Search icon

Filmy z Tomem Cruisem, które zdecydowanie warto zobaczyć. Ranking TOP 15

25.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Filmy z Tomem Cruisem, które zdecydowanie warto zobaczyć. Ranking TOP 15
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jedną z najgłośniejszych premier filmowych 2022 roku jest Top Gun: Maverick. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie najlepsze filmy z udziałem Toma Cruise. Lista mogłaby być naprawdę długa, ale my zdecydowaliśmy się na wybranie TOP 15. Przygotujcie się na podróż przez historię kina, a wraz z nią kalejdoskop wcieleń, emocji, gatunków i inspiracji. Zapraszamy do lektury! Sporą część spośród tych filmów można obejrzeć na jednym z platform VOD dostępnych w Polsce. Odpowiednia informacja, czy jest to Netflix, HBO Max, Rakuten, Viaplay, czy Canal+ Online.

Najlepsze filmy z Tomem Cruisem

Mission: Impossible – seria (HBO Max, Canal+ Online, Rakuten)

Mission: Impossible to kultowy już cykl, bazujący na serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem. Stanowił on dla Cruise’a nie tylko okazję do sprawdzenia się w pierwszoplanowej roli Ethana Hunta, ale również współproducenta. Obecnie głośno o nim po raz kolejny, tym razem za sprawą premiery pierwszego zwiastunu 7 już części serii – Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One.

Na docelową premierę przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Debiut produkcji zaplanowano bowiem dopiero na 14 lipca 2023. Nie jest to jednak ostatni film z Tomem Cruisem w roli protagonisty cyklu. W drodze znajduje się jego ciąg dalszy – 8. część Mission: Impossible z datą premiery 28 czerwca 2024 roku.

Top Gun (Rakuten)

Minęło sporo czasu od premiery pierwotnej wersji Top Gun. Przed udaniem się do kina na Top Gun: Maverick zdecydowanie warto wrócić więc do początków. W tym sensacyjnym romansie Maverick (Tom Cruise) i Goose (Anthony Edwards) zgłębiają tajniki pilotażu na najwyższym poziomie. Celem jest tytuł Top Gun, przyznawany najlepszemu absolwentowi. Wkrótce i tak już zaciętą rywalizację dodatkowo zaostrzy pojawienie się pewnej instruktorki.

Zakładnik (HBO Max, Rakuten)

Filmy z Tomem Cruisem nie zawsze sytuują go po jasnej stronie mocy. Tak też jest w przypadku Zakładnika, w którym przybiera on postać koszmaru każdego taksówkarza. Pech chciał, że trafiło na Maxa Durochera (Jamie Foxx), który już wkrótce przekona się, że jego pasażer jest płatnym zabójcą, a on sam – narzędziem do uskuteczniania jego kolejnych zleceń.

Vanilla Sky (Rakuten, Canal+ Online)

Po takiej dawce akcji sposobem na odzyskanie równowagi mogą okazać się filmy romantyczne. Tom Cruise w swojej karierze aktorskiej nie stronił również od tego kierunku, jednak i tym razem nie obędzie się bez ekstremalnych wrażeń. W Vanilla Sky jego postać pada bowiem ofiarą wybuchu gniewu swojej poprzedniej partnerki, czego efektem jest oszpecona twarz dotychczasowego playboya.

Kolor pieniędzy

Do kategorii “Filmy z Tomem Cruisem, które warto zobaczyć” zdecydowanie należy Kolor pieniędzy z nagrodzoną Oscarem pierwszoplanową rolą Paula Newmana. To historia o mistrzu i uczniu, którzy ostatecznie będą musieli zmierzyć się ze sobą nawzajem. Polem ich rywalizacji będzie zaś… bilard.

Urodzony 4 lipca

Pora na filmy wojenne. Tom Cruise w tej odsłonie przeniósł na ekran autentyczną postać Rona Kovica, będącego też współscenarzystą tytułu. Punktem zwrotnym dla niegdysiejszego patrioty okazała się wojna w Wietnamie, która zachwiała fundamentami jego wyobrażeń o świecie. Zwątpiwszy w aparat państwowy, weteran wytoczył mu więc własną, pacyfistyczną wojnę.

Rain Man (Canal+ Online)

Trzeba przyznać, że filmografia Toma Cruise’a to istny kalejdoskop gatunków. Tym razem zmierzamy w kierunku komediodramatu, który, choć stawia na lekkość w odbiorze, niezmiennie trzyma poziom. Cztery Oscary na koncie mówią zresztą same za siebie. Śmierć ojca Charliego (Tom Cruise) okazała się dla niego podwójnym szokiem – wraz z nią dowiedział się bowiem o istnieniu swojego, chorego na autyzm brata Raymonda (Dustin Hoffman). To najwyższa pora, aby poznać się bliżej.

Ludzie honoru (Netflix, Rakuten, Canal+ Online)

Za występ w Ludziach honoru przy nazwisku bohatera naszego artykułu wylądowała nominacja do Złotego Globu. Nie jest to jednak wyłączny powód, dla którego tytuł ten należy do grona najlepszych filmów z Tomem Cruisem. Historia dwojga adwokatów, mierzących się ze sprawą zabójstwa w szeregach amerykańskiej marynarki wojennej wciągnęła niejednego widza. Nie jest w końcu łatwo przełamać zmowę milczenia, której strzeże sam dowódca (Jack Nicholson).

Jerry Maguire (Rakuten, Canal+ Online)

Kolejny film i kolejna nominacja dla Cruise’a – tym razem do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Jerry Maguire to komediodramat romantyczno-sportowy, traktujący o tym, co naprawdę w życiu ważne. Przekonał się o tym bohater tej historii, w jednej chwili tracąc wszystko – a miał wszystko. Przynajmniej tak mu się wydawało.

Raport mniejszości (HBO Max, Viaplay, Rakuten)

Tym razem w filmie SF Tom Cruise (nominowany za tę rolę do Saturna) wciela się w komisarza Johna Andertona, czuwającego nad działalnością Agencji Prewencji Departamentu Sprawiedliwości. W futurystycznej przyszłości to właśnie ona odpowiada za bezpieczeństwo miasta. Pewna przepowiednia sprawi, że wkrótce wpadnie na trop… własnego szefa.

Wojna światów (Netflix, HBO Max, Viaplay, Canal+ Online, Rakuten)

Choć pozostajemy w futurystycznych klimatach, niniejszy tytuł w rzeczywistości czerpie z odległej przeszłości. Wojna światów jest bowiem adaptacją powieści pod tym samym tytułem autorstwa Herberta George’a Wellsa z 1898 roku. Nieidealny ojciec i rozwodnik, który ma na celu jedno: ocalenie swoich dzieci przed zagładą  –  brzmi jak kolejne wyzwanie (aktorskie) dla Toma Cruise’a. Film SF o inwazji kosmitów na ekran przeniósł sam Steven Spielberg.

Na skraju jutra (Netflix, HBO Max, Rakuten)

Zdaje się, że obcy rozgościli się w naszym zestawieniu na dobre. Gdyby tego było mało, zapętlili czas, a samego Toma Cruise’a w filmie akcji. Mówiąc zaś ściślej – jego postać – podpułkownika Billa Cage’a, który raczej niepewnie odnajduje się w tak nietypowej sytuacji. Zanosi się na potężną lekcję czy bój na wyczerpanie?

Legenda (HBO Max, Amazon Prime)

Legenda to zdecydowanie najbarwniejszy w zestawieniu film z Tomem Cruisem w roli głównej. Lądujemy bowiem w świecie rodem z baśni, w którym ten wciela się w postać Jacka  – obrońcy…jednorożców. Wszystko to w wyrazie sprzeciwu wobec okrucieństw głównego antybohatera – Władcy Ciemności (Tim Curry) – który chce przejąć władzę nad światem. Unicestwienie stworzeń pomoże mu to osiągnąć.

Wywiad z wampirem (Rakuten)

I zrobiło się mrocznie. Tym razem, co prawda, nie za sprawą Władcy Ciemności; wampiry w klasyfikacji skojarzeń nie lądują jednak o wiele dalej.

Tytułowego wywiadu z wampirem udziela Louis (Brad Pitt), dla którego droga wampira była ucieczką od brutalnej rzeczywistości. Dar Lestata (Tom Cruise) zmienił jednak w jego życiu niewiele. Po 200 latach przyszła najwyższa pora na podzielenie się tą historią.

Firma

TOP 15 z filmografii Toma Cruise’a zamyka Firma –dzieło Sydneya Pollacka oparte na powieści Johna Grishama pod tym samym tytułem. Thriller opowiada historię ambitnego prawnika, który z czasem odkrywa tajemnice skrywane przez zatrudniającą go, prestiżową firmę prawniczą. Niewyjaśniona śmierć jej pracowników to dopiero początek…

Najnowszy film z Tomem Cruisem – Top Gun: Maverick

Trzydzieści sześć lat – właśnie tyle minęło od premiery Top Gun, którego Top Gun: Maverick jest bezpośrednią kontynuacją. Była to długa droga nie tylko dla samego Cruise’a, ale również dla jego bohatera.

Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest już w zupełnie innym miejscu i wygląda na to, że mu się udało. Osiągnął mistrzostwo i teraz to on szkoli najlepszych. Pod warstwą sukcesu i światowej klasy testów kryje się jednak człowiek wraz z całą swoją historią i towarzyszącymi jej demonami. Nadchodząca premiera będzie więc okazją do poznania Mitchella, w pewnym sensie, na nowo.

Na razie możemy zaś zachwycać się tym, co już wiemy (i widzimy). Trailery Top Gun: Maverick, opinie krytyków i pierwsze przyjęcie pozwalają oczekiwać, że 27 maja będzie prawdziwym świętem kina.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.