Jaki program do tworzenia muzyki? TOP 7 darmowych i płatnych narzędzi

07.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jaki program do tworzenia muzyki? TOP 7 darmowych i płatnych narzędzi
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy fan muzyki, który chciałby spróbować swoich sił w komponowaniu utworów, ma dziś wiele interesujących możliwości. Obecnie istnieje wiele zarówno darmowych jak i płatnych programów, które pozwalają komponować muzykę. W poniższym artykule wskazujemy, jaki program do tworzenia muzyki wybrać. Korzystając z nich można modyfikować nagrania, miksować stworzone aranżacje, a także od zera układać własne utwory. Poniżej przedstawiamy szczegóły. 

Jak działają programy do robienia muzyki?

Legalne pobieranie muzyki za darmo to już standard we współczesnym świecie. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się także na korzystanie z wyspecjalizowanych aplikacji, dzięki którym można samodzielnie komponować utwory muzyczne. Tego typu programy określa się jako Digital Audio Workstation (w skrócie DAW).

Są to aplikacje wyposażone w rozmaite funkcjonalności niezbędne do tworzenia muzyki. 

W zależności od specyfiki danego programu mogą oferować wirtualne instrumenty oraz katalog efektów dźwiękowych. Korzystając z nich możemy tworzyć własne kompozycje. Te najprostsze aplikacje pozwalają jedynie na przycinanie i eksportowanie dźwięków, a także nagrywanie dźwięków otoczenia.

Wielu początkujących gra pewną melodię na fizycznym instrumencie (np. na gitarze, flecie itd.), nagrywa to z wykorzystaniem bezpłatnego programu, a później dodaje drugą ścieżkę dźwiękową i miksuje w taki sposób, że powstaje niebanalny, oryginalny utwór. Opanowanie obsługi programów do tworzenia muzyki zazwyczaj jest bardzo proste. Korzystając z nich można stworzyć profesjonalnie brzmiące utwory. 

Najlepsze płatne programy do komponowania muzyki

Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się komercyjne aplikacje służące do komponowania muzyki.

Płatne programy do komponowania muzyki wyróżniają się tym, iż posiadają więcej funkcji związanych z tworzeniem muzyki. Użytkownicy tego typu aplikacji niejednokrotnie mają dostęp do szerokiej biblioteki dźwięków i podkładów muzycznych, co znacznie usprawnia proces tworzenia piosenek. Jakie są dobre płatne programy do robienia bitów? Płatne aplikacje do tworzenia muzyki są mocno zróżnicowane. Oto lista tych najpopularniejszych:

FL Studio

FL Studio

Do jego mocnych stron zalicza się prostota oraz intuicyjny interfejs. Wykorzystując go można stworzyć profesjonalny utwór muzyczny. Jego atutem jest dość atrakcyjna cena – w zależności od tego, na jaką wersję się zdecydujemy, koszt wyniesie od 350 do 1000 złotych. Z drugiej strony niektórzy narzekają na jakość wbudowanych instrumentów i efektów dźwiękowych. Ponadto, kupując tę aplikację, zyskujemy dożywotnie aktualizacje, co bardzo pozytywnie wyróżnia ją na tle pozostałych programów. 

Ableton Live

Ableton Live

Jest to jedna z najpopularniejszych płatnych aplikacji służących do komponowania muzyki. Wykorzystując ją, można tworzyć oraz wykonywać na żywo muzykę elektroniczną. Wyróżnikiem tej aplikacji jest dostęp do wielu zaawansowanych funkcji do generowania i manipulowania dźwiękiem. Zainstalowane w programie efekty dźwiękowe i instrumenty są pozytywnie oceniane przez użytkowników. Cena programu wynosi od 450 do 2600 złotych w zależności od tego, na jaką wersję się zdecydujemy.

Bitwig Studio

Bitwig Studio

Jest to program o bardzo zbliżonych funkcjonalnościach do Ableton Live. Założyli go specjaliści, którzy wcześniej pracowali nad Ableton. Wyróżnikiem tej aplikacji jest fakt, iż oferuje szeroką bibliotekę efektów dźwiękowych i instrumentów. Program jest też kompatybilny z urządzeniami zewnętrznymi. Jego cena wynosi około 700 – 1200 złotych w zależności od wybranego przez nas wariantu. 

Propellerhead Reason

Propellerhead Reason

Jest to program, który funkcjonuje od 2000 roku. Na początku cieszył się znacznym powodzeniem, jednakże wiele osób narzekało na fakt, iż nie obsługiwał formatu VST/AU. Powodowało to, że użytkownicy nie mogli korzystać z dodatkowych efektów dźwiękowych i instrumentów, co było sporym utrudnieniem. Z drugiej strony dużym atutem tego programu był czytelny interfejs oraz duża liczba instrumentów i efektów dźwiękowych. Cena oprogramowania wynosi około 900 – 1300 złotych.

Polecane darmowe programy do tworzenia muzyki

Jak wybrać dobry bezpłatny program do tworzenia muzyki? Oferta darmowych aplikacji do komponowania muzyki jest całkiem spora. Najlepsze programy do tworzenia bitów są następujące:

Audacity

Audacity

Program, który wyróżnia się wieloletnią historią. Każdego dnia korzystają z niego miliony użytkowników z całego świata. Jest to jeden z najlepszych darmowych programów do komponowania muzyki. Działa na wszystkich komputerach PC z dowolnym systemem operacyjnym. Jest to najlepszy program dedykowany początkującym. Posiada podstawowe funkcje, takie jak przycinanie dźwięków, możliwość eksportowania muzyki z komputera oraz nagrywanie dźwięków otoczenia. Jego atutem jest prostota obsługi. 

LMMS

LMMS

Jest to zaawansowane oprogramowanie dostępne na wszystkich systemach operacyjnych. Oferuje ono wiele zaawansowanych funkcjonalności, które pozwalają na wygodne komponowanie muzyki. Wyróżnia go duża liczba instrumentów oraz efektów dźwiękowych. Wykorzystując ten program można nawet automatyzować efekty i głośność wykorzystując do tego celu edytor automatyzacji. 

Audiotool

Kolejny darmowy program do robienia muzyki, który oferuje syntezatory, maszyny perkusyjne oraz szeroką gamę efektów dźwiękowych. Program działa w przeglądarce, dzięki czemu nad jednym projektem może pracować jednocześnie nawet kilka osób. Jest to jedna z najlepszych opcji dla osób początkujących, które chciałyby móc bezpłatnie komponować muzykę.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.