Najlepiej sprzedające się smartfony 2023 roku: iPhone kontra reszta świata

18.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepiej sprzedające się smartfony 2023 roku: iPhone kontra reszta świata
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas prezentacji flagowego sprzętu, na przykład smartfonów, zawsze zachwycamy się nowymi możliwościami i ciekawymi rozwiązaniami. Wtedy przychodzi jednak chwila refleksji – czy te urządzenia rzeczywiście trafiają do szerokiego grona odbiorców? A może „przeciętny klient” dostanie nowe funkcje dopiero po kilku latach, bo korzysta z budżetowego, czy co najwyżej średniopółkowego smartfona? Wyniki sprzedaży telefonów w 2023 roku mogą pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Jakie były najpopularniejsze smartfony ubiegłego roku?

Najpopularniejsze smartfony 2023 roku – które sprzedawały się najlepiej?

Wyniki sprzedaży najpopularniejszych smartfonów 2023 roku pochodzą z agencji badającej rynek już od ponad 25 lat. Canalys publikuje swój raport co roku, a właśnie ukazał się najnowszy. Co z niego wynika? Cóż, najwyraźniej dwóch producentów przejęło rynek, a przynajmniej pierwszą dziesiątkę rankingu.

Wśród najlepiej sprzedających się smartfonów 2023 roku znajdziemy wyłącznie sprzęt marek Apple i Samsung.

W przypadku Samsunga nie jest to aż tak dużym zdziwieniem. To uznana marka, której portfolio zawiera smartfony z niemal każdego segmentu cenowego. Obecność kosztujących kilka tysięcy złotych iPhone’ów jest już jednak niemałą niespodzianką. Z drugiej jednak strony – do zestawienia trafiły raczej niedrogie urządzenia Samsunga.

iPhone 14 pro max
iPhone 14 Pro Max

Wygląda więc na to, że drogie urządzenia wcale nie muszą być niszowe. Rzeczywiście znajdują tysiące, jak nie miliony kupujących. Apple ma jednak najwyraźniej monopol na tak skuteczną sprzedaż drogich telefonów. Dwa pierwsze miejsca zajmują iPhone w topowych wersjach Pro Max – poprzedniej i aktualnej generacji.

Kolejne zaskoczenie to liczba telefonów Apple w Top 10 listy najpopularniejszych smartfonów. Jest ich tam aż siedem. Jeśli ktoś uważa więc, że portfolio telefonów Apple nie jest zbyt szerokie, najwyraźniej jest w błędzie. Rolę tańszych modeli wśród iPhone-ów najwyraźniej pełnią bowiem telefony poprzednich generacji.

iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max i cała reszta

Jeśli miałbym powiedzieć, który iPhone jest najczęściej kupowany, wskazałbym na model iPhone 14. To podstawowa wersja pochodząca z poprzedniej generacji, sprzedawanej przez cały 2023 rok. Najnowsze iPhone 15 w czterech wariantach były w końcu na rynku tylko przez ostatnie kilka miesięcy 2023 roku. Nie przeszkodziło im to jednak w dotarciu do pierwszej dziesiątki listy najpopularniejszych smartfonów według raportu Canalys.

W rankingu nie widać natomiast żadnego Apple z dopiskiem „Plus”. Najwyraźniej klienci wybierają albo wersję podstawową, albo od razu jedną z odmian Pro lub Pro Max. Poza dwoma ostatnimi generacjami iPhone w trzech wspomnianych odmianach, na listę trafił też iPhone 13 sprzed dwóch lat. Samsunga reprezentują natomiast trzy modele z rodziny Galaxy A.

Ranking najpopularniejszych smartfonów wg Canalys w 2023 roku:

  1. iPhone 14 Pro Max – 34 mln sztuk
  2. iPhone 15 Pro Max – 33 mln sztuk
  3. iPhone 14 – 29 mln sztuk
  4. iPhone 14 Pro – 29 mln sztuk
  5. iPhone 13 – 23 mln sztuk
  6. Samsung Galaxy A14 4G – 21 mln sztuk
  7. iPhone 15 Pro – 21 mln sztuk
  8. Samsung Galaxy A54 5G – 20 mln sztuk
  9. Samsung Galaxy A14 5G – 19 mln sztuk
  10. iPhone 15 – 17 mln sztuk

Brak obecności takiego giganta jak Xiaomi może być spowodowana bardzo rozbudowaną gamą modelową. Chiński producent znalazłby się wysoko w rankingu, ale biorącym pod uwagę łączną sprzedaż wszystkich smartfonów w danym okresie.

To samo możemy chyba powiedzieć w kontekście smartfonów z Androidem ogólnie. Sporo osób wybiera – Android vs iPhone. W tym pierwszym wypadku do wyboru mamy sprzęty co najmniej kilkunastu urządzeń – w różnych odmianach i wielu generacji. Apple to natomiast jedyny producent iPhone z systemem iOS. Jeśli ktoś chce taki telefon, nie ma tu więc zbyt dużego wyboru.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.