Search icon

Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 10 podcastów po polsku

20.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 10 podcastów po polsku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podcasty stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to przystępna forma dzielenia się wiedzą, poruszane są ciekawe tematy na temat biznesu, życia, ale nie tylko. Inspirowanie miłym dla ucha tonem głosu, świetna muzyka i niecodzienni goście podcastów, sprawiają, że długi spacer czy uprawianie joggingu ze słuchawkami na uszach staje się przyjemnością. Co więcej, dobry podcast urozmaica monotonie niektórych sytuacji i obowiązków.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym są podcasty i gdzie ich szukać, odpowiedź tę znajdziesz w poradniku Co to są podcasty i gdzie ich słuchać?

Czym różni się podcast od audiobooka?
Czym jest audiobook?
Co to jest audiobook? Jak słuchać i skąd pobierać?

Ranking najlepszych podcastów 2022 roku

Nie wiesz, gdzie słuchać podcastów i które z nich należą do tych najciekawszych? Poniższa lista z pewnością pozwoli Ci zasięgnąć większej ilości informacji na ich temat.

Podcast Marty Niedźwieckiej „O zmierzchu”

Marta Niedźwiecka stworzyła program dotyczący życia seksualnego oraz życia w bardziej ogólnym, czasem egzystencjalnym wymiarze. Autorka jest coachem zajmującym się pracą nad emocjami, trudami życia, seksualnością i relacjami. W „O zmierzchu” nie brak tematów tabu, o których często się nie rozmawia. Podcast ma lekki i przystępny charakter, ale jednocześnie stawia nacisk na to, aby o wszelkich najważniejszych dziedzinach życia mówić wprost i bez ogródek. „O zmierzchu” to idealny pomysł dla osób, które chcą skłonić się do refleksji.

Podcast kryminalny Marcina Myszki „Kryminatorium”

„Kryminatorium” stworzone jest dla osób, które uwielbiają zagadki związane ze sprawami kryminalnymi. Podcast ten właściwie od początku, jak tylko zaistniał, nie schodzi z czołówki rankingów najlepszych polskich podcastów. W każdym podcaście poznajemy inną sprawę kryminalną. Często tematy pochodzą z nagłówków gazet, ale Marcin Myszka nie stroni również od spraw archiwalnych. Jeśli lubisz odczuwać dreszczyk strachu na plecach, wybierz tę tematykę.

Podcast Dariusza Rosiaka ” Raport o stanie świata”

Odcinki podcastu „Raport o stanie świata” oparte są na wszelkich wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych na świecie. Autor rozmawia ze specjalistami zajmującymi się daną tematyką, dzięki czemu słuchacze otrzymują pogłębiony komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń, co ułatwia ich zrozumienie i interpretację. Jeśli jesteś złakniony potwierdzonej i dużej dawki wiedzy, „Raport o stanie świata” z pewnością przypadnie Ci do gustu. Warto wiedzieć, że Dariusz Rosiak przez 13 lat prowadził program o tej samej nazwie w programie radiowym „Trójka”.

Podcast: Żurnalista

Jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej tajemniczych podcastów. Żurnalista przeprowadza wywiady ze znanymi osobami, celebrytami, ale sam nigdy nie ujawnia swojej twarzy, ani prawdziwego nazwiska. Rozmowy prowadzone przez Żurnalistę są długie, pogłębione i często odkrywają nieznane wcześniej szczegóły z życia jej bohaterów.

Podcast Joanny Okuniewskiej „Ja i moje przyjaciółki idiotki”

Kolejna autorka podcastu, która nie chce ukrywać, jak to naprawdę jest w relacjach damsko-męskich. Wszelkie historie przez nią opowiadane są śmieszne, ale bywają i straszne. Poruszane są tu wszelkie sytuacje dotyczące złego lokowania uczuć, podejmowania złych wyborów, prowadzących do relacji bez happy endu. Podcasty tego typu z pewnością przypadną do gustu kobietom, które uważają, że szczęścia w miłości nie mają.

Mimo iż podcast już zakończył swoją działalność, to wciąż znajduje się w czołówce popularności. Warto też zajrzeć na drugi podcast tej autorki, czyli „Tu Okuniewska”.

Podcast „WojewódzkiKędzierski” – nowa odsłona kultowych rozmów

Dziennikarze zapraszają do rozmowy znanych polityków, aktorów i inne osobistości. Podczas audycji poruszane są takie tematy jak: biznes, firmy, relacje, polityka, jak i wiele innych. Sami prowadzący twierdzą, że zapraszają swoich gości po to, aby „tak po prostu” z nimi porozmawiać. Chociaż czasem ego prowadzących (szczególnie Kuby Wojewódzkiego) wychodzi na pierwszy plan, to niewątpliwie są to jedne z najbardziej interesujących rozmów, jakie można znaleźć w podcastach. Na Spotify można znaleźć zarówno najnowszą odsłonę podcastu, którą dziennikarze przygotowują dla Onetu, jak i poprzednie edycje nadawane jeszcze w newonce.radio. Te ostatnie jednak są dostępne jedynie we fragmentach (całość można odsłuchać na stronie radia po opłaceniu subskrypcji).

Podcast Jakuba Chuptysia i Bartłomieja Sitka „Dwóch typów podcast”

Obu panów możesz skojarzyć z kanałów GargamelVlog i Generator Frajdy. Prowadzący mówią właściwie o wszystkim, ale można odnieść wrażenie, że nie znają się na omawianych rzeczach. Jest to bardziej humorystyczny podcast, aniżeli poważny, doprowadzający do refleksji. Jeśli masz chęć na posłuchanie bardzo popularnych Dwóch Typów, aby na chwilę oderwać się od rutyny życia, sięgnij pod ten podcast.

Podcast Joanny Mazur „Nie zabijaj”

Wśród podcastów, które można uznać za szczególnie godne uwagi, znajduje się „Nie zabijaj”. Autorka opowiada w nim o sprawach kryminalnych w tak przystępny i ciekawy sposób, że naprawdę trudno się od tego oderwać. Wszystkie odcinki poruszają inny, kryminalistyczny wątek.

Podcast Macieja Okraszewskiego „Dział zagraniczny”

Autor skupia się na tym, co według niektórych wydawców prasowych, nie jest w stanie zainteresować polskiego czytelnika. Okraszewski jest specjalistą w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej. Jeżeli więc interesujesz się podcastami niekoniecznie związanymi z polskimi wydarzeniami, to będzie to idealny wybór dla Ciebie.

Podcast Karola Paciorka „Imponderabilia”

Świetny podcast, w którym znany z „Lekkostronniczych” Karol Paciorek przeprowadza długie rozmowy ze swoimi gośćmi. Ich przekrój jest spory – od gwiazd kultury popularnej, piosenkarzy, pisarzy, przez innych youtuberów, aż po osoby ze świata nauki, a nawet polityków (jedynie u Paciorka wystąpili wszyscy najważniejsi kandydaci w ostatnich wyborach prezydenckich).

Gdzie słuchać podcastów?

Podcasty można znaleźć m.in. na takich platformach muzycznych jak Spotify. Oprócz tego, do listy tej należy dołączyć: YouTube, Google Podcast, SoundCloud, Castbox, PlayerFM oraz iTunes. W miejscach, w których Internetu nie ma, można odtworzyć podcasty off-line. Wystarczy ściągnąć je w formie pliku mp3 i odtworzyć wszędzie tam, gdzie się znajdujesz, na odpowiednim urządzeniu.

A może chcesz spróbować swoich sił jako podcaster?
podcasty
Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów

Jak słuchać podcastów?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podcastów można słuchać za pośrednictwem Internetu, albo w formie nagrania w pliku mp3. Z racji tego, że w dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy mają smartfony, najlepiej słuchać audycji właśnie na tych sprzętach. W końcu możesz włączyć podcasty na spacerze, w samochodzie czy tramwaju.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.