PowerPoint, Canva czy Prezi? Darmowe i płatne programy do prezentacji – ranking TOP 10
Chcesz urozmaicić uczniom lub studentom długie lekcje pełne teorii? A może szukasz pomysłów na zaprezentowanie swojej usługi w atrakcyjny wizualnie sposób? W przyciągnięciu uwagi odbiorców i ich zaangażowaniu pomogą Ci programy do prezentacji – zarówno te dostępne online, jak i do zainstalowania na komputerze. Sprawdźmy, na które warto zwrócić uwagę.
Płatne i darmowe programy do robienia prezentacji – TOP 10
Przejrzysta, spójna prezentacja multimedialna, zawierająca atrakcyjne elementy, które przyciągają uwagę odbiorców, to świetny sposób na postawienie siebie w profesjonalnym świetle – zarówno na studiach, jak i w pracy. Stworzenie pokazu slajdów, który pomoże Ci się wyróżnić, będzie proste i przyjemne, jeśli wybierzesz jeden z wymienionych poniżej programów.
- PowerPoint – najpopularniejszy kreator prezentacji
- Prezi – prezentacje online dla każdego
- Canva – intuicyjny kreator prezentacji online
- Slides – strona do robienia prezentacji
- Keynote – łatwy w użyciu program do robienia prezentacji
- Prezentacje Google/Google Slides – aplikacja do robienia prezentacji za darmo
- Focusky – nowoczesne narzędzie do robienia prezentacji
- ActivePresenter – darmowe narzędzie do tworzenia prezentacji
- TechSmith Camtasia – program do prezentacji dla profesjonalistów
- LibreOffice Impress – darmowe prezentacje multimedialne
PowerPoint – najpopularniejszy kreator prezentacji
PowerPoint za darmo nie jest, jednak bez wątpienia pierwszy wybór wielu użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy chcą przygotować prezentację, pada właśnie na niego. Oferuje intuicyjny interfejs oraz zaawansowane opcje, które uatrakcyjniają każdy pokaz slajdów. Możesz w nim dodawać grafiki, pliki wideo oraz audio, tabele, wykresy, kształty oraz oczywiście tekst. Dużym plusem jest też spory wybór gotowych szablonów oraz możliwość robienia prezentacji w grupie w czasie rzeczywistym.
- System – Windows lub macOS
- Polska wersja – tak
- Dostęp online – tak
- Cena – zależnie od wybranego pakietu; w ramach Microsoft 365 – od 29,99 zł/miesiąc; jako oddzielny program – 639,99 zł.
Prezi – prezentacje online dla każdego
Jeśli interesują Cię alternatywy dla PowerPoint, Prezi będzie doskonałym wyborem. W przeciwieństwie do oprogramowania Microsoftu, aplikacja ta pozwala na stworzenie mniej klasycznego, a co za tym idzie, bardziej kreatywnego pokazu slajdów z charakterystycznymi przejściami. Zaletami Prezi są duża interaktywność, możliwość zaimportowania plików z dysku, integracja z PowerPointem oraz opcja zaprezentowania prezentacji online, poprzez wysłanie linku do strony.
- System – dostęp z poziomu przeglądarki + Android i iOS (Prezi Viewer)
- Polska wersja – nie
- Dostęp online – tak
- Cena – 14-dniowa wersja próbna, płatne pakiety od 5$/miesiąc (ok. 21 zł).
Canva – intuicyjny kreator prezentacji online
Canva dostępna jest zarówno z poziomu przeglądarki, jak i jako aplikacja mobilna. Już w podstawowej wersji otrzymujesz mnóstwo przydatnych narzędzi oraz materiałów, w tym także gotowe szablony, podzielone tematycznie (jeśli potrzebujesz więcej opcji, zdecyduj się na rozszerzony pakiet Canva). Prezentację można też przygotować samodzielnie, od podstaw, wykorzystując bezpłatne grafiki, filmy oraz ścieżki dźwiękowe.
- System – przeglądarka + Android i iOS
- Polska wersja – tak
- Dostęp online – tak
- Cena – za darmo lub Canva Pro (49,99 zł/miesiąc lub 449,99 zł/rok)
Slides – strona do robienia prezentacji
Slides to narzędzie dostępne w przeglądarce, dzięki któremu stworzysz atrakcyjne prezentacje online, samodzielnie lub z wykorzystaniem dostępnych szablonów. Program oferuje bardzo intuicyjny interfejs, dlatego nawet nie znając języka angielskiego, bez problemu przygotujesz pokaz slajdów. Slides w darmowej wersji zapewnia 250 MB przestrzeni do zapisywania prac, a także możliwość tworzenia publicznie dostępnych prezentacji.
- System – przeglądarka
- Polska wersja – nie
- Dostęp online – tak
- Cena – za darmo (z reklamami + ograniczona ilość prezentacji) lub od 5$/miesięcznie (ok. 21 zł).
Keynote – łatwy w użyciu program do robienia prezentacji
Keynote to darmowe i proste w obsłudze narzędzie, które posiada mnóstwo funkcji oraz motywów. W bibliotece programu można znaleźć ponad 700 edytowalnych kształtów wraz z gotowymi stylami do obrazów, tekstów czy tabel. Prezentacje stworzone w Keynote można eksportować między innymi do pliku PDF, PowerPointa czy HTML. Ciekawą opcją jest możliwość współpracy z innymi nad danym pokazem slajdów w tym samym czasie.
- System – iOS, macOS, iCloud
- Polska wersja – tak
- Dostęp online – tak (iCloud)
- Cena – za darmo
Prezentacje Google/Google Slides – aplikacja do robienia prezentacji za darmo
Prezentacje Google to darmowa aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki, pozwalająca na tworzenie pokazu slajdów w bardzo podobny sposób, jak w PowerPoint. Gotowy projekt możesz udostępnić lub importować (pliki .pptx, .pps), a także pobrać w formacie PDF, PPT lub .txt. W programie nie brakuje opcji wstawiania obrazków, diagramów, tabeli, kształtów oraz filmików. Masz także dostęp także kilku podstawowych szablonów.
- System – przeglądarka
- Polska wersja – tak
- Dostęp online – tak
- Cena – darmowe
Focusky – nowoczesne narzędzie do robienia prezentacji
Focusky to program z przejrzystym interfejsem graficznym, bardzo prosty w obsłudze. Oferuje ciekawe szablony, które usprawniają pracę, jak i opcję tworzenia rozbudowanych animacji. Nie brakuje w nim także takich funkcji, jak dodanie tekstu, grafiki, materiału wideo, hiperłącza czy dowolnych kształtów i strzałek.
- System – Windows
- Polska wersja – nie
- Dostęp online – nie
- Cena – za darmo lub pakiet premium od 9,9$/miesiąc (ok. 40 zł).
ActivePresenter – darmowe narzędzie do tworzenia prezentacji
ActivePresenter to kolejne narzędzie dostępne za darmo, które doskonale sprawdza się do tworzenia przeróżnych prezentacji. Oferuje niezbędne funkcje, które wzbogacają projekt np. o interaktywne elementy czy obiekty graficzne. Dodatkowo możesz też skorzystać z nagrywania ekranu, przechwytywania obrazu czy importowania prezentacji z PowerPoint. Ciekawą funkcją jest też możliwość dogrania do pokazu slajdów narratora lub podkładu dźwiękowego.
- System – Windows, MacOS
- Polska wersja – nie
- Dostęp online – nie
- Cena – darmowe (z ograniczeniami) lub płatne (od 199$ – ok. 840 zł).
TechSmith Camtasia – program do prezentacji dla profesjonalistów
Camtasia to program, który oferuje wiele ciekawych funkcjonalności, które pomagają w przygotowaniu ciekawych prezentacji. Mimo braku języka polskiego, jest bardzo prosty w obsłudze. Aplikacja umożliwia integrację z PowerPoint, co pozwala na przekształcenie pokazu slajdów w wideo. W swojej prezentacji możesz używać filmów, różnorodnych elementów oraz dodatkowych efektów, które wzbudzą zainteresowanie w odbiorcy.
- System – Windows, MacOS
- Polska wersja – nie
- Dostęp online – nie
- Cena – ok. 1500 zł
LibreOffice Impress – darmowe prezentacje multimedialne
LibreOffice Impress to darmowa alternatywa dla PowerPointa, która oferuje mnóstwo przydatnych funkcji, w tym efekty specjalne, animacje oraz dodawanie tabeli i zdjęć. W programie znajdziesz różne tryby do edycji oraz wyświetlania. Przykładowo tryb prezentacji pozwala na dostosowanie ułożenia slajdów a także kontrolowanie timera. Warto zwrócić uwagę także na szeroką gamę narzędzi do zmiany stylu prezentacji, rysowania oraz tworzenia diagramów.
- System – Windows, MacOS, Linux
- Polska wersja – tak
- Dostęp online – nie
- Cena – darmowy
Generatory prezentacji AI
W związku z szybkim rozwojem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, wśród dostępnych programów do robienia prezentacji znajdziesz też takie, które swoje działanie opierają właśnie na AI. Pozwalają one znacznie skrócić czas, który jest potrzebny do wykonania pokazu slajdów, dlatego też sprawdzą się u osób, które na co dzień tworzą mnóstwo projektów.
Wśród najciekawszych narzędzi należy wymienić między innymi Designs.AI, które po wprowadzeniu tekstu, generuje różnorodne projekty, dostosowane do kontentu. Warto również zwrócić uwagę na Beautiful.AI, które pomaga przewidzieć następny krok, a dodatkowo uczynić wprowadzone dane bardziej czytelnymi.
Może Cię zainteresować: