalszego diagnozowania.
klawiatura laptopa nie działa

Zastanów się, czy przypadkiem Twój laptop nie uległ uszkodzeniu mechanicznemu. Jednym z powodem wystąpienia tego problemu są upadki, stłuczki lub zalania. Upadek z wysokości to często powód naprawdę wielu problemów, nie tylko z klawiszami. Łatwo również o zalanie urządzenia.

Warto też na samym początku wyczyścić klawiaturę z kurzu czy okruszków. Pozornie drobne cząstki mogą wpływać na prawidłową pracę niektórych przycisków. Dobrym rozwiązaniem tutaj jest skorzystanie ze sprężonego powietrza.

Jeśli jednak to nie pomoże i masz pewność, że niedziałająca klawiatura w laptopie nie jest spowodowana wymienionymi czynnikami, możesz spróbować wcielić w życie kilka poniższych sposobów na naprawę.

Co zrobić gdy klawiatura laptopa nie działa?

Laptop nie działa, klawiatura nie reaguje i zastanawiasz się, jak rozwiązać problem? Możesz spróbować rozwiązać go samodzielnie, jednak w zależności od awarii warto działać szybko i ostrożnie, by nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń.

niedziałająca klawiatura w laptopie - jak rozwiązać problem?

Jak naprawić klawiaturę w laptopie – zalany sprzęt

Jeśli rozlałeś na swoją klawiaturę jakiś napój, warto działać szybko. Przede wszystkim sprzęt należy jak najszybciej wyłączyć i odłączyć laptop od zasilania. Nawet jeśli klawiatura jest już sucha, to nadal dużo wilgoci może znajdować się we wnętrzu laptopa. Pod żadnym pozorem nie podnoś urządzenia do góry i nie potrząsaj nim energicznie, próbując pozbyć się cieczy z środka.

Jeśli czujesz się na siłach, możesz rozkręcić laptopa i spróbować samodzielnie oczyścić podzespoły. W innym wypadku najlepiej jak najszybciej zanieść sprzęt do serwisu komputerowego, gdzie zajmą się nim fachowcy.

Zablokowana klawiatura w laptopie

Problem z klawiaturą w laptopie może być spowodowany blokadą. Warto zatem zajrzeć do instrukcji sprzętu i poszukać tam informacji na temat przycisku blokującego (może znajdować się on np. na obudowie). Jeśli tam nie znajdziesz żadnych informacji, skorzystaj z poniższych skrótów klawiszowych:

  • F1-F12 + klawiszy funkcyjny (oznaczony “fn”),
  • Fn + NumLock,
  • Shift + Fn.

Windows 10 – nie działa klawiatura w laptopie? Zrestartuj system

Tak jak i w przypadku innych usterek, często najprostszym sposobem jest zrestartowanie sprzętu. Jeśli źródłem problemu będzie nieprawidłowe działanie sterowników, powinno to wystarczyć, by przywrócić działanie klawiatury.

Klawiatura w laptopie nie pisze – co jeszcze możesz zrobić?

Problem z klawiaturą w laptopie Dell, Lenovo, Asus i wielu innych można rozwiązać przy pomocy:

  • Menedżera zadań – w zakładce ustawień sprawdzić, czy wszystkie sterowniki działają prawidłowo. Możesz tutaj zaktualizować lub zainstalować na nowo sterowniki klawiatury.
  • Powrotu do ustawień fabrycznych – jeśli nie działa klawiatura w laptopie, spróbuj przywrócić komputer do ustawień fabrycznych. Zrobisz to przy pomocy okna z ustawieniami komputera.

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie był skuteczny i nadal nie działają litery na klawiaturze w laptopie, skorzystaj z usług serwisu komputerowego. Specjaliści zrobią przegląd i szybko poradzą sobie z usterką. Otrzymasz też odpowiedź, co jest powodem tego, że nie działa klawiatura w laptopie.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.