Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 15 podcastów po polsku

21.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 15 podcastów po polsku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podcasty stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to przystępna forma dzielenia się wiedzą, poruszane są ciekawe tematy na temat biznesu, życia, ale nie tylko. Inspirowanie miłym dla ucha tonem głosu, świetna muzyka i niecodzienni goście podcastów, sprawiają, że długi spacer czy uprawianie joggingu ze słuchawkami na uszach staje się przyjemnością. Co więcej, dobry podcast urozmaica monotonie niektórych sytuacji i obowiązków.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym są podcasty i gdzie ich szukać, odpowiedź tę znajdziesz w poradniku Co to są podcasty i gdzie ich słuchać?

Czym różni się podcast od audiobooka?
Czym jest audiobook?
Co to jest audiobook? Jak słuchać i skąd pobierać?

Ranking najlepszych podcastów 2023 roku

Nie wiesz, gdzie słuchać podcastów i które z nich należą do tych najciekawszych? Poniższa lista z pewnością pozwoli Ci zasięgnąć większej ilości informacji na ich temat.

 1. Kryminatorium
 2. Żurnalista
 3. Przemek Górczyk Podcast
 4. BEczKA
 5. ZGRZYT by Gimper&Revo
 6. Tak właśnie mam
 7. Raport o stanie świata
 8. Kwadrans na angielski
 9. Strach Story
 10. Banał
 11. O zmierzchu
 12. Podsiadło Kotarski Podcast
 13. Piąte: Nie zabijaj
 14. Tu Okuniewska
 15. Imponderabilia

Podcast kryminalny Marcina Myszki „Kryminatorium”

„Kryminatorium” stworzone jest dla osób, które uwielbiają zagadki związane ze sprawami kryminalnymi. Podcast ten właściwie od początku, jak tylko zaistniał, nie schodzi z czołówki rankingów najlepszych polskich podcastów. W każdym podcaście poznajemy inną sprawę kryminalną. Często tematy pochodzą z nagłówków gazet, ale Marcin Myszka nie stroni również od spraw archiwalnych. Jeśli lubisz odczuwać dreszczyk strachu na plecach, wybierz tę tematykę.

Podcast: Żurnalista

Jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej tajemniczych podcastów. Żurnalista przeprowadza wywiady ze znanymi osobami, celebrytami, ale sam nigdy nie ujawnia swojej twarzy, ani prawdziwego nazwiska. Rozmowy prowadzone przez Żurnalistę są długie, pogłębione i często odkrywają nieznane wcześniej szczegóły z życia jej bohaterów.

Przemek Górczyk Podcast

Kolejny podcast, w którym możemy posłuchać długich rozmów z ciekawymi gośćmi. Przemek Górczyk zaprasza osoby ze świata biznesu, artystów, influencerów. Tematyka rozmów jest więc bardzo szeroka, dzięki czemu nie sposób narzekać na nudę, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego o świecie i otaczającej nas rzeczywistości.

BEczKA

Rozrywka w krótkiej i skondensowanej formie (chociaż nie dla każdego). Podcast ten jest przeglądem internetowych past, czyli niewybrednego humoru w formie opowiadania. Kiedyś znaleźć je można było w czeluściach forów internetowych lub otrzymać mailem od znajomego. Teraz zyskały na popularności i awansowały do głównego nurtu.

ZGRZYT by Gimper&Revo

Podcast typu commentary, czyli forma w której prowadzący omawiają aktualnie trendujące w świecie mediów tematy. Prowadzący to popularni polscy influencerzy, więc dominują newsy dotyczące właśnie tego środowiska. Internetowe dramy i influencerski plotek przeplatany z poważniejszymi zagadnieniami.

Tak właśnie mam

Podcast Marianny Gierszewskiej o życiu. Pod tą ogólnym określeniem kryją się poważniejsze psychologiczne tematy i problemy, z jakimi każdy człowiek musi sobie radzić. Jak tworzyć zdrową relację i związek, jak rozpoznawać swoje emocje i zyskać szacunek dla samego siebie.

Podcast Dariusza Rosiaka ” Raport o stanie świata”

Odcinki podcastu „Raport o stanie świata” oparte są na wszelkich wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych na świecie. Autor rozmawia ze specjalistami zajmującymi się daną tematyką, dzięki czemu słuchacze otrzymują pogłębiony komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń, co ułatwia ich zrozumienie i interpretację. Jeśli jesteś złakniony potwierdzonej i dużej dawki wiedzy, „Raport o stanie świata” z pewnością przypadnie Ci do gustu. Warto wiedzieć, że Dariusz Rosiak przez 13 lat prowadził program o tej samej nazwie w programie radiowym „Trójka”.

Kwadrans na angielski

Świetny podcast, podczas którego autor uczy swoich słuchaczy posługiwania się językiem angielskim. Przekonuje, że jest w stanie nauczyć chętnych, mówienia po angielsku od podstaw, wykorzystując do tego podcasty, a patrząc na popularność trudno się z tym nie zgodzić. Wszystkie „lekcje ” podzielone są tematycznie i zdarzają się nawet niektóre ich powtórki, aby utrwalić wiedzę.

Strach Story

Kolejny podcast Marcina Myszki (twórcy „Kryminatorium”), w którym przedstawiane są autentyczne historie z życia słuchaczy wspomnianego podcastu. Mogą to być traumatyczne wspomnienia, sytuacje, które wywołały strach i o których nie sposób zapomnieć.

Banał – podcast Piotra Bałasiewicza

Jak sam autor określa swój podcast, „Banał” to przegląd pozornie banalnych historii z jego życia opowiadanych w formie wewnętrznego monologu. Znajdziemy tutaj zarówno rozterki o uczuciach, przyjaźni i miłości, jak i wspominanie żenujących historii sprzed lat. Tematyka szeroka, ale wciąga niczym rozmowy w kuchni na imprezie o czwartej nad ranem.

Podcast Marty Niedźwieckiej „O zmierzchu”

Marta Niedźwiecka stworzyła program dotyczący życia seksualnego oraz życia w bardziej ogólnym, czasem egzystencjalnym wymiarze. Autorka jest coachem zajmującym się pracą nad emocjami, trudami życia, seksualnością i relacjami. W „O zmierzchu” nie brak tematów tabu, o których często się nie rozmawia. Podcast ma lekki i przystępny charakter, ale jednocześnie stawia nacisk na to, aby o wszelkich najważniejszych dziedzinach życia mówić wprost i bez ogródek. „O zmierzchu” to idealny pomysł dla osób, które chcą skłonić się do refleksji.

Podsiadło Kotarski Podcast

Kto pamięta jeszcze roast Kuby Wojewódzkiego, na którym objawił się talent komediowy Dawida Podsiadły, ten poczuje się tutaj jak w domu. Razem ze swoim przyjacielem Radkiem Kotarskim stworzyli uroczy duet, którego słucha się z uśmiechem na twarzy. Nieważne czy zastanawiają się jak przetrwać rodzinną wigilię, czy tworzą ranking województw, poprawiają humor słuchaczom inteligencją i nienachalnym dowcipem.

Podcast Joanny Mazur „Piąte: Nie zabijaj”

Wśród podcastów, które można uznać za szczególnie godne uwagi, znajduje się „Piąte: Nie zabijaj”. Autorka opowiada w nim o sprawach kryminalnych w tak przystępny i ciekawy sposób, że naprawdę trudno się od tego oderwać. Wszystkie odcinki poruszają inny, kryminalistyczny wątek.

Tu Okuniewska – podcast Joanny Okuniewskiej

Joanna Okuniewska przez ostatnie lata nazywana była królową polskich podcastów i było to w pełni zasłużone określenie. Mieszkająca w Islandii autorka z rozbrajającą szczerością rozprawia się z życiem, sytuacjami w jakich się znajduje, problemami dnia codziennego, ale również głębszymi tematami związanymi z komunikacją i osobistym dobrostanem.

Warto też zajrzeć na drugi podcast tej autorki, czyli „Ja i moje przyjaciółki idiotki„, w którym przygląda się relacjom damsko-męskim. Mimo iż podcast już zakończył swoją działalność, to wciąż znajduje się w czołówce popularności.

Nowym projektem Okuniewskiej jest „Matka matce„, w którym porusza tematy związane z rodzicielstwem, macierzyństwem i wychowaniem dzieci.

Podcast Karola Paciorka „Imponderabilia”

Świetny podcast, w którym znany z „Lekkostronniczych” Karol Paciorek przeprowadza długie rozmowy ze swoimi gośćmi. Ich przekrój jest spory – od gwiazd kultury popularnej, piosenkarzy, pisarzy, przez innych youtuberów, aż po osoby ze świata nauki, a nawet polityków (jedynie u Paciorka wystąpili wszyscy najważniejsi kandydaci w ostatnich wyborach prezydenckich).

Polecane słuchawki do telefonu w Komputronik.pl

Gdzie słuchać podcastów?

Podcasty można znaleźć m.in. na takich platformach muzycznych jak Spotify. Oprócz tego, do listy tej należy dołączyć: YouTube, Google Podcast, SoundCloud, Castbox, PlayerFM oraz iTunes. W miejscach, w których Internetu nie ma, można odtworzyć podcasty off-line. Wystarczy ściągnąć je w formie pliku mp3 i odtworzyć wszędzie tam, gdzie się znajdujesz, na odpowiednim urządzeniu.

A może chcesz spróbować swoich sił jako podcaster?
podcasty
Jak zrobić podcast? Rady dla początkujących podcasterów

Jak słuchać podcastów?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podcastów można słuchać za pośrednictwem Internetu, albo w formie nagrania w pliku mp3. Z racji tego, że w dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy mają smartfony, najlepiej słuchać audycji właśnie na tych sprzętach. W końcu możesz włączyć podcasty na spacerze, w samochodzie czy tramwaju.

Mogą Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.