Udostępnianie w pobliżu (Nearby Share) – wygodne przesyłanie plików z Androida na Windows

24.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Udostępnianie w pobliżu (Nearby Share) – wygodne przesyłanie plików z Androida na Windows
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Bezprzewodowe udostępnianie plików na urządzenia znajdujące się w pobliżu to bardzo przydatna funkcja. Dobrze znają ją użytkownicy Apple, a niedawno trafiła również na Windows. Wyjaśniamy co to jest Nearby Share, jak działa oraz w jaki sposób szybko przesłać pliki z telefonu na komputer.

Co to jest Nearby Share dla Windows?

Nearby Share, czyli Udostępnianie w pobliżu dla Windows umożliwia przesyłanie plików między urządzeniami z Androidem a komputerami z systemem Windows, które znajdują się w pobliżu. Dotyczy to zarówno pojedynczych plików, jak i całych folderów. Wszystko działa bardzo szybko i ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć.

Użytkownik ma kontrolę nad tym, dla kogo widoczne jest jego urządzenie oraz kto może wysyłać mu pliki.

Zatem może udostępnić swój komputer lub telefon jedynie znajomym. Można też ukryć urządzenie przed innymi i tylko samemu sobie przesyłać treści, między własnym smartfonem i komputerem. 

Początkowo ta funkcja była dostępna jedynie dla kilku krajów, w tym oczywiście dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Polacy musieli uzbroić się w cierpliwość lub spróbować połączyć się poprzez VPN. Jednak obecnie Nearby Share jest już oficjalnie dostępne w Polsce i każdy może przetestować udostępnianie plików w pobliżu.

Szybkie przesyłanie plików między urządzeniami od lat znają użytkownicy ekosystemu Apple jako popularną funkcję AirDrop. Jednak Nearby Share to nowość i oferuje przesyłanie między dwoma zupełnie różnymi systemami od różnych firm.

Jak działa Nearby Share?

Udostępnianie w pobliżu od Google umożliwia wysyłanie plików do wszystkich, którzy mają włączoną funkcję oraz wykrywalne urządzenie. Wystarczy zaakceptować przesyłanie danych, a plik zostanie wysłany na telefon, tablet lub komputer. Trzeba pamiętać, że urządzenia powinny znajdować się blisko siebie, czyli nie dalej niż 5 metrów.

Do poprawnego działania wymagana jest aplikacja Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa, która działa na komputerach z 64-bitową wersją Windows 10 lub nowszego. Czyli urządzenia z architekturą ARM nie będą obsługiwane. Oprócz tego, potrzebny jest dostęp do Bluetootha i Wi-Fi.

Udostępnianie w pobliżu od Google
Źródło: Google

Jak zainstalować Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa?

Udostępnianie w pobliżu jest zainstalowane na urządzeniach z systemem Android 6 lub nowszym. Zatem nie potrzebujesz dodatkowej aplikacji na swoim telefonie, co jest sporym plusem. Upewnij się, że Bluetooth, lokalizacja i opcja Udostępnianie w pobliżu są włączone w ustawieniach.

W przypadku komputera z systemem Windows, trzeba pobrać i zainstalować potrzebną aplikację. Poniżej znajduje się krótka instrukcja jak to zrobić.

  • Pobierz i zainstaluj aplikację na komputerze z systemem Windows

Chcąc korzystać z Nearby Share musisz zainstalować aplikację Udostępnianie w pobliżu dla systemu Windows. Możesz ją pobrać z oficjalnej strony dedykowanej tej funkcji. Pamiętaj, że wymagany jest dostęp do Bluetootha i Wi-Fi.

  • Możesz zalogować się na swoje konto Google, ale nie musisz

Aplikacja otwiera stronę logowania do Google w przeglądarce, gdzie trzeba zatwierdzić Nearby Share jako zaufaną aplikację i przypisać ją do konta. Jednak można spokojnie pominąć ten krok, bo udostępnianie plików w pobliżu jest dostępne również bez konieczności logowania się do konta Google.

logowanie
  • Ustal, kto może wysyłać pliki na wybrane urządzenie

Wystarczy ustawić preferencje dotyczące widoczności urządzenia. W ten sposób zdecydujesz, od kogo będziesz odbierać treści. Możesz wybrać wszystkich korzystających z Nearby Share lub tylko osoby z kontaktów, a także wyłącznie swoje urządzenia.

konfiguracja udostępniania w pobliżu
  • To wszystko! Możesz zacząć udostępniać pliki

Teraz z łatwością prześlesz wybrane treści między urządzeniami z Androidem a komputerami z systemem Windows. Klikając ikonę koła zębatego u góry, otworzysz opcje, w których możesz zmienić nazwę swojego komputera, miejsce zapisu odebranych plików czy też określić widoczność urządzenia.

Jak używać Nearby Share?

Chcąc przesłać plik ze smartfona na komputer, wystarczy włączyć lokalizację, Bluetooth oraz funkcję Udostępnianie w pobliżu. Następnie trzeba wybrać plik do wysłania i stuknąć ikonę udostępniania. Pierwszą wyświetlaną opcją powinno być właśnie Nearby Share.

udostępnianie - android

Rozpocznie się wyszukiwanie dostępnych urządzeń. Po chwili powinna wyświetlić się ikona dostępnego komputera, którą trzeba dotknąć.

dostępne komputery

Rozpocznie się łączenie telefonu z komputerem. Jednak zanim plik zostanie przesłany, musisz zatwierdzić transfer w aplikacji na komputerze. Wyświetli się w niej taki sam kod PIN jak na telefonie, jako dodatkowe zabezpieczenie.

urządzenia w pobliżu nearby share

Po zaakceptowaniu plik przesyłany jest z telefonu na komputer. Ikona na ekranie smartfona zyskuje zieloną obwódkę i znaczek potwierdzający, że transfer zakończył się sukcesem.

udostępnianie zakończone

Analogicznie sytuacja wygląda przy przesyłaniu plików z komputera na telefon. Wystarczy do otwartego okna aplikacji przeciągnąć zdjęcie lub dokument. Rozpocznie się automatyczne wyszukiwanie dostępnych urządzeń i powinien wyświetlić się dostępny telefon.

udostępnianie z komputera na telefon

Czy funkcja Udostępnianie w pobliżu dla Windows jest bezpieczna?

Nearby Share umożliwia pełną kontrolę nad tym, kto może wykryć dane urządzenie i udostępniać pliki. Wszystkie transfery są objęte pełnym szyfrowaniem E2E. Odpowiednia konfiguracja zapewnia bezpieczne przesyłanie plików wyłącznie przez zatwierdzone przez użytkownika urządzenia. Zanim na swój komputer otrzymasz plik od innego użytkownika, konieczne będzie potwierdzenie przesyłania. Jeżeli zobaczysz plik od nieznanego urządzenia, nie musisz go akceptować.

Zatem można powiedzieć, że sama funkcja Udostępnianie w pobliżu dla Windows jest bezpieczna, jednak użytkownicy powinni wykazywać się odrobiną ostrożności przy akceptowaniu otrzymywanych plików.

Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa a bezpieczeństwo

Inne sposoby przesyłania plików na Windows

Nearby Share to nie jedyne rozwiązanie ułatwiające szybkie przesyłanie plików z telefonu na komputer z systemem Windows. Inną wartą zainteresowania aplikacją jest Intel Unison. Oferuje łatwy i szybki dostęp z komputera do telefonu. A oprócz przesyłania plików zadzwonisz do kogoś, wyślesz SMS, a także przejrzysz galerię na smartfonie bez brania telefonu do ręki.

Kolejną możliwością połączenia telefonu z komputerem jest aplikacja Phone Link, czyli Łącze z telefonem, będąca ewolucją poprzedniej aplikacji Twój Telefon. Dostępna jest w Microsoft Store i wymaga zainstalowania na telefonie aplikacji Łącze do Windows, którą rzecz jasna można znaleźć w Google Play.

Popularną aplikacją pozwalającą na udostępnianie plików w pobliżu jest także Feem. Automatycznie wykrywa urządzenia w tej samej sieci Wi-Fi i działa szybciej niż przesyłanie przy pomocy Bluetooth. Oczywiście można skorzystać też ze starej, sprawdzonej metody łączenia telefonu z komputerem przy użyciu kabla USB. Jednak jest to coraz mniej praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób dysponujących większą ilością urządzeń. W takim przypadku wygodniejszą opcją może być dysk w chmurze, na który prześlesz pliki ze smartfona, po czym otworzysz je na komputerze.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.