Nauka zdalna Discord – co rodzice powinni wiedzieć?
W dobie pandemii placówki szkolne muszą radzić sobie z przekazywaniem wiedzy uczniom za pomocą niekonwencjonalnych metod, a jedną z nich jest nauczanie zdalne. Powstało wiele platform, które pozwalają na przeprowadzanie lekcji w czasie rzeczywistym, a jedną z nich jest Discord. Dzięki tej aplikacji uczniowie nie będą mieć zaległości w lekcjach, ponieważ mogą z niej korzystać w każdym miejscu z dostępem do Internetu. Czym jest Discord, co rodzice powinni o nim wiedzieć oraz kiedy ważna jest kontrola rodzicielska na Discordzie? Dowiesz się z poniższego artykułu.
- Co to jest Discord?
- Nauczanie zdalne na Discordzie – jak to wygląda?
- Zalety Discorda – co dobrego dla dziecka?
- Wady Discorda – zagrożenia dla dziecka
- Kontrola rodzicielska Discord – czy jest niezbędna?
- Kto jest odpowiedzialny za kontrolę dziecka na Discordzie?
- Discord dla dzieci – czy jest bezpieczny? Podsumowanie
Co to jest Discord?
Na samym początku została zaprojektowana dla graczy komputerowych. Dostępna jest na smartfony i komputery (do pobrania lub w przeglądarce internetowej).
Platforma składa się z serwerów, wiadomości prywatnych i kanałów. Prowadzenie rozmów działaj bez zakłóceń, dzięki technologii Voice over Internet Protocol, wysyłającej dźwięk poprzez adres IP w chwili, w której użytkownik się wypowiada.
Aplikacja Discord powstała w 2015 roku i dziś jest miejscem komunikacji nie tylko pomiędzy graczami, ale również uczniami i nauczycielami korzystającymi z nauki zdalnej.
Jak działa Discord?
Na platformie Discord możesz nie tylko komunikować się z innymi użytkownikami, ale także wygłaszać prezentacje, współdzielić ekran z czy streamować rozgrywkę. Wystarczy pobrać aplikację na telefon lub komputer i zarejestrować się poprzez e-mail. Następnie stwórz swój serwer i dziel go na kanały tematyczne. Masz również możliwość dołączenia do interesujących Cię serwerów.
Od ilu lat jest Discord w Polsce?
Nauczanie zdalne na Discordzie – jak to wygląda?
Użytkownicy korzystający z aplikacji Discord do przeprowadzania nauki zdalnej, mają do dyspozycji:
- Darmową i dedykowaną przestrzeń lekcyjną, która dostępna jest dla uczniów po zaakceptowaniu zaproszenia.
- Kanały do organizacji lekcji, organizowania grup uczniowskich lub do zlecania zadań domowych.
- Możliwość organizowania dyżurów, dyskusji grupowych i rozmów “w cztery oczy”.
Konto można założyć na stronie discord.com. To właśnie tutaj nauczyciel może stworzyć serwer dla swojej klasy.
Po stworzeniu serwera i kanałów tematycznych można zaprosić do nich uczniów i przypisać im role. W kanałach tekstowych każdy użytkownik może zamieszczać wpisy i udostępniać obrazy, które są widoczne dla innych. Tworząc kanał głosowy, można przeprowadzać lekcje dla 50 osób dzięki funkcji Go Live.
Uczniowie podczas lekcji nie widzą nauczyciela, ale to, co im udostępnia na ekranie. Nauczyciel może odpytywać swoich uczniów, a uczniowie mogą zadawać pytania. Dzięki platformie Discord nauczyciel może stworzyć przestrzeń lekcyjną świetnie dopasowaną do siebie i swoich uczniów.
Discord do prowadzenia zajęć klasowych – dlaczego go wprowadzono?
Pandemia wymusiła na placówkach szkolnych zorganizowanie innych przestrzeni lekcyjnych niż te dotychczas znane, stacjonarne. Platforma Discord umożliwia przekazywanie wiedzy w czasie rzeczywistym 50-ciu osobom.
Uczniowie mogą znajdować się w jakimkolwiek miejscu. Wystarczy, że będą mieć dostęp do Internetu i wymagany sprzęt. Discord sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci nie miały zaległości w nauce, mimo że nie mogą pojawić się w szkole.
Zalety Discorda – co dobrego dla dziecka?
Do zalet Discorda, biorąc pod uwagę dzieci, można zaliczyć:
- Bardzo intuicyjny interfejs, który pozwala na szybkie rozpoczęcie nauki.
- Podczas nauki dzieci mogą mieć zapisane na Discordzie pliki przesłane przez nauczyciela, które przydają się do powtórzenia lekcji.
- Uczniowie mogą wspólnie rozwiązywać zadania zlecone przez nauczyciela.
- Dzieci mogą odkrywać osoby o podobnych zainteresowaniach i budować z nimi społeczność.
- Kontrolę rodzicielską, z której można skorzystać w ustawieniach konta na Discord, aby zminimalizować dostęp dziecka do niepożądanych treści.
Wady Discorda – zagrożenia dla dziecka
W sieci można natrafić na nieodpowiednie treści dla dzieci, a aplikacja Discord nie jest wyjątkiem. W miejscu tym znajdują się serwery i kanały, do których Twoje dziecko nie powinno trafić, ponieważ zawierają treści tylko dla dorosłych. Jednak, aby dostać się do danego serwera, należy otrzymać zaproszenie.
Jeśli nie chcesz, aby Twoja pociecha dostawała tego typu zaproszenia od osób nieznajomych, możesz wprowadzić zmiany w ustawieniach w aplikacji Discord. Kliknij w kafel “Prywatność i bezpieczeństwo”, znajdujący się w profilu głównym dziecka. To właśnie tam m.in. wyeliminujesz przesyłanie prywatnych wiadomości z nieodpowiednimi treściami i wybierzesz, kto może dodać do znajomych Twoje dziecko.
Kontrola rodzicielska Discord – czy jest niezbędna?
Kontrola rodzicielska Discord jest niezbędna w przypadku osób niepełnoletnich, które nie powinny być narażone na niepowołane treści.
Kto jest odpowiedzialny za kontrolę dziecka na Discordzie?
Nauczyciel nie jest w stanie kontrolować tego, do czego jeszcze jego uczeń wykorzystuje tę platformę. Jedyne, co może zrobić, to udzielić lekcji na temat bezpieczeństwa w sieci.
Rodzic, który wie, że jego pociecha korzysta z takiej aplikacji, powinien się nią dogłębnie zainteresować i zabezpieczyć swoje dziecko przed niepożądanymi treściami. Należy pamiętać, że cyberprzemoc dotyka ludzi korzystających z Internetu, a najbardziej dotyczy to właśnie dzieci, ponieważ są całkowicie bezbronne. Na Discordzie nietrudno o anonimowych użytkowników, którzy chętnie będą szerzyć mowę nienawiści, przesyłać niewskazane treści, czy nakłaniać do zachowań, które mogą skończyć się szantażem.
Discord dla dzieci – czy jest bezpieczny? Podsumowanie
Platforma Discord nie jest miejscem w pełni bezpiecznym, ponieważ dzieci mogą dotrzeć do niepowołanych treści. Jednakże pociechy korzystające na co dzień z Internetu są narażone na to samo. Discord może stać się o wiele bezpieczniejszym miejscem, jeśli dorośli zadbają o to, aby ograniczyć ryzyko dotarcia do niepożądanych treści lub zablokują otrzymywanie wiadomości przez swoje pociechy od niechcianych odbiorców.
Discord po to wprowadził minimalny wiek, który pozwala na dołączenie do platformy i po to daje możliwość kontroli rodzicielskiej na koncie, aby jak najbardziej chronić dzieci.
Mogą Cię zainteresować:
- Hejt w Internecie to nowa, niebezpieczna normalność. Jak radzić sobie z hejterami?
- Jak chronić dziecko przed uwodzeniem przez Internet? Czym jest child grooming?
- Czy TikTok jest niebezpieczny dla dzieci? Ciemna strona pozornie niewinnej aplikacji
- Kontrola rodzicielska na TikToku — jak włączyć?
- Jak influencerzy zarabiają na naiwności fanów? Przykłady scamu i dropshippingu
- Wyprawka szkolna 300 Plus – komu przysługuje? Do kiedy można złożyć wniosek?
- Ranking aplikacji do nauki w szkole i na studiach
- Polecane aplikacje ze streszczeniami książek