Najlepsze programy do przeglądania zdjęć. Ranking przeglądarek zdjęć

30.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepsze programy do przeglądania zdjęć. Ranking przeglądarek zdjęć
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Robienie zdjęć stało się codziennością dzięki popularyzacji telefonów z wydajnymi aparatami. Jednak jakoś trzeba się uporać z tysiącami obrazków zapisywanymi w pamięci urządzeń w ciągu roku. Z pomocą przyjdzie program do przeglądania zdjęć.

Programy do przeglądania zdjęć – czym są?

W ogólnym ujęciu można napisać, że oprogramowanie tego typu służy do odczytu obrazów zapisanych w pamięci urządzenia i wyświetlania ich w postaci graficznej na ekranie. Jednak obecnie to o wiele za mało. Formatów zapisu obrazów jest wiele i, chociaż większość użytkowników ma do czynienia raptem z kilkoma, jak np. jpg czy png, to dobry program do otwierania zdjęć powinien poradzić sobie także z bardziej egzotycznymi rozszerzeniami.

Ponadto wymagania typowego użytkownika i profesjonalnego grafika odnośnie takich aplikacji będą zupełnie odmienne. Tak samo pasjonaci fotografii będą zainteresowani odtwarzaniem zdjęć w bezstratnych formatach, a projektantów bardziej niż grafika rastrowa będzie interesowało poprawne przedstawienie ilustracji w formie wektorów.

Współcześnie od przeglądarki zdjęć wymaga się też ich katalogowania i funkcji archiwizacji, tagowania oraz edycji fotografii.

program do przeglądania zdjęć

Program do przeglądania zdjęć na komputerze powinien działać na tyle stabilnie, by poradzić sobie z setkami tysięcy obrazków wgranych do jego bazy danych. Dobrze jest też, by dawał możliwość ich przechowywania w chmurze albo synchronizacji z innym urządzeniem. W grę wchodzi też łatwe zamieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych.

Programy do przeglądania zdjęć na Androida

Przeglądarka zdjęć na urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android powinna współgrać z aparatem i oferować synchronizację plików w chmurze. Dobrze jest też, by dawała możliwość usuwania z plików tzw. metadanych, czyli EXIF. Zapisane są w nich m.in. informacje geolokalizacje oraz o urządzeniu. W celu ochrony prywatności warto takie dane wymazać z opisu fotografii udostępnianych w sieci.

Dla użytkowników, których nie satysfakcjonują domyślne darmowe programy do przeglądania zdjęć, w ofercie sklepu Play od Google przygotowano:

darmowe programy do przeglądania zdjęć

Programy do przeglądania zdjęć na iPhone

Dla użytkowników urządzeń opartych o system iOS polecić można następujące programy do oglądania zdjęć:

program do odtwarzania zdjęć na iphone

Ranking programów do przeglądania zdjęć na komputerze

O ile aplikacje na urządzenia mobilne mają ograniczone funkcje i zastosowanie (z racji na specyfikę pracy na smartfonie czy tablecie), tak ich odpowiedniki na urządzenia stacjonarne muszą pochwalić się o wiele bardziej spektakularnymi możliwościami.

Od lat prym w tej kwestii wiedzie program do przeglądania zdjęć na Windows i Linux o nazwie IrvanView. Nie tylko jest darmowy i wciąż aktualizowany, ale to też najczęstszy wybór profesjonalistów. Niestety, laików może odstraszać przestarzałym interfejsem i niezrozumiałymi opcjami. Jednak jego możliwości są prawie nieograniczone. Do najważniejszych należy masowe skalowanie zdjęć i zmiana nazw wielu plików jednocześnie. Oprócz tego godne polecenia są:

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.