Search icon

Najlepsze komunikatory internetowe 2023. Co zamiast Messengera?

15.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze komunikatory internetowe 2023. Co zamiast Messengera?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie ma żadnych wątpliwości, że najpopularniejszym komunikatorem jest właśnie ten, który jest nieodłącznym elementem Facebooka – Messenger. Jednakże w ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad zmianą tego komunikatora na inny. Powodem jest obawa o bezpieczeństwo swoich danych, ponieważ aplikacja ta nie zapewnia zaufanego połączenia end to end. Dodatkowo wyciek informacji na temat 530 mln użytkowników tej platformy w 2021 roku, przesądził zdanie o bezpieczeństwie tej aplikacji. Wprawdzie Meta stara się poprawić postrzeganie komunikatora wprowadzając szereg aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa, ale warto sprawdzić, co zamiast Messengera można zainstalować na telefonie.

Najpopularniejsze komunikatory internetowe 2023

W necie dostępnych jest wiele komunikatorów internetowych, dzięki którym prześlesz  wiadomości tekstowe, dźwiękowe czy filmowe. Pozwalają na szybkie udostępnianie informacji i działają na zasadzie odrębnego oprogramowania lub w ramach mediów społecznościowych, np. Facebooka. Kiedyś były wykorzystywane tylko do rozmów z rodziną czy przyjaciółmi, a dziś bardzo często są narzędziem, z którego korzysta wiele firm do przeprowadzania konferencji, zebrań czy rozmów kwalifikacyjnych.

Ze wszystkich dostępnych na rynku komunikatorów internetowych, wyliczamy te najchętniej pobierane w ostatnim czasie:

W opisach znajdziesz oceny aplikacji (na dzień publikacji) wystawiane przez ich użytkowników.

Messenger – wciąż bardzo popularny komunikator internetowy

Dla wielu osób to wciąż podstawowy komunikator, którego używa się na co dzień. Mimo iż dostępnych jest wiele konkurencyjnych aplikacji, Facebook Messenger jako dodatek do samego Facebooka jest po prostu wygodny. Kolejne zmiany i wprowadzane nowe funkcje (np. Grupy na Messengerze, Znikające wiadomości czy Ankiety) mają utrzymać użytkowników i powstrzymać ich przed szukaniem alternatyw. Może się to zresztą udać, zwłaszcza jak pozna się szereg trików i sztuczek na Messengerze, o których istnieniu nie miało się pojęcia.

Signal: komunikator internetowy z dobrym szyfrowaniem

Wielu użytkowników uważa go za jedną z bardziej bezpiecznych aplikacji, ponieważ zapewnia ona szyfrowanie informacji w trybie end to end (szyfrowanie od początku do końca). Nie przechowuje danych swoich użytkowników, ani żadnych konwersacji.

Dodatkowo komunikator Signal jest praktyczny, gdyż pozwala na szybki przesył informacji, przeprowadzanie wideorozmów czy nagrywanie głosu.

najpopularniejsze komunikatory internetowe

Skype: komunikator online

Przeznaczony głównie do przeprowadzania darmowych wideorozmów. Program jest bardzo prosty w obsłudze i można z niego korzystać za pośrednictwem telefonu, tabletu czy komputera. Jest niezastąpiony w przypadku zorganizowania bardzo dużej wideokonferencji, ponieważ pozwala na przeprowadzenie rozmów w grupie liczącej nawet 100 osób.

Dzięki Skype udostępnisz swój ekran, prześlesz też pliki o rozmiarze nawet 300MB. Skype dodatkowo wyposażony jest w okno czatu i niekiedy potrafi zastąpić zwykły telefon. Dzięki lokalnemu telefonowi przypisanemu do profilu można odbierać połączenia w aplikacji albo i zadzwonić za jej pośrednictwem.

komunikatory internetowe

Discord: komunikator internetowy nie tylko dla graczy

Discord początkowo stworzony został dla graczy, aby podczas swoich rozgrywek byli w stałym kontakcie. Pozwolił im wysyłać wiadomości tekstowe, prowadzenie rozmów głosowych i oczywiście wysyłanie filmików. Oprócz tego aplikacja pozwala swoim użytkownikom na wspólne oglądanie różnych streamów.

Aplikacja działa szybko, ponieważ oparta jest na technologii Voice Over Internet Protocol, która nie pozwala na opóźnienia w transmisji danych.

Ostatecznie Discord stał się komunikatorem nie tylko dla graczy. Bazuje na kanałach, które łączą poszczególne osoby zainteresowane wspólnym tematem, np. polityką czy filmami.

popularny komunikator internetowy

Telegram: komunikator z dobrym szyfrowaniem

Program działa trochę na podobnej zasadzie co Signal, ponieważ zapewnia swoim użytkownikom pełną ochronę przed wyciekiem danych. Każda wiadomość jest szyfrowana i może być usunięta po określonym czasie.

Komunikator Telegram jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i szybki. Za jego pośrednictwem możesz przesyłać bardzo duże pliki a nawet stworzyć grupę rozmówców mieszczącą nawet 20 tys. członków. Oprogramowanie to jest całkowicie bezpłatne i działa na Androidzie, iOS, Linuksie, Windows-ie i macOS-ie.

Darmowe komunikatory internetowe

Teams: najpopularniejszy komunikator w firmach

Jest to komunikator internetowy w wersji płatnej lub bezpłatnej. Posiada funkcję czatu, który może być grupowy lub prywatny. Pozwala na przeprowadzanie wideokonferencji, w której może uczestniczyć nawet 10 tys. osób. Umożliwia korzystanie z poczty głosowej w chmurze oraz odbierania połączeń. Za jego pośrednictwem wyślesz prezentacje czy inne pliki oraz zedytujesz je w czasie rzeczywistym.

najpopularniejsze komunikatory internetowe
Więcej informacji o Microsoft Teams
Microsoft Teams – w pigułce. Co warto wiedzieć?

WhatsApp: darmowy komunikator internetowy

Z tej aplikacji również korzystają miliony użytkowników. WhatsApp przekonuje tym, że jest prosty w obsłudze, pozwala na darmowe rozmowy i udostępnianie plików, a także rozmowy grupowe. Komunikator ten łączy się bezpośrednio z książką telefoniczną zapisaną w naszym smartfonie.

Aplikacja ta należy do firmy Facebook. Wiele osób skończyło z niej korzystać i ostatecznie usunęło WhatsApp – dlaczego? Narzucona została nowa polityka prywatności, z którą nie zgadzało się wielu użytkowników, ponieważ ich dane miały zostać przekazane firmie Facebook. Pytanie, czy dla Ciebie nowa polityka prywatności WhatsApp jest tak dużym problemem?

Wszystko, co musisz wiedzieć o polityce prywatności WhatsAppa, przeczytasz w artykule:
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?
komunikator online

Viber: popularna aplikacja do rozmów

Podobny do np. WhatsAppa, ale jednak mniejszy. Chcąc z niego skorzystać, również musisz podać swój numer telefonu, dzięki czemu możesz dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe, graficzne czy inne pliki oraz prowadzić wideorozmowy.

Niestety nawet standardowe rozmowy są tu dodatkowo płatne.

Jedną z bardzo przydatnych funkcji jest możliwość ukrywania czatu, samozniszczenie wiadomości czy tzw. sekretne czaty. Viber pozwala na wysokiej jakości połączenia video, wspaniale sprawdza się wśród podróżników i oferuje całkowicie darmowe funkcje domyślne.

popularny komunikator internetowy

Threema: najlepszy płatny komunikator oferujący pełną prywatność

Wszystko, co dzieje się w aplikacji nie jest w niej bezpośrednio zapisywane. Kiedy wiadomość zostaje dostarczona, jest od razu usuwana z komunikatora.

W jego przypadku nie potrzebujesz numeru telefonu, a z innymi użytkownikami możesz łączyć się za pomocą 8-cyfrowego identyfikatora Threema. Każdy kontakt możesz zweryfikować za pomocą kodu QR. Wszystkie wiadomości są szyfrowane i mogą być odczytane tylko przez nadawcę.

Jedynym minusem jest fakt, że aplikacja ta jest płatna. Za Threema zapłacisz 18,99 zł, które zdecydowanie warto wydać, ale tylko, gdy Twoi znajomi również z niej korzystają.

płatny komunikator internetowy

Wire: w pełni szyfrowane wiadomości

Konta osobiste są tu bezpłatne, a biznesowe płatne. Wire umożliwia udostępnienie ekranu swoim odbiorcom, plików multimedialnych oraz pozwala na filtrowanie dźwięku. Za jego pośrednictwem zoptymalizujesz wielkość plików i ustawisz czasomierz do usuwania wiadomości. Wire to również aplikacja płatna, pozwalająca zalogować się na swoje konto z 8 zsynchronizowanych urządzeń.

popularny komunikator internetowy
nano google news

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.