Naziemna telewizja cyfrowa – lista kanałów dostępnych w standardzie DVB-T2

08.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Naziemna telewizja cyfrowa – lista kanałów dostępnych w standardzie DVB-T2
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Naziemna telewizja cyfrowa to dostęp do całkiem pokaźnej liczby kanałów całkowicie za darmo. Pierwsze, regularnie działające odbiorniki DVB-T uruchomiono w 2010 roku, a przed nami kolejna rewolucja. W 2022 roku pojawił się nowy standard, czyli DVB-T2. Co to zmienia i jakie korzyści płyną z tego dla użytkowników?

Czym jest telewizja naziemna?

TV naziemna zastąpiła w pełni tę analogową już w 2013 roku. Ta cyfrowa metoda przesyłania programów do widza, która działa z wykorzystaniem naziemnej infrastruktury nadawczej, zmieniła bardzo wiele. Przede wszystkim zyskaliśmy dostęp do zdecydowanie większej liczby kanałów. Poprawiła się również jakość dźwięku i obrazu. Nie występuje efekt śnieżenia czy odbić, które tak często pojawiały się w przypadku telewizji analogowej, a także możemy odbierać dźwięk wielokanałowy (Dolby Digital).

I na tym nie koniec, bo wraz z wejściem w życie standardu DVB-T, zyskaliśmy dostęp do kilku dodatkowych funkcji.

 • EPG, czyli elektroniczny przewodnik po kanałach, który całkowicie wyeliminował konieczność korzystania z papierowych programów telewizyjnych.
 • PVR, który daje możliwość nagrywania programów telewizyjnych czy zatrzymania na chwilę aktualnie oglądanego kanału (do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego tunera).
 • VOD (filmy na życzenie), które zapewniają dostęp do wirtualnej wypożyczalni filmów i programów telewizyjnych.

Jakie kanały DVB-T2 są dostępne w 2023 roku?

Lista kanałów dostępnych w ramach telewizji naziemnej jest naprawdę obszerna. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu (TV Mobilna) i multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.

Lista darmowych kanałów wygląda następująco:

 • MUX 1 (Multipleks 1) – Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Antena HD.
 • MUX 2 (Multipleks 2) – Polsat, TVN, TV4, TV6, Puls, Puls 2, TVN 7, Super Polsat.
 • MUX 3 (Multipleks 3) – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD, TVP Historia (będzie wciąż nadawał w standardzie DVB-T do końca 2023 roku ze względu na wojnę w Ukrainie).
 • MUX 6 (Multipleks 6) – TVP Nauka HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Polonia, TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD, Alfa TVP, TVP Belsat. W trakcie trwania MŚ w piłce nożnej w Katarze na multipleksie 6 dostępny był również kanał TVP 4K).

Ogólnopolski multipleks 8 będzie na razie nadawał w dotychczasowym standardzie DVB-T:

 • MUX 8 (Multipleks 8) – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP.

Oprócz tego dostępny jest jeszcze multipleks 4. Nadawane na nim były programy kodowane w ramach usługi Polsatu – TV Mobilna. 27 czerwca 2022 roku usługa została wygaszona, ale po jakimś czasie powróciła w formie płatnego (dostępnego w ofercie Polsatu) pakietu naziemnego „Sport i Informacje”:

 • MUX 4 (Multipleks 4) – Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN24, TVN Turbo, TVN Style, Wydarzenia 24 (darmowy i niekodowany kanał) oraz wybrane stacje radiowe.

Multipleksy lokalne

Lokalne multipleksy, jak sama nazwa wskazuje, oferują programy ale również ogólnopolskie kanały.

 • MUX L1 (województwo dolnośląskie) – TVC, Echo24 HD, Stars.TV, Xtreme TV, TV Okazje, Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Home TV, TOP Kids Jr (Junior Musisc), Filmax, TV Dami/TV Bolesławiec, TVT Zgorzelec.
 • MUX L2 (województwo śląskie) – TVN HD, TVN 7 HD, TVT, Nowa TV HD, Stars.TV, TV Okazje, TV Puls, Puls 2.
 • MUX L3 (łódzkie, śląskie) – TVC, Stars.TV, Xtreme TV, TV Okazje, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Top Kids Jr (Junior Music), Red Carpet, Filmax.
 • MUX L4 (dolnośląskie) – Polsat HD, TVN HD, TVC HD, Echo24 HD, Stars.TV, Xtreme TV, TV Okazje, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Top Kids Jr (Junior Music), Filmax, TV Puls, Puls 2.
 • MUX L7 (dolnośląskie) – TV Regionalna Lubin, TV Okazje, Nowa TV HD, Polsat HD.
 • MUX lokalny TVS (śląskie) – TVS HD, Republika TV, Radio Silesia, Polsat HD.

Nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej

Na razie nie ma potwierdzonych informacji dotyczących nowych kanałów ogólnopolskich, które miałyby trafić telewizji naziemnej. Nowości są natomiast możliwe w lokalnych multipleksach. Wśród zapowiadanych nowych kanałów jest EWTN Polska, który prawdopodobnie dostępny będzie właśnie lokalnie (Wrocław, Trójmiasto, Warszawa).

naziemna telewizja cyfrowa

Jak odbierać TV naziemną? Co jest potrzebne?

W zasadzie dzisiaj praktycznie każdy widz już korzysta z telewizji naziemnej. Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, jak odbierać sygnał cyfrowy, to rozwiązania tak naprawdę są dwa: telewizor z wbudowany tunerem DVB-T albo zewnętrzny dekoder.

Pierwsza opcja jest wygodna – nie potrzeba dodatkowych urządzeń, aby oglądać telewizję. Większość telewizorów, nawet tych sprzed kilku lat, ma wbudowany tuner DVB-T2. Jeśli jeszcze nie korzystasz z telewizji naziemnej i chcesz zacząć, upewnij się, że możesz podłączyć antenę bezpośrednio do tunera. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w specyfikacji swojego urządzenia.

Użytkownicy telewizorów bez tunera muszą zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder, który umożliwi im odbiór sygnału cyfrowego. Koszt urządzenia jest różny. Można znaleźć modele za nieco ponad 100 zł i bardzo drogie urządzenie, których cena sięga do kilkuset złotych.

Tuner DVB-T jest dodatkowym kosztem, ale zwykle też oferuje więcej funkcji niż odbiornik wbudowany w telewizorze. Na przykład odtwarzanie filmów z USB czy nagrywanie programów.

Wraz z wejściem nowego standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC zmienią się i urządzenia do odbioru telewizji naziemnej.

To oznacza, że wszyscy, którzy nie mają telewizora z wbudowanym tunerem kompatybilnym z nowym standardem, będą musieli zainwestować w nowy dekoder… albo nowy telewizor.

naziemna telewizja cyfrowa nowy telewizor

Zmiana DVB-T na DVB-T2 – co to oznacza?

Nowy standard DVB-T2 to jeszcze lepsza jakość dźwięku i obrazu. Cytując z gov.pl:

Co zmieni DVB-T2?

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

A bardziej konkretnie, dzięki DVB-T2 pojawi się jeszcze więcej darmowych programów, poprawi się jakość dźwięku i obrazu (wszystkie programy będą w jakości HD). Oprócz tego, nowy standard zapewni możliwość nadawania programów w UHD, rzadziej pojawią się też zakłócenia.

Czekamy na 4K, a rozdzielczość 8K już tu jest!
8K
Co to jest rozdzielczość 8K? Czy warto kupić telewizor 8K?

Na szczególną uwagę zasługuje telewizja hybrydowa, czyli HbbTV. Nie jest to nowość, bo pierwsze testy odbywały się w Polsce w 2021 roku, a jednak wciąż niewielu wie, co kryje się pod tym pojęciem. HbbTV łączy tradycyjny sygnał telewizyjny z danymi odbieranymi przez internet.

Działa to w ten sposób, że wraz z sygnałem z dekodera do telewizora dociera również informacja o dodatkowych treściach. Widz zobaczy je w formie wyskakującego w górnym rogu ekranu, a po kliknięciu – zyska dostęp do rozszerzonych informacji. Mogą to być dodatkowe dane o aktorach, którzy grają w oglądanym filmie czy skład drużyn piłkarskich – oczywiście, to tylko przykłady.

Jak oglądać telewizję bez anteny?

Teoretycznie telewizja naziemna bez anteny nie ma prawa funkcjonować. Musimy podpiąć ją bezpośrednio do telewizora (jeśli mamy wbudowany tuner DVB-T) albo do zewnętrznego dekodera DVB-T2.

Jeśli jednak mamy dostęp do komputera i stałego łącza sieciowego, okazuje się, że telewizja bez anteny może działać. Wystarczy zaopatrzyć się w tuner, który podłączymy do komputera i w ten sposób będziemy mogli oglądać telewizję.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.