Search icon

Polecane seriale true crime na Netflix, HBO Max i Amazon Prime – TOP 15

05.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Polecane seriale true crime na Netflix, HBO Max i Amazon Prime – TOP 15
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zwolenników true crime nieustannie przybywa – podobnie jak kolejnych tytułów dookoła głośnych, szokujących przestępstw. W poniższym zestawieniu znajdziecie najlepsze seriale true crime, dostępne na łamach popularnych serwisów VOD.

Czym jest gatunek true crime?

Gatunek true crime odnosi się do różnych dziedzin twórczych, w tym również seriali, których fabuła koncentruje się na prawdziwych zbrodniach, najczęściej morderstwach.

W tytułach takich możecie zapoznać się z dogłębną analizą danej sprawy, obejmującą: profil psychologiczny sprawcy, motywy, które popchnęły go do dokonania określonego czynu ze szczególnym uwzględnieniem czynników środowiskowych, elementy przygotowania do przestępstwa, jego dokonanie, śledztwo, przebieg postępowania sądowego, a nawet etap wykonywania kary.

Jak widać, historie na faktach – true crime w znacznej mierze koncentrują się na osobie sprawcy, pomijając przy tym lub niedostatecznie podkreślając perspektywę ofiary i jej bliskich. Są to, obok argumentu o tworzeniu swoistej “kultury śmierci” i romantyzowaniu zbrodniarzy, jedne z najczęściej pojawiających się słów krytyki pod adresem gatunku.

Ranking seriali true crime

1. Making a Murderer (Netflix)

Seriale true crime Netflixa otwiera “Making a murderer” – historia Stevena Avery’ego, którego osobiste starania o obnażenie korupcji w lokalnych służbach wciągnęły w krąg podejrzeń w sprawie makabrycznego morderstwa. Niniejszy tytuł dokumentuje 10 lat walki o oczyszczenie jego dobrego imienia. 

2. Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta (HBO Max, Player)

True crime od serwisu HBO Max reprezentuje osobista relacja Roberta Dursta – nowojorskiego spadkobiercy fortuny i podejrzanego w głośnej sprawie trzech morderstw: żony Kathleen McCormack, przyjaciółki i sąsiada. Po 30 latach stroniący od mediów Durst po raz pierwszy podzielił się z szerszą publicznością swoją perspektywą na tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Tytuł znajdziecie również w serwisie Player.pl.

3. Wojna z narkotykami (Amazon Prime Video)

Biblioteka true crime Amazon Prime Video to dla fanów gatunku coś, nad czym warto się pochylić. Dowodzi tego niniejszy tytuł, zrealizowany we współpracy z byłymi członkami meksykańskiego kartelu narkotykowego, który stoi za porwaniem, torturami, a ostatecznie mordem dokonanym w 1985 roku na amerykańskim agencie DEA, Enrique’u „Kikim” Camarenie.

4. Bardzo dziki kraj (Netflix)

Kolejny true crime Netflixa przybliży Wam niezwykłą historię sekty pod przywództwem indyjskiego guru, Bhagwana Shree Rajneesha, znanego lepiej jako Osho. Gdy jej członkowie osiedlili się w Oregonie, aby wznieść w nim miasto-utopię, z czasem konflikty sąsiedzkie z ich udziałem zaczęły eskalować.

5. Niewiarygodne (Netflix)

Inspiracją dla powstania tej produkcji był artykuł autorstwa T. Christiana Millera i Kena Armstronga: „An Unbelievable Story of Rape”. Ten skupiał się wokół sprawy o gwałt – najpierw zrelacjonowany w zeznaniach domniemanej, nastoletniej ofiary; później zaś z niewiadomych powodów przez nią zaprzeczony. Podejrzane zachowanie nastolatki staje się przedmiotem zainteresowania dwóch policjantek, pragnących dotrzeć do prawdy o tym, co naprawdę miało miejsce.

W rolach głównych: Toni Collette, Merritt Wever oraz Kaitlyn Dever.

6. Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego (Netflix)

Cykl “Rozmowy z mordercą” na Netflix jak żadne inne true crime pozwala wniknąć w umysły największych zbrodniarzy. Jednym z nich jest Ted Bundy – seryjny morderca, gwałciciel i nekrofil, którego powierzchowność i styl bycia wymyka się standardowym wyobrażeniom o psychopatycznych zabójcach. Niniejszy tytuł ukazuje niepublikowane dotychczas wywiady z osadzonym w celi śmierci Bundym.

7. Ted Bundy: Falling for a killer (Amazon Prime Video)

True crime od Amazon Prime Video rozwija wątek Bundy’ego – tym razem z kobiecej perspektywy. Bohaterkami tego miniserialu wieloletnia partnerka Teda – Elizabeth Kloepfer oraz jej córka – Molly. Ich relacja po 40 latach milczenia pozwala spojrzeć na nieznaną dotychczas, prywatną twarz zbrodniarza.

8. Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera (Netflix)

Historie na faktach / true crime ostatnimi czasy zdominowała ta Jeffreya Dahmera. Kierowany potrzebą kontroli Jeffrey na przestrzeni lat 1978 – 1991 brutalnie zamordował siedemnastu mężczyzn i chłopców. Dokonywał też na nich aktów gwałtu, nekrofilii i kanibalizmu, przez całe lata pozostając na wolności. Współwinnym tych zbrodni okazał się amerykański system ścigania przestępczości, u podstaw którego znajdował się głęboko zakorzeniony rasizm.

Niniejszy dramat kryminalny przybliża widzom tę ponurą historię w odsłonie aktorskiej. W roli głównej: Evan Peters.

9. Król Tygrysów (Netflix)

Ten serial dokumentalny Netflixa podąża śladem Joe’a Exotica – szefa zoo w Oklahomie i miłośnika wielkich kotów, który zostaje aresztowany w związku z zabójstwem na zlecenie. Sprawa pozostaje w związku z działalnością aktywistki na rzecz praw zwierząt, Carole Baskin. Jakie mroczne sekrety wyjdą przy tej okazji na jaw?

10. The Confession Killer (Netflix)

“The Confession Killer” analizuje sprawę Henry’ego Lee Lucasa – największego seryjnego mordercy Ameryki. Za mianem tym stoją setki zbrodni, do których się przyznał. Mimo zgodności między jego wyjaśnieniami a okolicznościami, w których doszło do licznych tragedii, z czasem na jaw wychodzą nieścisłości, bazujące na testach DNA oraz chronologii zdarzeń. Jaka jest prawda o Lucasie?

11. Lorena (Amazon Prime Video)

U podstaw kolejnego serialu true crime Amazon Prime Video stoi osobista tragedia rodzinna Johna i Loreny Bobbittów. Ta druga, doświadczając przez wiele lat przemocy domowej, posunęła się do ostateczności, ucinając przyrodzenie swojego męża. Wydarzenie to stało się powodem ich kolejnych nieszczęść – okaleczony mężczyzna stoczył się; tragedia kobiety została zaś obśmiana przez media. Jedno i drugie zyskało przy tym rozgłos na olbrzymią skalę.

12. Jeffrey Epstein: Obrzydliwie Bogaty (Netflix)

Ostatnie w naszym zestawieniu true crime Netflixa stanowi odpowiedź na zarzuty przeciwników gatunku. Kolejne cztery odcinki niniejszej serii stanowią bowiem świadectwo ofiar zbrodni Jefreya Epsteina.

Ten przez lata wykorzystywał swoją pozycję, włącznie z tajnym układem zawartym z rządem, aby tuszować własne przestępstwa seksualne. Ich ofiarami padały nastolatki, które zabierają teraz głos w sprawie, aby zapobiec powieleniu podobnych doświadczeń w przyszłości.

13. Candy: Śmierć w Teksasie (Disney+)

True crime w wydaniu Disney+ ukazuje historię Candy Montgomery – idealnej żony, matki i gospodyni, w której jednak z każdym kolejnym dniem narasta coraz większy sprzeciw wobec takiej rzeczywistości. Przekroczenie cienkiej linii, na której balansuje, przyniesie śmiertelny skutek.

14. Schody (HBO Max, Canal+ Online)

Dostępne w serwisach Canal+ Online i HBO Max true crime w odsłonie aktorskiej ukazuje rodzinny dramat z udziałem pisarza Michaela Petersona. Gdy jego żona zostaje znaleziona martwa na dole schodów, rozpoczyna się śledztwo w sprawie, a podejrzenia spadają na wdowca.

W rolach głównych: Colin Firth oraz Toni Collette.

15. Szóstka z Nebraski (HBO Max, PLAY NOW)

TOP seriale true crime zwieńcza “Szóstka z Nebraski” – serial dokumentalny ukazujący niezwykle zawiłą i wielopoziomową sprawę zabójstwa 68-letniej Helen Wilson.

Skazani za jej morderstwo wraz z pojawieniem się nowych dowodów zostali oczyszczeni z zarzutów, uzyskując olbrzymie odszkodowania. Lokalna społeczność po wielu latach nie pogodziła się jednak z tym stanem rzeczy. Niniejszy tytuł ukazuje kolejne etapy postępowania, które doprowadziło do tego końcowego rezultatu. Jego twórcy podejmują też próbę wyciszenia demonów sprzed lat, organizując dla mieszkańców przedstawienie – swoisty rytuał oczyszczenia.

Źródło: materiały prasowe

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.