Search icon

Netflix pozwoli dzielić się kontem. Ale nie za darmo

17.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Netflix pozwoli dzielić się kontem. Ale nie za darmo
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Platforma streamingowa Netflix cieszy się niesłabnącą popularnością. W cenie 29 zł miesięcznie można się bowiem cieszyć dostępem do ogromnej bazy filmów i seriali, w tym także wielu nowości i premier. Istnieją jednak sposoby na obniżenie tego kosztu. Netflix planuje jednak ukrócić z nimi walczyć. Powinny w tym pomóc dodatkowe opłaty dla osób współdzielących konto Netflix z innymi.

Współdzielenie konta w Netflix

Cennik miesięcznego abonamentu Netflix jest dość jasny i zawiera trzy opcje:

  • 29 zł miesięcznie – obraz w jakości 480p, odtwarzanie na 1 ekranie
  • 43 zł miesięcznie – obraz 1080p, odtwarzanie na 2 ekranach jednocześnie
  • 60 zł miesięcznie – obraz w jakości HDR 2160p (4K Ultra HD), odtwarzanie na 4 ekranach jednocześnie.

To ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana. Niekoniecznie jednak zgodnie z jej przeznaczeniem.

Gdy cztery osoby zrzucają się na Pakiet Premium (60 zł), każda z nich płaci miesięcznie tylko 15 zł za dostęp do Netflix.

Założenie Netflixa przy udostępnieniu możliwości oglądania na jednocześnie 2 lub 4 ekranach było jednak zgoła inne. Chodziło o to, aby w jednym gospodarstwie domowym można było oglądać cztery niezależne treści. Na telewizorach w różnych pokojach, komputerze, tablecie i smartfonie – w zależności od potrzeb. Dziś standardem jest zrzutka znajomych (a często nawet osób poznanych w tym celu w sieci) i wspólny zakup dostępu do Netflix.

netflix na komputerze

Netflix ma pomysł na walkę ze współdzieleniem kont

Ciężko jednak wprowadzić dodatkowe opłaty na osoby współdzielące konto Netflix. Jak odróżnić tych, którzy korzystają z usługi Netflix Premium zgodnie z jej przeznaczeniem od tych, którzy postępują nie fair? Pomysłem przedstawicieli platformy jest sprawdzenie adresu logowania. Dodatkowe opłaty mogłyby się więc pojawić w momencie zalogowania z innego miejsca.

Zalogowanie z użyciem tych samych danych z nowego adresu oznaczałoby naliczenie dodatkowej opłaty.

Zdaniem serwisu MacRumors, który jako jeden z pierwszych poinformował o nowych działaniach Netflixa, najpierw zostaną podjęte w Ameryce Południowej. Dotyczy to kilku krajów – Peru, Kostaryki, czy Chile. Dodatkowa opłata miałaby wynosić 30% ceny podstawowego planu. W Polsce oznaczałoby to dodatkowe 10 złotych za podzielenie się swoim loginem i hasłem z osobą spoza gospodarstwa domowego.

Dzielenie się kontem Netflix

Taka zmiana to korzyści niemal dla wszystkich

Jeżeli rzeczywiście Netflix wprowadzi taką opłatę, może okazać się korzystna dla kilku stron. Netflix zarobi na osobach unikających wykupienia abonamentu. Osoby uczciwie korzystające z Netfliksa (korzystające z niego w ramach jednego mieszkania lub domu) nie zostaną obciążone kosztem. Strata dla osób korzystających z cudzego konta będzie natomiast dość niewielka i zapewne i tak to rozwiązanie będzie dla nich korzystne.

Zobacz także inne artykuły o serwisach streamingowych

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.