Najpopularniejsze podcasty. Ranking TOP 15 polskich podcastów

14.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najpopularniejsze podcasty. Ranking TOP 15 polskich podcastów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla wielu osób ciekawe podcasty są idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Słuchanie ich może zapewnić nie tylko dobrą rozrywkę, ale też pozwala zdobyć nową wiedzę na dany temat. Jakie są najpopularniejsze podcasty w Polsce? Oto ranking TOP 15!

Czym różni się podcast od audiobooka?
Czym jest audiobook?
Co to jest audiobook? Jak słuchać i skąd pobierać?

Ranking najlepszych podcastów 2024 roku

Nie wiesz, gdzie słuchać podcastów i które z nich należą do tych najciekawszych? Poniższa lista z pewnością pozwoli Ci zasięgnąć większej ilości informacji na ich temat.

  1. Kryminatorium
  2. Żurnalista
  3. Sonder. Nieznane historie
  4. Besties
  5. Przemek Górczyk Podcast
  6. Raport o stanie świata
  7. Fomo Podcast
  8. BEczKA
  9. Rozmowy w dresie
  10. Kwadrans na angielski
  11. Olga Herring: True Crime
  12. ZGRZYT by Gimper&Revo
  13. Radio Naukowe
  14. Piąte: Nie zabijaj
  15. Wojsiat Ogólnie

Podcast kryminalny Marcina Myszki „Kryminatorium”

„Kryminatorium” stworzone jest dla osób, które uwielbiają zagadki związane ze sprawami kryminalnymi. Podcast ten właściwie od początku, jak tylko zaistniał, nie schodzi z czołówki rankingów najlepszych polskich podcastów. W każdym podcaście poznajemy inną sprawę kryminalną. Często tematy pochodzą z nagłówków gazet, ale Marcin Myszka nie stroni również od spraw archiwalnych. Jeśli lubisz odczuwać dreszczyk strachu na plecach, wybierz tę tematykę.

  • Tematyka: podcasty kryminalne
  • Czas trwania odcinków: 30 min. – 1,5 godz.

Podcast: Żurnalista

Jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej tajemniczych podcastów. Żurnalista przeprowadza wywiady ze znanymi osobami, celebrytami, ale sam nigdy nie ujawnia swojej twarzy, ani prawdziwego nazwiska. Rozmowy prowadzone przez Żurnalistę są długie, pogłębione i często odkrywają nieznane wcześniej szczegóły z życia jej bohaterów.

  • Tematyka: wywiady
  • Czas trwania odcinków: 1-3 godziny

Sonder. Nieznane historie – podcast Konrada Szymańskiego

Konrad Szymański wypuszcza nowe odcinki mniej więcej co tydzień. Jakie tematy poruszają jego najpopularniejsze podcasty? Przede wszystkim są to różne prawdziwe historie – od kryminalnych zbrodni, przez historie znanych oszustów, aż po życiorysy sławnych osób. Usłyszysz tu wiele ciekawych opowieści – m.in. o złodzieju, który mieszkał w sklepie z zabawkami, czy o pierwszej kobiecie skazanej w UK.

  • Tematyka: ciekawostki, kryminalne
  • Czas trwania odcinków: 30-40 min.

Besties – podcast dla dziewczyn i nie tylko

Polski podcast, prowadzony przez dwie przyjaciółki – Lilę i Werkę, skierowany jest głównie do dziewczyn. W nagraniach można znaleźć między innymi historie podesłane przez obserwatorów, pytania oraz ich dylematy wraz z poradami od autorek. Odcinki są dość obszerne, trwają po ok. 50 minut każdy i są wypuszczane co tydzień.

  • Tematyka: porady, historie użytkowników
  • Czas trwania odcinków: 45 min. – 1 godz.

Przemek Górczyk Podcast

Kolejny podcast, w którym możemy posłuchać długich rozmów z ciekawymi gośćmi. Przemek Górczyk zaprasza osoby ze świata biznesu, artystów, influencerów. Tematyka rozmów jest więc bardzo szeroka, dzięki czemu nie sposób narzekać na nudę, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego o świecie i otaczającej nas rzeczywistości.

  • Tematyka: wywiady
  • Czas trwania odcinków: 1-2 godz.

Podcast Dariusza Rosiaka “Raport o stanie świata”

Jeśli chcesz wiedzieć na bieżąco, co dzieje się na świecie, zerknij na mądre podcasty Dariusza Rosiaka. W wypuszczanych co kilka dni materiałach zbiera on najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne z ostatniego tygodnia. Często towarzyszą mu dziennikarze, eksperci oraz aktywni uczestnicy życia politycznego.

  • Tematyka: wydarzenia
  • Czas trwania odcinków: 30 min. – 2 godz.

Fomo Podcast Arkadiusza Wołka

Jeśli chodzi o najlepsze polskie podcasty, nie sposób nie wspomnieć o tym stworzonym przez Arkadiusza Wołka. Fomo Podcast skupia się na historiach znanych youtuberów. Każde nagranie jest wywiadem z innym twórcą. Słuchając tego podcastu, możesz usłyszeć ciekawostki na temat życia youtuberów i dowiedzieć się, co sprawiło, że ich kanały stały się popularne.

  • Tematyka: wywiady
  • Czas trwania odcinków: ok. godziny

BEczKA

Rozrywka w krótkiej i skondensowanej formie (chociaż nie dla każdego). Podcast ten jest przeglądem internetowych past, czyli niewybrednego humoru w formie opowiadania. Kiedyś znaleźć je można było w czeluściach forów internetowych lub otrzymać mailem od znajomego. Teraz zyskały na popularności i awansowały do głównego nurtu.

  • Tematyka: rozrywka
  • Czas trwania odcinków: ok. 5 minut.

Rozmowy w dresie Anny Kolasińskiej Szemraj

Kolejny podcast, który skierowany jest głównie do kobiet, jednak i panowie znajdują tutaj coś dla siebie. Anna Kolasińska Szemraj z humorem porusza najróżniejsze tematy – od higieny cyfrowej, przez akceptację siebie, po zdrowotne, intymne kwestie. Przeprowadza rozmowy ze specjalistami, pisarzami i ekspertami w swoich dziedzinach.

  • Tematyka: porady, ciekawostki, wywiady
  • Czas trwania odcinków: 30 minut – 1,5 godz.

Kwadrans na angielski

Świetny podcast, podczas którego autor uczy swoich słuchaczy posługiwania się językiem angielskim. Przekonuje, że jest w stanie nauczyć chętnych, mówienia po angielsku od podstaw, wykorzystując do tego podcasty, a patrząc na popularność trudno się z tym nie zgodzić. Wszystkie „lekcje ” podzielone są tematycznie i zdarzają się nawet niektóre ich powtórki, aby utrwalić wiedzę.

  • Tematyka: nauka angielskiego
  • Czas trwania odcinków: ok. 15 minut

Olga Herring: True Crime

Interesują Cię polskie podcasty kryminalne? Sprawdź ten przygotowywany przez Olgę Herring. W swoim podcaście autorka opowiada o najróżniejszych zbrodniach, które przydarzyły się zwykłym ludziom. Każdy odcinek skupia się na jednej sprawie i trwa około godziny. Zdecydowanie warto poświęcić na to czas!

  • Tematyka: podcast kryminalny
  • Czas trwania odcinków: ok. godziny

ZGRZYT by Gimper&Revo

Podcast prowadzony przez youtuberów Tomasza Działowego “Gimpera i Tomasza Bagińskiego “Revo”. W swoich nagraniach komentują aktualne sprawy, którymi żyje internet. Pojawiają się też u nich znani influencerzy. Podcasty są wypuszczane regularnie, co ok. 4-5 dni i niektóre trwają nawet ponad 2 godziny.

Radio Naukowe Karoliny Głowackiej

Kolejny podcast dla fanów nauki. Karolina Głowacka zaprasza do siebie naukowców z różnych dziedzin, w tym między innymi technologii, historii czy ekonomii. Można dowiedzieć się tutaj na temat aktualnych badań czy wyzwaniach na przyszłość, jakie czekają na danych ekspertów.

  • Tematyka: nauka, wywiady
  • Czas trwania odcinków: ok. godziny

Podcast Justyny Mazur „Piąte: Nie zabijaj”

Wśród podcastów, które można uznać za szczególnie godne uwagi, znajduje się „Piąte: Nie zabijaj”. Autorka opowiada w nim o sprawach kryminalnych w tak przystępny i ciekawy sposób, że naprawdę trudno się od tego oderwać. Wszystkie odcinki poruszają inny, kryminalistyczny wątek.

  • Tematyka: podcast kryminalny
  • Czas trwania odcinków: ok. 40 minut

Wojsiat Ogólnie [Joanna Wojsiat]

Podcast Joanny Wojsiat skupia się na popularyzowaniu nauki. Nowe nagrania wypuszczane są co miesiąc. Dotyczą przede wszystkim wydarzeń ze świata neuronauki – między innymi suplementacji, rozwoju, czy neurochemii szczęścia. Można tutaj znaleźć porady, wyzwania i znaleźć ciekawą książkę, muzykę czy podcast dla siebie.

  • Tematyka: nauka
  • Czas trwania odcinków: ok. godziny

Polecane słuchawki do telefonu w Komputronik.pl

Gdzie słuchać podcastów?

Najlepsze podcasty można znaleźć m.in. na takich platformach muzycznych jak Spotify. Oprócz tego warto wspomnieć także o cieszącą się dużym zainteresowaniem aplikacją Podcasty firmy Apple. Również Google oferuje możliwość słuchania ciekawych nagrań na platformie YouTube Music. Do tego warto też wspomnieć o takich stronach i aplikacjach jak OpenFM, Player FM, Amazon Music czy Deezer.

W miejscach, w których Internetu nie ma, można odtworzyć podcasty off-line. Wystarczy ściągnąć je w formie pliku mp3 i odtworzyć wszędzie tam, gdzie się znajdujesz, na odpowiednim urządzeniu.

Moim zdaniem, jeśli chodzi o podcasty, Spotify jest zdecydowanie najlepszą platformą do słuchania. Ich wybór tam jest bardzo szeroki, a do tego, dzięki możliwości obserwacji kanałów, nie omija się żadnych nowych odcinków. Co do samych podcastów zdecydowanie najciekawszy klimat ma dla mnie Kryminatorium Marcina Myszki. Każdy przygotowany przez niego odcinek jest dopracowany do najmniejszego szczegółu, co sprawia, że przy niektórych historiach, szczególnie słuchanych późno w nocy, po plecach mogą przejść dreszcze.

A może chcesz spróbować swoich sił jako podcaster?
podcasty
Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów

Mogą Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.