Najlepsze komunikatory internetowe 2024 – TOP 10

11.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze komunikatory internetowe 2024 – TOP 10
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Najpopularniejszym sposobem na wymianę wiadomości i utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, rodziną oraz współpracownikami, są obecnie komunikatory internetowe. Przez wiele lat najczęściej wybieranym był Facebook Messenger, będą nieodłącznym elementem samego serwisu. Obecnie Messenger ma już liczną konkurencję, a palmę pierwszeństwa popularności przejął WhatsApp (który zresztą też należy do firmy Meta, czyli właściciela Facebooka). To oczywiście nie jedyne aplikacje do wysyłania wiadomości i prowadzenia rozmów wideo. Wybraliśmy najlepsze komunikatory internetowe, które cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników oraz oferują przydatne funkcje np. szyfrowanie wiadomości.

Najpopularniejsze komunikatory internetowe 2024

W sieci dostępnych jest wiele komunikatorów internetowych, dzięki którym prześlesz  wiadomości tekstowe, dźwiękowe czy filmowe. Pozwalają na szybkie udostępnianie informacji i działają na zasadzie odrębnego oprogramowania lub w ramach mediów społecznościowych, np. Facebooka. Kiedyś były wykorzystywane tylko do rozmów z rodziną czy przyjaciółmi, a dziś bardzo często są narzędziem, z którego korzysta wiele firm do przeprowadzania wideokonferencji, zebrań czy rozmów kwalifikacyjnych.

Ze wszystkich dostępnych na rynku komunikatorów internetowych, wyliczamy te najchętniej pobierane w ostatnim czasie (kolejność alfabetyczna).

W opisach znajdziesz oceny aplikacji (na dzień publikacji) wystawiane przez ich użytkowników.

Discord: komunikator internetowy nie tylko dla graczy

Discord początkowo stworzony został dla graczy, aby podczas swoich rozgrywek byli w stałym kontakcie. Pozwolił im wysyłać wiadomości tekstowe, prowadzenie rozmów głosowych i oczywiście wysyłanie filmików. Oprócz tego aplikacja pozwala swoim użytkownikom na wspólne oglądanie różnych streamów.

Aplikacja działa szybko, ponieważ oparta jest na technologii Voice Over Internet Protocol, która nie pozwala na opóźnienia w transmisji danych. Ostatecznie Discord stał się komunikatorem nie tylko dla graczy. Bazuje na kanałach, które łączą poszczególne osoby zainteresowane wspólnym tematem, np. polityką czy filmami.

Pod koniec 2023 roku Discord doczekał się poważnej aktualizacji, które dodały nowe funkcjonalności (np. przesyłania wiadomości głosowych) oraz zmieniła wygląd aplikacji. Zmiana layoutu spotkała się z ogromną krytyką społeczności niezadowolonej z kierunku, w jakim rozwija się aplikacja.

najlepsze komunikatory internetowe - discord
Źródło: Google Play

Messenger – wciąż bardzo popularny komunikator internetowy

Dla wielu osób to wciąż podstawowy komunikator, którego używa się na co dzień. Mimo iż dostępnych jest wiele konkurencyjnych aplikacji, Facebook Messenger jako dodatek do samego Facebooka jest po prostu wygodny. Kolejne zmiany i wprowadzane nowe funkcje (np. Grupy na Messengerze, Znikające wiadomości czy Ankiety) mają utrzymać użytkowników i powstrzymać ich przed szukaniem alternatyw. Może się to zresztą udać, zwłaszcza jak pozna się szereg trików i sztuczek na Messengerze, o których istnieniu nie miało się pojęcia.

najlepsze komunikatory internetowe - messenger
Źródło: Google Play

Signal: komunikator internetowy z dobrym szyfrowaniem

Wielu użytkowników uważa go za jedną z bardziej bezpiecznych aplikacji, ponieważ zapewnia ona szyfrowanie informacji w trybie end to end (szyfrowanie od początku do końca). Nie przechowuje danych swoich użytkowników, ani żadnych konwersacji.

Dodatkowo komunikator Signal jest praktyczny, gdyż pozwala na szybkie przesyłanie informacji, przeprowadzanie wideorozmów czy nagrywanie głosu.

najpopularniejsze komunikatory internetowe - signal
Źródło: Google Play

Skype: komunikator online

Przeznaczony głównie do przeprowadzania darmowych wideorozmów. Program jest bardzo prosty w obsłudze i można z niego korzystać za pośrednictwem telefonu, tabletu czy komputera. Jest niezastąpiony w przypadku zorganizowania bardzo dużej wideokonferencji, ponieważ pozwala na przeprowadzenie rozmów w grupie liczącej nawet 100 osób.

Dzięki Skype udostępnisz swój ekran, prześlesz też pliki o rozmiarze nawet 300MB. Skype dodatkowo wyposażony jest w okno czatu i niekiedy potrafi zastąpić zwykły telefon. Dzięki lokalnemu telefonowi przypisanemu do profilu można odbierać połączenia w aplikacji albo i zadzwonić za jej pośrednictwem.

komunikatory internetowe - skype
Źródło: App Store

Teams: najpopularniejszy komunikator w firmach

Jest to komunikator internetowy w wersji płatnej lub bezpłatnej. Posiada funkcję czatu, który może być grupowy lub prywatny. Pozwala na przeprowadzanie wideokonferencji, w której może uczestniczyć nawet 10 tys. osób. Umożliwia korzystanie z poczty głosowej w chmurze oraz odbierania połączeń. Za jego pośrednictwem wyślesz prezentacje czy inne pliki, które możesz edytować w czasie rzeczywistym.

najpopularniejsze komunikatory internetowe - teams
Źródło: Google Play
Więcej informacji o Microsoft Teams
Microsoft Teams – w pigułce. Co warto wiedzieć?

Telegram: komunikator z dobrym szyfrowaniem

Program działa trochę na podobnej zasadzie co Signal, ponieważ zapewnia swoim użytkownikom pełną ochronę przed wyciekiem danych. Każda wiadomość jest szyfrowana i może być usunięta po określonym czasie.

Komunikator Telegram jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i szybki. Za jego pośrednictwem możesz przesyłać bardzo duże pliki a nawet stworzyć grupę rozmówców mieszczącą nawet 20 tys. członków. Oprogramowanie to jest całkowicie bezpłatne i działa na Androidzie, iOS, Linuksie, Windows-ie i macOS-ie.

Darmowe komunikatory internetowe - telegram
Źródło: Google Play

Threema: najlepszy płatny komunikator oferujący pełną prywatność

Wszystko, co dzieje się w aplikacji nie jest w niej bezpośrednio zapisywane. Kiedy wiadomość zostaje dostarczona, jest od razu usuwana z komunikatora.

W jego przypadku nie potrzebujesz numeru telefonu, a z innymi użytkownikami możesz łączyć się za pomocą 8-cyfrowego identyfikatora Threema. Każdy kontakt możesz zweryfikować za pomocą kodu QR. Wszystkie wiadomości są szyfrowane i mogą być odczytane tylko przez nadawcę. Jedynym minusem jest fakt, że aplikacja ta jest płatna.

płatny komunikator internetowy - threema
Źródło: Google Play

Viber: popularna aplikacja do rozmów

Podobny do np. WhatsAppa, ale jednak mniejszy. Chcąc z niego skorzystać, również musisz podać swój numer telefonu, dzięki czemu możesz dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe, graficzne czy inne pliki oraz prowadzić wideorozmowy.

Jedną z bardzo przydatnych funkcji jest możliwość ukrywania czatu, samozniszczenie wiadomości czy tzw. sekretne czaty. Viber pozwala na wysokiej jakości połączenia video, wspaniale sprawdza się wśród podróżników i oferuje całkowicie darmowe funkcje domyślne. Płatne są natomiast rozmowy telefoniczne na numery komórkowe.

popularny komunikator internetowy - viber
Źródło: Google Play

WhatsApp: darmowy komunikator internetowy

To obecnie najpopularniejszy komunikator internetowy na świecie. Z tej aplikacji korzysta miesięcznie ponad 2 miliardy użytkowników. WhatsApp przekonuje tym, że jest prosty w obsłudze, pozwala na darmowe rozmowy i udostępnianie plików, a także rozmowy grupowe. Komunikator ten łączy się bezpośrednio z książką telefoniczną zapisaną w naszym smartfonie.

Aplikacja ta należy do firmy Facebook. Jakiś czas temu, po wprowadzeniu nowej polityki prywatności, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak usunąć WhatsApp i przestać z niego korzystać. Ostatecznie wygrała wygoda i aplikacja wciąż jest szalenie popularna wśród użytkowników.

Wszystko, co musisz wiedzieć o polityce prywatności WhatsAppa, przeczytasz w artykule:
Jak działa WhatsApp? Czy jest bezpieczny?
najlepsze komunikatory internetowe - whatsapp
Źródło: Google Play

Wire: w pełni szyfrowane wiadomości

Konta osobiste są tu bezpłatne, a biznesowe płatne. Wire umożliwia udostępnienie ekranu swoim odbiorcom, plików multimedialnych oraz pozwala na filtrowanie dźwięku. Za jego pośrednictwem zoptymalizujesz wielkość plików i ustawisz czasomierz do usuwania wiadomości. Wire to również aplikacja płatna, pozwalająca zalogować się na swoje konto z 8 zsynchronizowanych urządzeń.

Źródło: Google Play

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.