Najlepsze sitcomy wszechczasów. TOP 15 polskich i zagranicznych seriali komediowych

17.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze sitcomy wszechczasów. TOP 15 polskich i zagranicznych seriali komediowych
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sitcom to skrót od angielskiego wyrażenia situation comedy (komedia sytuacyjna). W sitcomach używa się humoru sytuacyjnego, cechy charakterystyczne tego gatunku to także akcja, która przez większość czasu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu oraz krótkie odcinki z domkniętą fabułą (sytuacja zostaje wyjaśniona w ramach jednego epizodu). Jakie są najlepsze seriale komediowe typu sitcom i gdzie je obejrzeć? Przedstawiamy nasz ranking TOP 15 sitcomów wszech czasów!

Ranking najlepszych seriali komediowych

Seriale komediowe typu sitcom w dawnych czasach były filmowane przy udziale żywej publiczności, natomiast nowszym produkcjom towarzyszył im tzw. śmiech z puszki, czyli ścieżka dźwiękowa ze sztucznym śmiechem. Współczesne seriale komediowe częściowo odchodzą od tych tradycji, główny trzon gatunku pozostaje jednak niezmienny — są to obrazy oparte na humorze sytuacyjnym, złożone z krótkich odcinków, opowiadające losy tych samych bohaterów. Które sitcomy zasłużyły sobie na miano najlepszych seriali komediowych wszech czasów? Oto nasze TOP 15!

How I Met Your Mother — Jak poznałem waszą matkę (Disney+ / Play Now)

Jak poznałem waszą matkę to jeden z najlepszych sitcomów, jakie kiedykolwiek powstały. Wielu fanów gatunku uważa, że serial komediowy jest lepszy nawet od Przyjaciół. Produkcja jest poświęcona losom architekta Teda, który opowiada swoim dzieciom, jak doszło do jego poznania z ich matką. W rolach głównych wystąpili między innymi: Josh Radnor, Jason Segel oraz Neil Patrick Harris. Serial dostępny jest m.in. w serwisie Disney+.

The Big Bang Theory — Teoria wielkiego podrywu (HBO Max  / Canal+ online / CHILI / Play Now)

W rankingu najlepszych seriali komediowych nie mogło zabraknąć także Teorii wielkiego podrywu. Ten nieszablonowy sitcom opowiada o czterech ekscentrycznych naukowcach, którzy, mimo że są nad wyraz inteligentni, nie radzą sobie z relacjami damsko-męskimi. Nagle do mieszkania naprzeciwko wprowadza się urocza kelnerka Penny.

The Office — Biuro (Netlix / HBO Max / Player / Canal+ online / Prime Video / Viaplay)

Najlepsze sitcomy wszech czasów to także The Office. Serial komediowy oparty na brytyjskim sitcomie o tym samym tytule opowiada o codziennych perypetiach pracowników pewnego biura. W roli nietuzinkowego szefa wystąpił Steve Carell.

Friends  — Przyjaciele (HBO Max / Canal+ online / Player / Play Now)

W zestawieniu najlepszych sitcomów nie mogło zabraknąć także klasyki gatunku, uwielbianej przez miliony fanów na całym świecie, czyli Przyjaciół. Serial komediowy opowiada o grupie sześciorga przyjaciół, zamieszkujących Nowy Jork. Produkcja zdobyła wiele nagród, w tym między innymi Emmę za Najlepszy serial komediowy 2002. Przyjaciół można oglądać m.in. w serwisie HBO Max.

Seinfeld — Kroniki Seinfelda (Netflix)

Serial komediowy wyprodukowany przez komika Jerry’ego Seinfleda jest w Stanach Zjednoczonych czczony przez fanów gatunku niemal tak samo jak Przyjaciele, natomiast w naszym kraju jest on jeszcze mało znany. Być może wkrótce się to zmieni, ponieważ sitcom jest już dostępny w serwisie Netflix.

Two and a Half Men — Dwóch i pół (HBO Max / Canal+ online / Prime Video / Play Now)

W gronie najlepszych sitcomów znalazł się również serial Dwóch i pół z Charliem Sheen w roli głównej. Prześmiewcza komedia opowiada o życiu zamożnego kawalera Charliego Harpera. Sielanka kończy się, gdy wprowadza się do niego świeżo rozwiedziony brat razem z 10-letnim synem.

Modern Family — Współczesna rodzina (Disney+)

Sitcom Współczesna rodzina opowiada z przymrużeniem oka o losach wielopokoleniowej amerykańskiej rodziny. Produkcja zdobyła wiele nagród, w tym między innymi Złoty Glob za Najlepszy serial komediowy lub musical 2012. W jednej z głównych ról wystąpił Ed O’Neill, znany jako Al Bundy ze Świata według Bundych.

Community (Netflix / Viaplay)

Głównym bohaterem Community jest facet, który traci pracę z powodu braku licencji i musi się zapisać na studia prawnicze, aby ją odzyskać. Serial komediowy zdobył wiele nagród, w tym między innymi Critics’ choice Television w kategorii Najlepszy serial komediowy 2012.

The IT Crowd — Technicy magicy (Netflix)

Satyryczny serial komediowy opowiada o świeżo zatrudnionej szefowej działu IT. Kobieta w ogóle nie zna się na informatyce, w związku z czym jej podwładni zaczynają planować, jak się jej pozbyć. Produkcja zdobyła wyróżnienie BAFTA TV w kategoriach: Najlepszy scenariusz w serialu komediowym 2014 oraz Najlepsza telewizyjna komedia sytuacyjna 2009.

13 Posterunek (Canal+ online)

Wśród najlepszych seriali komediowych wszech czasów nie mogło zabraknąć pierwszego sitcomu nakręconego w całości w Polsce, czyli 13 Posterunku. Znakomita obsada (Cezary Pazura, Aleksandra Woźniak, Marek Perepeczko i inni), oryginalny scenariusz i mnóstwo gagów nawiązujących do niezdarności polskiej policji to powody, dla których produkcję pokochało tak wielu Polaków. Ten kultowy sitcom dostępny jest na platformie Canal+ Online.

Świat według Kiepskich (Play Now / Polsat Box Go)

Najlepsze polskie seriale komediowe to także Świat według Kiepskich  z doborową obsadą (Andrzej Grabowski, Ryszard Kotys, Krystyna Feldman i wielu innych). Produkcja opowiada o losach typowej polskiej rodziny. Główny bohater, Ferdynand, jest bezrobotny, a jego dewizą życiową jest „robić tak, żeby zarobić, a się nie narobić”.

Miodowe lata (Polsat Box Go)

Miodowe lata to polski serial komediowy opowiadający o Karolu, motorniczym tramwaju oraz jego przyjacielu Tadeuszu, pracującym w miejskiej kanalizacji. Jak przystało na sitcom, akcja rozgrywa się przede wszystkim w jednym pomieszczeniu, natomiast w rolach głównych wystąpili znakomici Cezary Żak oraz Artur Barciś. Warto sobie przypomnieć ten serial, do obejrzenia na Polsat Box Go.

Simpsonowie (Disney+ / Play Now)

Nasze zestawienie najlepszych seriali komediowych wszech czasów zamykają trzy animacje. Pierwsza z nich to zdobywca 35 nagród Emmy, Złotego Globu oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień, produkcja, której pierwszy odcinek był emitowany w 1989 roku, a mimo to, nadal jest na topie. Mowa oczywiście o ponadczasowych Simpsonach.

Miasteczko South Park (Play Now)

Animowanym sitcomem wszech czasów dla wielu może być Miasteczko South Park. Ten animowany serial dla dorosłych ukazuje realia współczesnego świata w krzywym zwierciadle. Nie brakuje w nim dużej dawki satyry i kontrowersji oraz odniesień do bieżących stereotypów i polityki, a wszystko przy absolutnym braku cenzury i poszanowania dla autorytetów i święości.

Family Guy — Głowa rodziny (Disney+ / Play Now)

Nasz ranking TOP 15 najlepszych sitcomów zamyka animowana produkcja Głowa Rodziny. Serial opowiada z przymrużeniem oka o losach nie do końca zwyczajnej rodziny z klasy średniej. Produkcja zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, w tym między innymi 9 nagród Emmy.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.