Netflix szuka specjalisty od AI. Czy to reakcja na strajk Hollywood?

27.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Netflix szuka specjalisty od AI. Czy to reakcja na strajk Hollywood?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Strajk scenarzystów i aktorów w Hollywood trwa w najlepsze. Protestujący, występujący przeciwko niskim zarobkom i wykorzystaniu sztucznej inteligencji w branży filmowej nie przeszkodzili jednak Netflixowi w poszukiwaniu product managera działu rozwoju sztucznej inteligencji. Co więcej, oferta pracy giganta streamingu opiewa na ogromną sumę pieniędzy. 

Nawet 900 000 $ rocznie dla product managera AI Netflixa

Atmosfera w Hollywood ostatnimi czasy jest co najmniej napięta, a Netflix nie robi nic w kierunku, aby ten pożar ugasić. Co więcej, opublikował właśnie ofertę pracy dla product managera działu rozwoju sztucznej inteligencji, która dla wszystkich speców od AI jest nie lada kąskiem. Nowy pracownik platformy może otrzymywać roczną pensję w wysokości od 300 000 do 900 000 USD!

Warto w tym miejscu zestawić powyższe dane z raportem serwisu The Intercept, według którego aż 87% strajkujących, zgromadzonych w szeregach SAG-AFTRA (amerykański związek zawodowy, reprezentujący setki tysięcy profesjonalistów z branży medialnej) zarabia rocznie mniej niż 26 000 USD.

Przepaść tego rzędu rozpala emocje tym bardziej, że we wspomnianym ogłoszeniu Netflixa zamieszczono wzmiankę na temat “tworzenia świetnych treści”, zatem pracy stricte twórczej, nie sprowadzającej się wyłącznie np. do powstawania nowych algorytmów polecających. 

Strajk scenarzystów i aktorów w Hollywood – o co w ogóle chodzi?

Strajkujący podnoszą zarzuty niskiej płacy, braku dostępu do systemu ubezpieczeń społecznych oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży filmowej. I jedni, i drudzy obawiają się wypchnięcia z rynku pracy przez AI, która mogłaby pisać scenariusze, a nawet tworzyć sceny z udziałem aktorów bez ich osobistej pracy przed kamerą!

Jedną z nowszych propozycji, skierowanych w stronę tych ostatnich było zeskanowanie ich wizerunku do wykorzystania w przyszłości jako symulacje CGI, wzmocnione sztuczną inteligencją. W zamian za jednorazowe wynagrodzenie, wynoszące 200 USD dziennie aktorzy mieliby wyrazić zgodę na nieograniczone w czasie wykorzystanie ich podobizn do pracy przy nowych produkcjach. 

SAG-AFTRA stoi na stanowisku, że:

Firma będzie właścicielem tego skanu, wizerunku, podobizny i będzie mogła użyć go w dowolnym momencie, bez ograniczeń czasowych, wymogu uzyskania zgody i wynagrodzenia.

Źródło: The Intercept, engadget.com

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.