Search icon

Najlepszy generator obrazów AI – Midjourney, Dall-E, Canva czy inne narzędzie?

15.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepszy generator obrazów AI – Midjourney, Dall-E, Canva czy inne narzędzie?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Graficy zgrzytają zębami, ale są bezsilni – coraz więcej osób korzysta z generatorów obrazów AI, a te są coraz bardziej zaawansowane i tworzą ilustracje o zdumiewającej jakości. Jaki jest najlepszy generator obrazów, o czym pamiętać szukając narzędzia do generowania grafiki, jak działa generator obrazów na podstawie tekstów – odpowiedzi znajdziesz w naszym przewodniku.

Czym są generatory obrazów AI?

Generatory obrazów AI to narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają na tworzenie obrazów na podstawie opisów tekstowych lub innych danych wyjściowych (np. zdjęć).

Efekt? Generator obrazów AI online pozwoli Ci szybko tworzyć grafiki, które wyglądają jak wykonane przez artystę-człowieka. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia twórcy oraz umiejętność przygotowania precyzyjnej wskazówki dla aplikacji.

Obraz powstaje na podstawie tekstu wpisanego przez użytkownika (Text to Image). Inaczej mówiąc, generator przekłada słowa i inne dane na obrazy.

Rezultat zależy od możliwości konkretnego generatora oraz wpisania odpowiedniego polecenia.

Dlaczego warto korzystać z generatorów obrazów AI?

Generatory obrazów AI docenią osoby pracujące w branży kreatywnej. Potrafią w minutę przygotować ilustrację gotową do umieszczenia na blogu, w mediach społecznościowych lub na firmowej stronie.

Oto zalety generatorów AI:

  • są bezpłatne/mają darmową wersję testową – po wykupieniu abonamentu dostaniesz dodatkowe opcje, np. większą liczbę obrazów, które wygeneruje dla Ciebie AI,
  • dają oszczędności, np. na zakupie zdjęć stockowych,
  • są szybkie i proste w obsłudze – wystarczy wpisać, co chcesz, aby znalazło się na grafice polecenie i kliknąć enter,
  • użyjesz ich do różnych zadań – przygotowania ilustracji na bloga lub FB, projektu strony www, nadruku na koszulkę, okładki e-booka czy firmowego logo,
  • obraz świetnej jakości otrzymasz bez zaangażowania profesjonalnego grafika.

Najlepsze efekty uzyskasz, mając pewną wprawę w korzystaniu z generatorów ilustracji AI. Okazjonalnym użytkownikom wystarczą darmowe generatory, jednak będziesz potrzebował konta premium jeśli chcesz na poważnie wykorzystać AI do tworzenia ilustracji.

Jak wybrać najlepszy generator obrazów? Przetestuj różne aplikacje, możesz np. użyć tej samej wskazówki w różnych generatorach. Przekonasz się czy stworzone grafiki pasują do Twoich wymagań.

Przed wykorzystaniem obrazu dokładnie przeczytaj informacje dotyczące praw autorskich na stronie użytej aplikacji. Jest sporo ograniczeń, np. w Midjourney do komercyjnego użytku potrzebujesz wykupić subskrypcję.

10 najlepszych generatorów obrazów AI

1. Midjourney – najlepszy generator obrazów AI

midjourne - generator obrazów
Midjourney

Midjourney dostępny jest poprzez platformę Discord. Wpisujesz podpowiedź, a aplikacja proponuje cztery obrazy do przeskalowania/wykonania innej wersji. Midjourney ma cztery plany płatne i darmową wersję testową (pozwala na niecałą godzinę pracy). Aplikacja jest świetna do tworzenie realistycznych obrazów, miewa jednak problemy z tworzeniem napisów oraz detalami anatomicznymi – to grzech wszystkich generatorów (nie zdziw się, że postać na ilustracji ma sześć palców).

2. DALL-E 2 – świetny generator obrazów na podstawie tekstu

dalle 2
DALL-E 2

Narzędzie od firmy Open AI czyli twórców czatu ChatGPT. Generuje realistyczne obrazy na podstawie podanego opisu (za darmo masz 15 monitów). Spodziewaj się bardzo dokładnych i szybko tworzonych obrazów. Często są mniej realistyczne od ilustracji z Midjourney, ale biją na głowę dzieła z większości innych generatorów. Gotową ilustrację możesz edytować lub zażądać, aby DALL-E wykonał jej warianty.

3. Canva AI Art Generator – dobrze znane narzędzie do generowania grafiki

canva ai - darmowy generatory obrazów
Canva

Znasz i lubisz aplikację Canva do szybkiego tworzenia świetnie wyglądających prezentacji, infografik czy innych wizualnych treści? Teraz możesz użyć jej darmowego generatora obrazów AI. Działa na zasadzie Text to Image, a stworzony obraz od razu trafia do panelu, w którym pracujesz nad projektem (masz dostępne różne style artystyczne, opcje edycji i filtry). Jakość ilustracji ustępuje dziełom z Midjourney i DALL-E, choć przy wielu próbach możesz  osiągnąć zadowalający efekt.

4. Craiyon – podstawowy darmowy generator obrazów

Craiyon - sztuczna inteligencja generator obrazów
Craiyon

Craiyon, wcześniej znany jako DALL·E mini, to darmowa i bardzo prosta w użyciu aplikacja, w której wprowadzisz nieograniczoną liczbę podpowiedzi dla sztucznej inteligencji – to sprzyja testowaniu różnych opcji. Aplikację zainstalujesz na Android, trwają pracę nad wersją na iPhone. Craiyon nieźle radzi sobie z martwą naturą lub zwierzętami, ale twarze są często zdeformowane. Obrazy z Craiyon możesz wykorzystać także do użytku komercyjnego (należy podać źródło).

5. Stable Diffusion – aplikacja z wyszukiwarką podpowiedzi dla AI

generator obrazów Stable Diffusion
Stable Diffusion

Kolejna aplikacja tworząca fotorealistyczne obrazy na podstawie wprowadzonego tekstu. Generator jest szybki i łatwy w obsłudze. Obrazy z Stable Diffusion Online są open source i podlegają licencji CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication (brak praw autorskich). Stabel Diffusion wyróżnia wyszukiwarka podpowiedzi, która pomoże Ci napisać wysokiej jakości wskazówki dla AI.

6. Dream – generator obrazów AI na smartfona

dream - sztuczna inteligencja generator obrazów
Dream

Szukasz narzędzia do generowania grafiki na telefonie? Oto Dream, w którym stworzysz obrazy, wybierając różne szablony i style, np. realistyczny, komiksowy, akwarele czy HDR. Ciekawym rozwiązaniem jest edycja przy użyciu tekstu. Np. mając obraz nastolatki możesz wydać polecenie “zrób ją starą”. Do Dream nie musisz się rejestrować, jednak generuje tylko jeden obraz na jedno polecenie. Bezpłatna wersja próbna jest bardzo ograniczona.

7. Bing Image Creator – bardzo wygodny generator obrazów AI online

generator obrazow AI Bing Image Creator
Bing Image Creator

Generator obrazów na podstawie tekstu działający na silniku DALL-E, bardzo szybki i wygodny w użyciu. Z tego generatora skorzystasz z poziomu przeglądarki i czatu Bing (trzeba mieć konto na Microsoft). Dlaczego warto korzystać z Bing Image Creator, zamiast po prostu sięgnąć po DALL-E? Bo w jednym miejscu masz też wspomniany czat i nie musisz przełączać się na inną stronę.

8. Adobe Firefly – generator z olbrzymim potencjałem

darmowe generatory obrazów
Adobe Firefly

Generator obrazów AI w wersji beta od dobrze znanego producenta. Aby rozpocząć pracę z Adobe Firefly Beta musisz założyć konto oraz dołączyć do kolejki oczekujących i cierpliwie poczekać (zainteresowanie aplikacją jest spore). Z Adobe Firefly stworzysz unikalne obrazy ze szczegółowego opisu, a jedną z wyróżniających cech tego generatora są efekty tekstowe – możesz uzyskać litery o niemal dowolnym wyglądzie i zastosować je np. na swojej stronie www. To nie wszystko. W zanadrzu masz np. edytowanie wideo w oparciu o tekst i modelowanie 3D oraz możliwość szybkiego tworzenia obrazów i ich edycji z użyciem narzędzi Adobe.

9. StarryAI – generator z ponad tysiącem różnych stylów

generator obrazów AI online
StarryAI

StarryAI to aplikacja do generowania grafiki AI, która przekształca monity tekstowe w – jak piszą twórcy – dzieła sztuki. Jej zaletą jest ponad 1000 różnych stylów, których możesz użyć, opcje tworzenia ilustracji o niestandardowych rozmiarach czy kreacja NFT. Korzystając z darmowej wersji, wygenerujesz 25 obrazów. Aplikacja ma bazę najbardziej udanych ilustracji, część z dostępem do monitów użytych przez autorów. StarryAI zainstalujesz na telefonie z Android i IOS. Co ważne, masz pełną własność utworzonych obrazów i możesz ich użyć np. w celach komercyjnych.

10. Deep Dream Generator – sztuczna inteligencja, generator obrazów i aplikacja społecznościowa w jednym

Deep Dream Generator
Deep Dream Generator

Połączenie aplikacji społecznościowej z generatorem grafik AI. I w tej aplikacji tworzysz obrazy, wpisując tekst. W Deep Dream znajdziesz trzy tryby, w których pracuje sztuczna inteligencja oraz wiele niestandardowych ustawień pomagających dopracować grafikę. W aplikacji możesz stworzyć profil, udostępniać obrazy i obserwować innych twórców. Deep Dream Generator oferuje bezpłatną wersję próbną i subskrypcje.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.