Netflix kończy 25 lat – od wypożyczalni filmów po największą platformę streamingową

01.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Netflix kończy 25 lat – od wypożyczalni filmów po największą platformę streamingową
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Szybko minęło, prawda? To już 25 lat Netflixa na rynku. Pierwszy etap działalności firmy nie był dobrze znany w Polsce. Dzisiejszy gigant w branży strumieniowania seriali i filmów zaczynał od dystrybucji wideo na tradycyjnych, fizycznych nośnikach. Jakie były etapy działalności Netflixa i jakie są plany platformy na przyszłość?

25 lat Netflixa

Netflix powstał w 1997 roku z inicjatywy Reeda Hastingsa oraz jego wspólników. Można powiedzieć, że już wtedy Netflix pozwalał na oglądanie filmów na życzenie. Nie odbywało się to jednak tak jak dziś, przez nowoczesną platformę dostępną na wielu urządzeniach. Początkowo przez Internet można było jedynie zamówić film. Ten był wysyłany do odbiorcy pocztą – na płycie DVD.

25 lat Netflixa - początkowo filmy były wysyłane w kopertach zwykłą pocztą
Początkowo filmy były wysyłane w kopertach zwykłą pocztą.

Choć wtedy najpopularniejsze wciąż były filmy na kasetach VHS, włodarze Netflixa uznali, że znacznie łatwiej (i taniej) jest wysłać film na płycie. Po prostu umieszczano go w kopercie i nadawano przesyłkę. Wtedy nie trzeba było też przewijać taśmy, sam nośnik pozwalał na lepszą jakość filmu i miał zdecydowanie wyższą żywotność.

Jeden z założycieli Netflixa dostał kiedyś 40$ kary, bo nie oddał filmu Apollo 13 na czas do wypożyczalni. To zainspirowało go do założenia nowatorskiego biznesu.

Dlaczego Netflix nie udostępniał filmów przez Internet? To proste – nie było wtedy odpowiednich możliwości technicznych. Nie wszyscy mieli też dostęp do sieci, natomiast wypożyczalnie filmów wideo przeżywały swój złoty okres.

Już w 1998 roku na stronie Netflixa można było wybierać spośród niemal 1000 filmów. Trafiały do klientów w charakterystycznych, czerwonych kopertach. Warto jednak zaznaczyć, że nie była to jedyna internetowa wypożyczalnia w Stanach Zjednoczonych. Dziś obchodzimy jednak okrągłe 25 lat Netflixa, a inne serwisy (np. DVD Express i Magic Disc Entertainment) popadły w zapomnienie.

Subskrypcje filmów i kolejkowanie ich

Niedługo po rozpoczęciu działalności, Netflix wprowadził nowy model działalności. Klienci mogli zdecydować się wtedy na wykupienie miesięcznej subskrypcji. Dzięki niej mogli trzymać w domu pewną liczbę filmów na płytach DVD. Gdy odesłali jeden z nich do Netflixa, otrzymywali kolejny. Skąd wypożyczalnia wiedziała, jaki film wysłać danemu klientowi?

Klienci Netflixa wpisywali wybrane filmy, które chcą obejrzeć na tzw. kolejkę. Funkcjonalność do dziś jest znakiem rozpoznawczym Netflixa.

netflix kończy 25 lat
Jedna z pierwszych wersji strony Netflixa.

25 lat Netflixa to ciągłe ulepszenia i nowe funkcjonalności. Już w 2000 roku Netflix wprowadził system rekomendacji. Netflix proponował kolejny film do obejrzenia na bazie poprzednio wypożyczonych tytułów i ich oceny. Opinie na temat obejrzanych filmów odsyłano wraz z filmem na papierowym formularzu. Jak widać, wiele funkcjonalności, z których dziś korzystamy, miało swoje „analogowe” początki. W ten sposób do 2012 roku zebrano ponad pięć miliardów opinii seriali oraz filmów. W 2022 roku Netflix wszedł na amerykańską giełdę, a inwestycje w jego akcje często okazywały się bardzo opłacalne.

Filmy online na Netflix znamy już od 15 lat

Dostęp do filmów przez Internet i możliwość oglądania ich na komputerze pojawił się w 2007 roku. Wtedy klienci decydując się na wykupienie subskrypcji Netflix mogli korzystać zarówno z klasycznej wypożyczalni, dostali też dostęp do platformy z filmami. Od 2008 roku aplikacja Netflix pojawiła się na konsolach Xbox 360 i PS3, a także na odtwarzaczach Blue-Ray Apple TV i Roku. Oznaczało to możliwość wygodnego oglądania filmów przez Internet na dużym ekranie własnego telewizora. Później aplikacje trafiły też na iPhone i kolejne urządzenia posiadające połączenie z Internetem.

Od 2010 Netflix stał się dostępny poza USA, a od 2014 roku także w Europie. Start Netflixa w Polsce odbył się 20 września 2016 roku.

Od tego czasu możemy mówić o Netflixie, jaki znamy dzisiaj. Nie oznacza to jednak, że firma przestała się rozwijać. Pojawiła się możliwość oglądania filmów w 4K, Netflix coraz częściej produkuje też własne filmy i seriale.

25 lat Netflixa, a co dalej?

25 lat Netflixa to stały rozwój i poszerzanie bazy dostępnych tytułów filmów i seriali. Co natomiast czeka nas w przyszłości? Netflix z pewnością wkrótce odświeży swoją ofertę, w której powinny się pojawić nowe pakiety. Być może w niektórych z nich pojawią się reklamy. Dowiedzieliśmy się już, że to Microsoft dostarczy reklamy na Netflix. W najbliższym czasie powinny się też pojawić transmisje na żywo (sportu, wydarzeń kulturalnych, itp.).

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.