Najlepsze seriale kryminalne dostępne na Netflix. 15 tytułów, które warto zobaczyć

18.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze seriale kryminalne dostępne na Netflix. 15 tytułów, które warto zobaczyć
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przed Wami najlepsze seriale kryminalne, dostępne w serwisie Netflix. Polskie, hiszpańskie i skandynawskie. Komediowe i śmiertelnie poważne. Na miarę potrzeb zwolenników binge-watchingu i produkcji odnawianych na kolejne sezony. True-crime i będące ucieleśnieniem najmroczniejszych zakamarków wyobraźni twórców. Który z TOP 15 tytułów wybierzecie na najbliższy seans?

Polecane seriale kryminalne na Netflix

1. Breaking Bad

Określony przez samego twórcę mianem “współczesnego westernu” 16-krotny zdobywca nagród Emmy przybliża widzowi postać Waltera White’a (Bryan Cranston) – niespełnionego nauczyciela w szkole średniej, który staje twarzą w twarz z bezwzględną diagnozą. Nieoperacyjny rak płuc okazuje się punktem zwrotnym w jego życiu – nie mowa tu jednak o nawróceniu. Bohater postanawia bowiem zagłębić się w branżę narkotykową jako producent i sprzedawca metamfetaminy, aby zapewnić godny los rodzinie po swojej śmierci.

2. Peaky Blinders

Kolejny serial kryminalny Netflixa przenosi nas w czasie do początków lat 20. XX wieku. I wojna światowa właśnie dobiegła końca, a w Birmingham kwitnie przestępczy półświatek. Thomas Shelby (Cillian Murphy) stoi na czele tamtejszego, tytułowego gangu. Z czasem jednak okazuje się to dla niego niewystarczające.

Szansa na umocnienie swojej pozycji nadarza się wraz z odnalezieniem pewnego skradzionego z miejscowej fabryki transportu broni. Na drodze Thomasa staje wówczas jednak komisarz policji – Chester Campbell (Sam Neill) – działający z ramienia samego Winstona Churchilla.

3. Narcos

Seriale kryminalne na faktach / true crime reprezentuje “Narcos” – mocny, wyrazisty tytuł opowiadający o perypetiach narkotykowych bossów z lat 80. Dwie pierwsze serie to swoisty portret Pabla Escobara – “króla kokainy” z Kolumbii – który znalazł się na celowniku rodzimych i amerykańskich służb. W finałowym sezonie będziecie mogli zaś rozpracować kartel z Cali.

4. Zadzwoń do Saula

Spin-off i prequel “Breaking Bad”, jak sam tytuł wskazuje, na pierwszy plan wysuwa postać prawnika Jamesa McGilla – zanim ten poznał Waltera White’a. Nietuzinkowy bohater nie stroni od komplikacji osobistych i zawodowych, prowadząc dalekie od satysfakcjonującego życie. Wszystko zmienia się, gdy nawiązuje kontakty ze światem przestępczym, mające później uczynić z niego Saula Goodmana – jedną z najbardziej wyrazistych postaci w historii kina.

5. Dom z papieru

Hiszpański serial kryminalny pozwala nam zajrzeć za kulisy wielkiego skoku na Hiszpańską Mennicę Królewską. Na jego czele stoi niejaki “Profesor”, który ma pod sobą świetnie zorganizowaną grupę fachowców w swoich dziedzinach. Choć tworzą oni zwarty zespół, przez wzgląd na kwestie bezpieczeństwa tak naprawdę są dla siebie zupełnie obcy. Czy mimo to zdołają skutecznie zagarnąć dla siebie skromne dwa i pół miliarda euro? Przekonajcie się.

6. Mindhunter

Kolejny, dobry serial kryminalny Netflixa to luźna adaptacja reportażu autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa pod tym samym tytułem, w którym udokumentowano autentyczne próby wniknięcia w umysły psychopatów.

Jego bohaterami są agenci specjalni FBI: Holden Ford (Jonathan Groff)  i Bill Tench (Holt McCallany), którzy przesłuchują osadzonych zbrodniarzy, celem wydobycia z nich informacji kluczowych dla rozwikłania kolejnych śledztw.

7. Sposób na morderstwo

W tej przepełnionej tajemnicą propozycji serialowej poznajemy Annalise Keating (Viola Davis) – wybitną specjalistkę z zakresu prawa karnego, będącą jednocześnie wykładowczynią i praktykiem.

Prawniczka daje szansę na połączenie tych dwóch płaszczyzn również swoim studentom. Co roku wybiera bowiem grupę tych najbardziej ambitnych i zaprasza ich na staż w swojej kancelarii. Cenna lekcja okazuje się jednak z czasem prawdziwym koszmarem, kiedy podejrzenie w sprawie o morderstwo pada na samą Annalise i jej podopiecznych.

8. Lucyfer

Seriale kryminalne z uniwersum DC zagościły w dzisiejszym zestawieniu za sprawą “Lucyfera”. Tytuł przenosi na ekran komiks autorstwa Neila Gaimana i Sama Kietha, którego tytułowy bohater – pan ciemności – postanawia porzucić swoje królestwo, aby odnaleźć nieco wrażeń na ziemskim padole.

Wciela się więc w postać przystojnego trzydziestolatka, a wkrótce również właściciela luksusowego klubu nocnego w Los Angeles. Bieg zdarzeń sprawia, że rezygnuje jednak ze swojego beztroskiego, pełnego przepychu życia na rzecz współpracy ze służbami. Będzie to okazja do zrewidowania jego, dotychczas nieszczególnie przychylnej, opinii na temat ludzkiej natury.

9. Top Boy

Serial kryminalny Netflixa to niejednoznaczna opowieść wprost z przestępczego półświatka, który wciąga kolejne, znajdujące się na życiowym rozdrożu dusze. Na pierwszy plan wysuwają się w niej postaci roztropnego, żyjącego marzeniem o lepszej przyszłości Dushane’a (Ashley Walters) oraz ryzykanckiego i pełnego wrażliwości Sully’ego (Kane Robinson). Ich celem jest zdominowanie nieznających litości londyńskich ulic. Opór jest nieunikniony.

10. Suburra

“Suburra” to kolejna propozycja z kategorii “seriale kryminalne na faktach / true crime”. Tytuł bazuje na prawdziwych wydarzeniach, do jakich doszło w związku ze śledztwem w sprawie Mafia Capitale – zorganizowanej organizacji przestępczej, działającej niegdyś na terytorium Rzymu i regionu Lacjum.

W serialu ukazano bezkompromisową walkę o wpływy między ośrodkami przestępczymi, biznesowymi, politycznymi i kościelnymi. Jej przebieg obserwujemy, podążając za postaciami trzech głównych bohaterów o odmiennym pochodzeniu i aspiracjach, którzy współpracują jednak, aby osiągnąć swoje cele.

11. Manhunt

Choć początkowo zaplanowany jako miniserial kryminalny, “Manhunt” doczekał się ostatecznie dwóch sezonów. Każdy z nich obrazuje fabularyzowany pościg za innym zbrodniarzem.

W pierwszej odsłonie tytułu padło na Unabombera – Teda Kaczynskiego – który swoje działania terrorystyczne postrzegał jako sprzeciw wobec społeczeństwa i cywilizacji w obecnym kształcie. Za drugim razem serial detektywistyczny na celowniku umiejscawia zaś Erica Rudolpha – zamachowca z Olympic Park i sprawcę serii zamachów bombowych na południu Stanów Zjednoczonych z lat 1996-1998.

W rolach głównych: Sam Worthington i Paul Bettany.

12. Ozark

Kolejny głośny serial kryminalny Netflixa podąża śladem Byrde’ów, którzy wskutek zawodowych zawiłości ojca rodziny i doradcy finansowego – Martina – zmuszeni są opuścić Naperville koło Chicago i udać się na wyżynę Ozark w stanie Missouri.

Zadaniem Marty’ego jest wypranie 500 milionów dolarów w wykonaniu zobowiązania względem pewnego bossa narkotykowego. Z czasem bohater orientuje się jednak, że jego niechlubna profesja nie jest w tamtejszej społeczności wyjątkiem na tle reguły. Jego pojawienie się wielu nie jest zaś na rękę.

13. The Valhalla Murders

Ten skandynawski serial kryminalny to druga islandzka seria, która zagościła w serwisie.

Kolejne, zbliżone do siebie morderstwa wstrząsają lokalną społecznością. Stojącą za nimi prawdę mają odkryć doświadczona detektyw Kata (Nína Dögg Filippusdóttir) i policjant Arnar (Björn Thors). Z czasem trop okazuje się prowadzić do ośrodka dla trudnej młodzieży. Z wykorzystaniem tego ostatniego motywu miniserial kryminalny Netflixa nawiązuje w niezobowiązujący sposób do prawdziwych wydarzeń, do których doszło na wyspie.

14. Gang Zielonej Rękawiczki 

Ten polski serial kryminalny to stosunkowo nowa propozycja w bibliotece serwisu. W rolach kryminalistek dają się poznać tym razem niebudzące żadnych podejrzeń panie w dojrzałym wieku: Zuza, Kinga i Alicja. Jednak do czasu…

Kiedy ich napad kończy się niepowodzeniem, kobiety muszą zaszyć się przed światem – a już na pewno przed służbami, które zaczynają deptać im po piętach. Schronienie odnajdują w pewnym domu opieki. Czy zdołają jednak nie rzucać się w oczy? Z góry uprzedzamy, że nie będzie to łatwe – podobnie jak zachowanie powagi podczas tego seansu.

W rolach głównych zobaczycie Magdalenę Kutę, Małgorzatę Potocką i Annę Romantowską.

15. W głębi lasu i Zachowaj spokój

Pora na coś dla fanów twórczości Harlana Cobena – przy okazji zaś krótkich form i rodzimych produkcji.

Pierwsza z adaptacji jego prozy – “W głębi lasu” – to polski serial kryminalny, w którym życie zawodowe i traumatyczna przeszłość prokuratora Pawła Kopińskiego (Grzegorz Damięcki) splatają się w jedną historię. Co łączy go z morderstwem, będącym przedmiotem jego najnowszego śledztwa?

W rozwinięciu tego uniwersum proponujemy też kolejny polski tytuł – miniserial kryminalny Netflixa pt. “Zachowaj spokój” z Magdaleną Boczarską w roli głównej. Jako Anna mierzy się ona z zaginięciem syna (Krzysztof Oleksyn), które zdaje się wykazywać związek z lokalną społecznością. Jak okrutna okaże się prawda?

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.