Najpopularniejsze polskie podcasty – TOP 15 podcastów po polsku
Podcasty stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jest to przystępna forma dzielenia się wiedzą, poruszane są ciekawe tematy na temat biznesu, życia, ale nie tylko. Inspirowanie miłym dla ucha tonem głosu, świetna muzyka i niecodzienni goście podcastów, sprawiają, że długi spacer czy uprawianie joggingu ze słuchawkami na uszach staje się przyjemnością. Co więcej, dobry podcast urozmaica monotonie niektórych sytuacji i obowiązków.
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym są podcasty i gdzie ich szukać, odpowiedź tę znajdziesz w poradniku Co to są podcasty i gdzie ich słuchać?
Ranking najlepszych podcastów 2023 roku
Nie wiesz, gdzie słuchać podcastów i które z nich należą do tych najciekawszych? Poniższa lista z pewnością pozwoli Ci zasięgnąć większej ilości informacji na ich temat.
- Kryminatorium
- Żurnalista
- Piąte: Nie zabijaj
- Banał
- WojewódzkiKędzierski
- O zmierzchu
- Pierwsza młodość
- Raport o stanie świata
- Tu Okuniewska
- Dział zagraniczny
- Imponderabilia
- Dwóch typów podcast
- Podsiadło Kotarski Podcast
- Nauka. To lubię
- Creepypasty z Lerionem
Podcast kryminalny Marcina Myszki „Kryminatorium”
„Kryminatorium” stworzone jest dla osób, które uwielbiają zagadki związane ze sprawami kryminalnymi. Podcast ten właściwie od początku, jak tylko zaistniał, nie schodzi z czołówki rankingów najlepszych polskich podcastów. W każdym podcaście poznajemy inną sprawę kryminalną. Często tematy pochodzą z nagłówków gazet, ale Marcin Myszka nie stroni również od spraw archiwalnych. Jeśli lubisz odczuwać dreszczyk strachu na plecach, wybierz tę tematykę.
Podcast: Żurnalista
Jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej tajemniczych podcastów. Żurnalista przeprowadza wywiady ze znanymi osobami, celebrytami, ale sam nigdy nie ujawnia swojej twarzy, ani prawdziwego nazwiska. Rozmowy prowadzone przez Żurnalistę są długie, pogłębione i często odkrywają nieznane wcześniej szczegóły z życia jej bohaterów.
Podcast Joanny Mazur „Piąte: Nie zabijaj”
Wśród podcastów, które można uznać za szczególnie godne uwagi, znajduje się „Piąte: Nie zabijaj”. Autorka opowiada w nim o sprawach kryminalnych w tak przystępny i ciekawy sposób, że naprawdę trudno się od tego oderwać. Wszystkie odcinki poruszają inny, kryminalistyczny wątek.
Banał – podcast Piotra Bałasiewicza
Jak sam autor określa swój podcast, „Banał” to przegląd pozornie banalnych historii z jego życia opowiadanych w formie wewnętrznego monologu. Znajdziemy tutaj zarówno rozterki o uczuciach, przyjaźni i miłości, jak i wspominanie żenujących historii sprzed lat. Tematyka szeroka, ale wciąga niczym rozmowy w kuchni na imprezie o czwartej nad ranem.
Podcast „WojewódzkiKędzierski” – nowa odsłona kultowych rozmów
Dziennikarze zapraszają do rozmowy znanych polityków, aktorów i inne osobistości. Podczas audycji poruszane są takie tematy jak: biznes, firmy, relacje, polityka, jak i wiele innych. Sami prowadzący twierdzą, że zapraszają swoich gości po to, aby „tak po prostu” z nimi porozmawiać. Chociaż czasem ego prowadzących (szczególnie Kuby Wojewódzkiego) wychodzi na pierwszy plan, to niewątpliwie są to jedne z najbardziej interesujących rozmów, jakie można znaleźć w podcastach. Na Spotify można znaleźć zarówno najnowszą odsłonę podcastu, którą dziennikarze przygotowują dla Onetu, jak i poprzednie edycje nadawane jeszcze w newonce.radio. Te ostatnie jednak są dostępne jedynie we fragmentach (całość można odsłuchać na stronie radia po opłaceniu subskrypcji).
Podcast Marty Niedźwieckiej „O zmierzchu”
Marta Niedźwiecka stworzyła program dotyczący życia seksualnego oraz życia w bardziej ogólnym, czasem egzystencjalnym wymiarze. Autorka jest coachem zajmującym się pracą nad emocjami, trudami życia, seksualnością i relacjami. W „O zmierzchu” nie brak tematów tabu, o których często się nie rozmawia. Podcast ma lekki i przystępny charakter, ale jednocześnie stawia nacisk na to, aby o wszelkich najważniejszych dziedzinach życia mówić wprost i bez ogródek. „O zmierzchu” to idealny pomysł dla osób, które chcą skłonić się do refleksji.
Pierwsza młodość – podcast Karoliny Korwin Piotrowskiej
Karolina Korwin Piotrowska od lat przygląda się mediom, kulturze i świecie plotek popkulturalnych. W nowym podcaście kontynuuje tę przygodę opowiadając co piątek o tym, co wzbudziło jej zainteresowanie, emocje. Nie brakuje tutaj charakterystycznego dla dziennikarki ironicznego poczucia humoru i uszczypliwości, ale też pochwał dla wydarzeń i ludzi, którzy zdecydowanie na to zasługują.
Podcast Dariusza Rosiaka ” Raport o stanie świata”
Odcinki podcastu „Raport o stanie świata” oparte są na wszelkich wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych na świecie. Autor rozmawia ze specjalistami zajmującymi się daną tematyką, dzięki czemu słuchacze otrzymują pogłębiony komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń, co ułatwia ich zrozumienie i interpretację. Jeśli jesteś złakniony potwierdzonej i dużej dawki wiedzy, „Raport o stanie świata” z pewnością przypadnie Ci do gustu. Warto wiedzieć, że Dariusz Rosiak przez 13 lat prowadził program o tej samej nazwie w programie radiowym „Trójka”.
Tu Okuniewska – podcast Joanny Okuniewskiej
Joanna Okuniewska przez ostatnie lata nazywana była królową polskich podcastów i było to w pełni zasłużone określenie. Mieszkająca w Islandii autorka z rozbrajającą szczerością rozprawia się z życiem, sytuacjami w jakich się znajduje, problemami dnia codziennego, ale również głębszymi tematami związanymi z komunikacją i osobistym dobrostanem.
Warto też zajrzeć na drugi podcast tej autorki, czyli „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, w którym przygląda się relacjom damsko-męskim. Mimo iż podcast już zakończył swoją działalność, to wciąż znajduje się w czołówce popularności.
Podcast Jakuba Chuptysia i Bartłomieja Sitka „Dwóch typów podcast”
Obu panów możesz skojarzyć z kanałów GargamelVlog i Generator Frajdy. Prowadzący mówią właściwie o wszystkim, ale można odnieść wrażenie, że nie znają się na omawianych rzeczach. Jest to bardziej humorystyczny podcast, aniżeli poważny, doprowadzający do refleksji. Jeśli masz chęć na posłuchanie bardzo popularnych Dwóch Typów, aby na chwilę oderwać się od rutyny życia, sięgnij pod ten podcast.
Podcast Macieja Okraszewskiego „Dział zagraniczny”
Autor skupia się na tym, co według niektórych wydawców prasowych, nie jest w stanie zainteresować polskiego czytelnika. Okraszewski jest specjalistą w tematyce iberoamerykańskiej oraz przestępczości międzynarodowej. Jeżeli więc interesujesz się podcastami niekoniecznie związanymi z polskimi wydarzeniami, to będzie to idealny wybór dla Ciebie.
Podcast Karola Paciorka „Imponderabilia”
Świetny podcast, w którym znany z „Lekkostronniczych” Karol Paciorek przeprowadza długie rozmowy ze swoimi gośćmi. Ich przekrój jest spory – od gwiazd kultury popularnej, piosenkarzy, pisarzy, przez innych youtuberów, aż po osoby ze świata nauki, a nawet polityków (jedynie u Paciorka wystąpili wszyscy najważniejsi kandydaci w ostatnich wyborach prezydenckich).
Podsiadło Kotarski Podcast
Kto pamięta jeszcze roast Kuby Wojewódzkiego, na którym objawił się talent komediowy Dawida Podsiadły, ten poczuje się tutaj jak w domu. Razem ze swoim przyjacielem Radkiem Kotarskim stworzyli uroczy duet, którego słucha się z uśmiechem na twarzy. Nieważne czy zastanawiają się jak przetrwać rodzinną wigilię, czy tworzą ranking województw, poprawiają humor słuchaczom inteligencją i nienachalnym dowcipem.
Nauka. To lubię – podcast Tomasza Rożka
Ciekawostki ze świata nauki (i nie tylko) podane w przystępny sposób. Tomasz Rożek przez lata pojawiał się w porannym programie „Trójki” (czyli Radia, które już nie istnieje), odpowiadając na dziwne, czasem zaskakujące pytania od słuchaczy. Teraz można go słuchać w Radiu 357 oraz w autorskim podcaście. Jeśli więc chcecie wiedzieć więcej o otaczającym nas świecie, to sprawdźcie ten podcast.
Creepypasty z Lerionem
Coś dla miłośników historii z dreszczykiem. Znajdziecie tutaj zarówno nowe, oryginalne historie, jak i klasyczne opowieści, które sprawią, że poczujecie, jak włosy jeżą się na karku, a krew zaczyna szybciej krążyć. Profesjonalny lektor buduje odpowiedni klimat dla każdej historii. Polecamy słuchać po zmroku, ze słuchawkami na uszach.
Gdzie słuchać podcastów?
Podcasty można znaleźć m.in. na takich platformach muzycznych jak Spotify. Oprócz tego, do listy tej należy dołączyć: YouTube, Google Podcast, SoundCloud, Castbox, PlayerFM oraz iTunes. W miejscach, w których Internetu nie ma, można odtworzyć podcasty off-line. Wystarczy ściągnąć je w formie pliku mp3 i odtworzyć wszędzie tam, gdzie się znajdujesz, na odpowiednim urządzeniu.
Jak słuchać podcastów?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podcastów można słuchać za pośrednictwem Internetu, albo w formie nagrania w pliku mp3. Z racji tego, że w dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy mają smartfony, najlepiej słuchać audycji właśnie na tych sprzętach. W końcu możesz włączyć podcasty na spacerze, w samochodzie czy tramwaju.
Mogą Cię zainteresować: