Naziemna telewizja cyfrowa – lista kanałów DVB-T2 w 2024 roku

19.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Naziemna telewizja cyfrowa – lista kanałów DVB-T2 w 2024 roku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Naziemna telewizja cyfrowa to dostęp do całkiem pokaźnej liczby kanałów całkowicie za darmo. Pierwsze, regularnie działające odbiorniki DVB-T uruchomiono w 2010 roku, a w 2022 roku pojawił się nowy standard cyfrowej telewizji, czyli DVB-T2. Co to zmienia i jakie korzyści płyną z tego dla użytkowników oraz jakie dokładnie kanały telewizji naziemnej można oglądać?

Jakie kanały DVB-T2 są dostępne w 2024 roku?

Lista kanałów dostępnych w ramach telewizji naziemnej jest naprawdę obszerna. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu (TV Mobilna) i multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.

Lista darmowych kanałów wygląda następująco:

 • MUX 1 (Multipleks 1) – Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Wydarzenia 24, Fokus TV, Antena HD.
 • MUX 2 (Multipleks 2) – Polsat, TVN, TV4, TV6, Puls, Puls 2, TVN 7, Super Polsat.
 • MUX 3 (Multipleks 3) – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC (do 15/19 grudnia 2023 wciąż nadawał w standardzie DVB-T ze względu na wojnę w Ukrainie).
  W ramach telewizji hybrydowej HbbTV po podłączeniu telewizora do internetu można dodatkowo oglądać: TVP World, TVP Kultura 2, TVP ABC 2, TVP Historia 2 oraz TVP GO.
 • MUX 6 (Multipleks 6) – TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Kobieta, Alfa TVP, Biełsat TV. W trakcie trwania MŚ w piłce nożnej w Katarze na multipleksie 6 dostępny był również kanał TVP 4K.

Ogólnopolski multipleks 8 będzie na razie nadawał w dotychczasowym standardzie DVB-T:

 • MUX 8 (Multipleks 8) – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP.
  Programy telewizji hybrydowej HbbTV: Legia TV, CDA Premium, EWTN Go, UA Perszyj, EmiRadio, EmiTV.

Oprócz tego dostępny jest jeszcze multipleks 4. Nadawane na nim były programy kodowane w ramach usługi Polsatu – TV Mobilna. 27 czerwca 2022 roku usługa została wygaszona, ale po jakimś czasie powróciła w formie płatnego (dostępnego w ofercie Polsatu) pakietu naziemnego „Sport i Informacje”:

 • MUX 4 (Multipleks 4) – Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN24, TVN Turbo, TVN Style oraz wybrane stacje radiowe.

Multipleksy lokalne

Lokalne multipleksy, jak sama nazwa wskazuje, oferują programy ale również ogólnopolskie kanały.

 • MUX L1 (województwo dolnośląskie) – TVC, Echo24 HD, Stars.TV, Xtreme TV, TV Republika, TV Okazje, Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Home TV, TOP Kids Jr (Junior Music), Filmax, TV Dami/TV Bolesławiec, TVT Zgorzelec, Filmax.
 • MUX L2 (województwo śląskie) – TVN HD, TVN 7 HD, TVT, Nowa TV HD, Stars.TV, TV Okazje, TV Republika.
 • MUX L3 (łódzkie, śląskie) – Filmax, TVC, Stars.TV, Home TV, Xtreme TV, Power TV, TV Republika, wPolsce.pl.
 • MUX L4 (dolnośląskie) – Polsat HD, TVN HD, TVC HD, Echo24 HD, Stars.TV, Xtreme TV, TV Okazje, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Top Kids Jr (Junior Music), Filmax, TV Puls, Puls 2.
 • MUX L7 (dolnośląskie) – TV Regionalna Lubin, TV Okazje, Nowa TV HD, Polsat HD.
 • MUX lokalny TVS (śląskie) – TVS HD, Republika TV, Radio Silesia, Polsat HD.

Zmiany w odbieraniu TVP w naziemnej telewizji cyfrowej

Naziemna telewizja cyfrowa wymusiła pewne zmiany dotyczące oglądających kanały Telewizji Polskiej. W nocy 14 na 15 grudnia (województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląski) oraz 18 na 19 grudnia 2023 (województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie) nastąpiła zmiana standardu odbierania kanałów TVP, w tym TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info, które przeszły z systemu nadawania DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.

Do ich oglądania jest potrzebny telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2 lub podłączenie do starego telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T2. Obecnie wszystkie nowe telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w tym standardzie.

Do 12 stycznia równolegle nadawany był sygnał TVP1, TVP 2, TVP Info, TVP ABC i TVP Kultura na MUX-3 i MUX-6.

Nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej

Na razie nie ma potwierdzonych informacji dotyczących nowych kanałów ogólnopolskich, które miałyby trafić telewizji naziemnej. Nowości są natomiast możliwe w lokalnych multipleksach. Wśród zapowiadanych nowych kanałów jest EWTN Polska, który prawdopodobnie dostępny będzie właśnie lokalnie (Wrocław, Trójmiasto, Warszawa).

Na MUX-8 mają trafić dwa kanały Red Carpet Media Group: RCTV i CTV9. Jeden z nich ma być kanałem filmowo-serialowym, a drugi programem filmowo-dokumentalnym.

naziemna telewizja cyfrowa

Czym jest telewizja naziemna?

Naziemna telewizja cyfrowa oferuje ogromną liczbę dostępnych kanałów. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu (TV Mobilna) i multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.

Dzięki temu uzyskamy takie korzyści, jak dostęp do zdecydowanie większej liczby kanałów. Poprawiła się również jakość dźwięku i obrazu. Nie występuje efekt śnieżenia czy odbić, które tak często pojawiały się w przypadku telewizji analogowej, a także możemy odbierać dźwięk wielokanałowy (Dolby Digital).

I na tym nie koniec, bo wraz z wejściem w życie standardu DVB-T, zyskaliśmy dostęp do kilku dodatkowych funkcji.

 • EPG, czyli elektroniczny przewodnik po kanałach, który całkowicie wyeliminował konieczność korzystania z papierowych programów telewizyjnych.
 • PVR, który daje możliwość nagrywania programów telewizyjnych czy zatrzymania na chwilę aktualnie oglądanego kanału (do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego tunera).
 • VOD (filmy na życzenie), które zapewniają dostęp do wirtualnej wypożyczalni filmów i programów telewizyjnych.

Jak odbierać TV naziemną? Co jest potrzebne?

W zasadzie dzisiaj praktycznie każdy widz już korzysta z telewizji naziemnej. Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, jak odbierać sygnał cyfrowy, to rozwiązania tak naprawdę są dwa: telewizor z wbudowany tunerem DVB-T albo zewnętrzny dekoder.

Pierwsza opcja jest wygodna – nie potrzeba dodatkowych urządzeń, aby oglądać telewizję. Większość telewizorów, nawet tych sprzed kilku lat, ma wbudowany tuner DVB-T2. Jeśli jeszcze nie korzystasz z telewizji naziemnej i chcesz zacząć, upewnij się, że możesz podłączyć antenę bezpośrednio do tunera. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w specyfikacji swojego urządzenia.

Użytkownicy telewizorów bez tunera muszą zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder, który umożliwi im odbiór sygnału cyfrowego. Koszt urządzenia jest różny. Można znaleźć modele za nieco ponad 100 zł i bardzo drogie urządzenie, których cena sięga do kilkuset złotych.

Tuner DVB-T jest dodatkowym kosztem, ale zwykle też oferuje więcej funkcji niż odbiornik wbudowany w telewizorze. Na przykład odtwarzanie filmów z USB czy nagrywanie programów.

Wraz z wejściem nowego standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC zmieniły się i urządzenia do odbioru telewizji naziemnej.

To oznacza, że wszyscy, którzy nie mają telewizora z wbudowanym tunerem kompatybilnym z nowym standardem, będą musieli zainwestować w nowy dekoder… albo nowy telewizor.

naziemna telewizja cyfrowa nowy telewizor

Zmiana DVB-T na DVB-T2 – co to oznacza?

Nowy standard DVB-T2 to jeszcze lepsza jakość dźwięku i obrazu. Dzięki temu standardowi wszystkie programy będą dostępne w jakości co najmniej HD, a możliwe jest transmitowanie programów telewizyjnych w rozdzielczości 4K Ultra HD. Dzięki DVB-T2 pojawi się również jeszcze więcej darmowych programów, gdyż na dostępnym paśmie będą lepiej wykorzystywane zasoby częstotliwości.

Czekamy na 4K, a rozdzielczość 8K już tu jest!
8K
Co to jest rozdzielczość 8K? Czy warto kupić telewizor 8K?

Na szczególną uwagę zasługuje telewizja hybrydowa, czyli HbbTV. Nie jest to nowość, bo pierwsze testy odbywały się w Polsce w 2021 roku, a jednak wciąż niewielu wie, co kryje się pod tym pojęciem. HbbTV łączy tradycyjny sygnał telewizyjny z danymi odbieranymi przez internet.

Działa to w ten sposób, że wraz z sygnałem z dekodera do telewizora dociera również informacja o dodatkowych treściach. Widz zobaczy je w formie wyskakującego w górnym rogu ekranu, a po kliknięciu – zyska dostęp do rozszerzonych informacji. Mogą to być dodatkowe dane o aktorach, którzy grają w oglądanym filmie czy skład drużyn piłkarskich – oczywiście, to tylko przykłady.

Jak oglądać telewizję bez anteny?

Teoretycznie telewizja naziemna bez anteny nie ma prawa funkcjonować. Musimy podpiąć ją bezpośrednio do telewizora (jeśli mamy wbudowany tuner DVB-T) albo do zewnętrznego dekodera DVB-T2.

Jeśli jednak mamy dostęp do komputera i stałego łącza sieciowego, okazuje się, że telewizja bez anteny może działać. Wystarczy zaopatrzyć się w tuner, który podłączymy do komputera i w ten sposób będziemy mogli oglądać telewizję.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.