Tłumacz online. Ranking najlepszych translatorów online (DeepL, Tłumacz Google i chatboty AI)

07.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 7 minut
Tłumacz online. Ranking najlepszych translatorów online (DeepL, Tłumacz Google i chatboty AI)
Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Translator online przeszedł długą drogę od swoich początków. Obecnie nierzadko bazuje na sztucznej inteligencji, co czyni tłumaczenia znacznie bardziej trafnymi (nie można też zapominać o chatbotach AI, które również można wykorzystać do tłumaczenia).

Tłumacze online oferują też całe pakiety udogodnień, zapewniających możliwość kompleksowej nauki języków obcych, również we własnym zakresie. Sprawdzają się także w sytuacjach, wymagających rozwiązań tu i teraz – w pracy czy w podróży. Większość z nich dostępna jest zaś zupełnie za darmo. Grzech więc nie skorzystać. W niniejszym artykule przybliżamy top 10 tłumaczy internetowych online.

Ranking najlepszych translatorów online

  1. Google Translate
  2. DeepL Translator
  3. Bing Microsoft Translator
  4. Collins Dictionary Translator
  5. Babylon Translator
  6. Im Translator
  7. Reverso
  8. Translatedict
  9. PROMT.One (Online-Translator.com)
  10. SpanishDict

Translator online – ja działa?

Translator online to rozwiązanie rewolucyjne z punktu widzenia komunikacji. Niezależnie czy mamy do czynienia z pojedynczymi słowami, frazami, zdaniami czy blokami tekstu, tłumacz internetowy “rozprawi się” z nimi w co najwyżej kilka sekund.

W swojej bazie często ma zaś języki z całego świata – również te bardziej egzotyczne, co czyni z niego narzędzie niezwykle wszechstronne.

Żeby z niego skorzystać, wystarczy sprzęt z dostępem do Internetu lub z aplikacją, działającą offline. A wszystko to często zupełnie za darmo.

Gdzie więc jest haczyk? Podążając za tzw. “trójkątem niemożliwości w sprzedaży”, skoro jest szybko i tanio, nie może być jednocześnie dobrze. Na pewno nie jest doskonale, a tłumacz online nigdy nie zastąpi profesjonalnych usług ludzkich; nie jest też jednak źle.

Translatory online bazują obecnie na tzw. uczeniu maszynowym, co pozwala im przyswajać wiedzę na podstawie dotychczasowych wyszukiwań. Jakość oferowanych przez nie usług jest satysfakcjonująca, a z czasem będzie tylko lepiej.

Jest też coraz wygodniej. Współczesny translator online oferuje wiele udogodnień, takich jak  możliwość odtwarzania warstwy brzmieniowej tekstu, jego skanowania, wyszukiwania dźwięków z otoczenia, wpisywania tekstu odręcznie czy tłumaczenia rozmowy w czasie rzeczywistym.

tłumacz online

Kiedy warto korzystać z tłumacza online?

Wspomniane funkcjonalności translatora online przekładają się na jego zastosowanie. Sprawdzi się wszędzie, gdzie liczy się szybkość, bezkosztowość i przyzwolenie na ewentualne (i coraz rzadsze) nieścisłości:

  • w pracy – wśród tłumaczy, copywriterów, redaktorów, autorów; na różnorodnych stanowiskach w międzynarodowych korporacjach,
  • w edukacji – wśród uczniów, studentów (zwłaszcza na wymianach), uczestników kursów językowych,
  • w podróży – zarówno tej biznesowej, jak i prywatnej.

Wady tłumaczy internetowych

Jak zostało wspomniane, tłumacz online nigdy nie zastąpi profesjonalisty. Korzystając z niego, należy liczyć się z faktem, że zaproponowane tłumaczenie będzie dosłowne, proste w zakresie wykorzystanego słownictwa, nieuwzględniające kontekstu czy języka marki.

Może zdarzyć się i tak, że do przekładu wkradną się pewne błędy leksykalne i gramatyczne, a nawet zniekształcenia na poziomie semantycznym (znaczeniowym). Dlatego też, jeżeli ma się ku temu odpowiednią wiedzę, przetłumaczony przez program tekst warto skorygować we własnym zakresie. Często nie zajmuje to wiele czasu – zdecydowanie zaś mniej niż tłumaczenie całego tekstu na własną rękę.

Chatbot AI jako translator

Nie sposób nie wspomnieć też o bardzo dynamicznie rozwijających się chatbotach korzystających ze sztucznej inteligencji. Są one ciekawą alternatywą dla translatorów i potrafią nieźle sobie radzić z tłumaczeniem tekstu na różne języki. ChatGPT, Google Bard, Bing Chat wciąż mają jednak spore ograniczenia (np. dosłowne tłumaczenie zamiast umieszczenie danego wyrażenia w kontekście lub zaproponowanie odpowiedniego idiomu w danym języku). Trzeba do uzyskanych przez nie tłumaczeń podchodzić z rezerwą i w miarę możliwości weryfikować w dodatkowy sposób.

10 najlepszych translatorów online

1. Google Translate

google translate
Google Translate

Pierwsze miejsce w niniejszym zestawieniu nie powinno być zaskoczeniem. Google Translate wpisał się bowiem w świadomość użytkowników jako pierwszy wybór w razie konieczności skorzystania z translatora online.

Obecnie tłumacz od Google obsługuje przeszło 100 języków, oferując usługi tłumaczenia tekstu (a także głosu, obrazu lub wideo) w czasie rzeczywistym. Dla każdego słowa lub frazy przewiduje nadto kilka alternatywnych tłumaczeń, spośród których wybrać można to najbardziej adekwatne.

Google Translate dostępny jest również w formie aplikacji na telefon z systemem Android lub iOS

2. DeepL Translator

DeepL Translator
DeepL Translator

Tranlator online DeepL Translator przedstawia się jako “najlepszy translator na świecie”. I rzeczywiście cieszy się dobrą sławą. Wszystko za sprawą uczenia maszynowego, leżącego u podstaw jego funkcjonowania.

Architektura tzw. sieci neuronowych, odpowiadających za naturalność tłumaczeń od DeepL Translatora, rzecz jasna nie jest znana. Wedle relacji twórców jest jednak nowsza i doskonalsza względem tej, stosowanej przez konkurencję.

W ofercie tego tłumacza online znaleźć można:

  • obsługę 26 języków,
  • wbudowany słownik,
  • tłumaczenie całych stron internetowych oraz plików,
  • automatyczne wykrywanie tekstu,
  • opcję alternatywnych słów lub zwrotów,
  • automatyczne uzupełnianie zdań,
  • definicje, uzupełniające tłumaczenie,
  • automatyczne wykrywanie języka,
  • tworzenie własnego glosariusza.

Program dostępny jest też w rozszerzonej wersji odpłatnej, w ramach której uzyskać można m.in. dostęp do tłumaczeń w odpowiednim – formalnym lub nieformalnym – tonie.

Działa również w wersji mobilnej na telefony z systemem Android lub iOS.

3. Bing Microsoft Translator

bing translator
Bing Microsoft Translator

Kolejny translator internetowy to propozycja od Microsoftu. Bing Microsoft Translator – bo o nim mowa – obsługuje przeszło 100 języków, umożliwia ocenę i edycję tłumaczeń, konwersję mowy na tekst, identyfikację wizualną znaków oraz wykrywanie języka na poziomie mowy.

Ciekawym rozwiązaniem, jakie oferuje, jest tłumaczenie dialogów lub konwersacji z udziałem większej ilości osób. A wszystko to zupełnie za darmo.

W wersji na urządzenia mobilne aplikacja dostępna jest dla smartfonów z systemem operacyjnym Windows Phone.

4. Collins Dictionary Translator

tłumacz online Collins Dictionary Translator
Collins Dictionary Translator

Tłumacz online, oferujący tłumaczenia od Microsoftu w przeszło 100 językach, z opcją wykrywania tych ostatnich. Jego zintegrowanie ze słownikiem Collinsa daje kompleksowy pogląd na tekst, który można udoskonalać z pomocą licznych definicji, synonimów i antonimów. To też dostęp do sporej bazy wiedzy o gramatyce i koniugacji.

Translator online sam w sobie jest jednak narzędziem bardzo prostym – zarówno w warstwie wizualnej, jak i w obsłudze. Posiada również swój odpowiednik mobilny w postaci aplikacji na telefony z systemem Android i iOS, a dostępny jest za darmo.

5. Babylon Translator

translator online babylon
Babylon Translator

Opcja dla tych, którzy cenią sobie profesjonalizm. Jego odpłatna wersja daje dostęp do szeregu niezwykle pomocnych przy prowadzeniu biznesu funkcjonalności, takich jak:

  • automatyczne tłumaczenia wiadomości mailowych,
  • uzupełnianie tłumaczeń o dodatkowe wątki, zaczerpnięte ze słowników lub z Wikipedii,
  • możliwość powiązania programu z systemami wspierającymi przedsiębiorstwa.

Istnieje również darmowa wersja tego tłumacza online, którą wzbogacono o słowniki, glosariusze, bazy synonimów i antonimów.

Tłumacz internetowy Babylon dostępny jest także w wersji mobilnej na telefony z systemem Android i Windows Phone.

6. Im Translator

tłumacz online im translator
Im Translator

Darmowy tłumacz online, który sprawdzi się zarówno u tych, którzy poszukują obcojęzycznego odpowiednika pojedynczego słowa, jak i tych, chcących przekładać na język obcy całe strony internetowe.

Gwarancją jakości w tym przypadku jest wsparcie, jakie Im Translator otrzymuje od swoich trzech dostawców: Google, Microsoft Bing i Translator.

To jednak nie wszystko. Im Translator wyposażono bowiem w cały szereg funkcjonalności, mających za zadanie usprawnienie procesu tłumaczenia:

  • słownik,
  • tłumaczenie w czasie rzeczywistym,
  • konwersję tekstu na mowę,
  • historię tłumaczeń,
  • porównywanie tłumaczeń, pochodzących od: PROMT, Google i Microsoft,
  • zautomatyzowane wykrywanie języka,
  • opcję cofania tłumaczenia.

7. Reverso

tłumacz online reverso
Reverso

Również tłumacz internetowy Reverso bazuje na tzw. NMT (z ang. Neural Machine Translation), a więc na neuronowym tłumaczeniu maszynowym. Oferuje on tłumaczenie tekstu w 18 językach (najpowszechniejszych w użytku), w tym tłumaczenie całych dokumentów elektronicznych (Word, Excel, PowerPoint, PDF).

To jednak nie wszystko. W jego ofercie znajdziemy również:

  • osadzenie poszukiwanych przez nas, obcojęzycznych odpowiedników w kontekstach, co bardzo ułatwia naukę,
  • korektę gramatyki tekstu,
  • bazę synonimów i analogii,
  • koniugację.

Reverso dostępny jest też w wersji na smartfony z systemem Android i iOS. Jego wzbogaconą wersję, przeznaczoną dla stosowania profesjonalnego, wykupić można w ramach usługi Tłumacza Korporacyjnego Reverso (Reverso Corporate Translator).

8. Translatedict

tłumacz internetowy translatedict
Translatedict

Usługi Translatedict oferowane są na dwóch poziomach. Pierwszy z nich to darmowy tłumacz internetowy, obsługujący 52 języki, z opcją:

  • przekładu tekstu na mowę,
  • pobierania warstwy dźwiękowej tłumaczenia w języku wyjściowym i obcojęzycznym,
  • liczenia ilości znaków i słów tłumaczenia.

Odpowiada więc na podstawowe potrzeby użytkownika.

Drugi poziom ma charakter odpłatny, a sprowadza się do usług korekcyjnych i translatorskich specjalistów-native’ów od Translatedict, które to mają charakteryzować się “wysoką jakością, bezkonkurencyjnymi cenami oraz szybkimi terminami realizacji”.

9. PROMT.One (Online-Translator.com)

translator online promt.one
PROMT.One

To tłumacz online o ograniczonej bazie obsługiwanych języków (w chwili pisania artykułu zawiera ona 22 języki). Jeżeli już jednak znajdziemy w ramach oferty te, które nas interesują, dalej będzie tylko lepiej.

Wśród funkcjonalności PROMPT-a znajdziemy bowiem również automatyczne wykrywanie języka, słownik, wymowę native speakerów, frazy, konteksty, słownictwo potoczne, koniugację i deklinację, a samo tłumaczenie, dzięki wykorzystywanej technice sieci neuronowych, brzmi bardzo podobnie do języka naturalnego.

Usługa dostępna jest również w wersji na smartfony z systemami Android i iOS, a nosi nazwę Translator PROMT.One.

10. SpanishDict

translator online spanishdict
SpanishDict

Ostatnią propozycję zamieszczamy z myślą o osobach, posługujących się językami angielskim i hiszpańskim. SpanishDict to bowiem translator online hiszpańsko-angielski i angielsko-hiszpański.

Specjalizacja w tym zakresie pozwoliła na zaproponowanie użytkownikom kompleksowej usługi, w ramach której znaleźć można działy, takie jak: koniugacja, popularne listy słownictwa, gramatyka, wymowa, interaktywne lekcje czy słowo dnia.

Przewiduje ona również możliwość profesjonalnej nauki w ramach klas, dzięki funkcjonalnościom przypisywania lekcji, śledzenia postępów i synchronizacji wyników z Google Classroom.

SpanishDict dostępny jest też w wersji premium, w ramach której korzystać można m.in. z materiałów do nauki i przewodników po rozmowach do pobrania. Stawiający na mobilność mogą zaś pobrać aplikację tego translatora online dla smartfonów z systemem Android i iOS.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.