Ranking filmów Quentina Tarantino. Kiedy premiera nowego?

14.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Ranking filmów Quentina Tarantino. Kiedy premiera nowego?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Lista filmów Tarantino być może nie jest długa, dokładnie o to jednak twórcy chodziło. Quentin nie uznaje półśrodków. Do świata kina wkroczył z przytupem i w ten sam sposób planuje zakończyć tę przygodę.

Jak zaczynał? Ile filmów stworzył? Kiedy poznamy finałową odsłonę jego dorobku? Odpowiedzi już na Was czekają. Wraz z nimi zaś ranking filmów Tarantino. Zapraszamy do lektury!

Kim jest Quentin Tarantino?

Quentin Tarantino to jeden z najpopularniejszych reżyserów na świecie i żywy symbol  filmowego postmodernizmu. Miłość do kina odziedziczył po matce, która od najmłodszych lat go tam zabierała. Doświadczenie zdobywał zaś jako… pracownik jednej z wypożyczalni kaset wideo, która zapewniła mu dostęp do całej masy tytułów.

Młody Quentin zawojował świat kinematografii dzięki ‘Wściekłym psom’ z 1992 roku, w którym dał się poznać jako scenarzysta, reżyser i aktor. Później poszło już z górki. Filmy Tarantino stały się marką samą w sobie. Informacje o ich kolejnych premierach za każdym razem rodziły zaś dreszczyk ekscytacji – tym bardziej że filmografia twórcy zawiera ograniczoną liczbę pozycji. Ile dokładnie?

Ile jest filmów Tarantino?

Większość reżyserów ma straszne ostatnie filmy. Zazwyczaj ich najgorsze filmy są tymi ostatnimi. Tak było w przypadku większości reżyserów Złotej Ery, którzy skończyli kręcić swoje ostatnie filmy pod koniec lat 60-tych i 70-tych. Podobny los spotkał reżyserów Nowego Hollywood, którzy kręcili swoje ostatnie filmy pod koniec lat 80-tych i 90-tych – stwierdził Tarantino.

Stąd też decyzja o tym, że swój dorobek zamknie w ramach 10 tytułów filmowych, odchodząc, gdy jest na szczycie. Na tę chwilę filmografia reżysera zawiera ich dziewięć. Ostatnim z nich jest ‘Pewnego razu… w Hollywood’ z 2019 roku, który zgromadził na swoim koncie 10 nominacji do Oscarów, spośród których dwie okazały się zwycięskie.

Pewnym jest, że powstanie też dziesiąty tytuł, mający zwieńczyć wszystkie filmy Tarantino. Zanim jednak o nim, rzućmy okiem na to, co twórca zdążył już zaoferować.

Ranking filmów Tarantino

1. Pulp Fiction (Rakuten, Canal+ Online, Chili)

Film otwierający ranking filmów Tarantino to kilka związanych ze sobą historii, rozgrywających się w przestępczym Los Angeles. Ich bohaterami są Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta) – dwóch niezdarnych gangsterów, których niezbyt wymagająca misja polega na odbiciu walizki, należącej do ich szefa (Ving Rhames). W międzyczasie ten ostatni obstawia walkę bokserską, opłaciwszy wcześniej jej wynik. Tymczasem jego żona (Uma Thurman) ma udać się z Vincentem do restauracji, co jedynie w teorii brzmi jak proste zadanie.

2. Bękarty wojny (Netflix, Prime Video, Viaplay, Rakuten)

Przenosimy się do czasów II wojny światowej, kiedy to zbiegają się historie trojga kolejnych bohaterów: Shosanny Dreyfus (Mélanie Laurent), będącej świadkiem egzekucji swojej rodziny i planującej wendetę na jej oprawcach; porucznika Aldo Raine’a (Brad Pitt), stojącego na czele grupy żydowskich żołnierzy, uskuteczniających akty zemsty na nazistach oraz Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger), dążącej do obalenia przywódców Trzeciej Rzeszy.

3. Django (Canal+ Online, Chili, Play Now)

Południe Stanów Zjednoczonych, na dwa lata przed wojną secesyjną. Nietypowy jak na ówczesne czasy duet w postaci byłego niewolnika (Jamie Foxx) oraz jego niegdysiejszego ‘właściciela’ i wyzwoliciela – Schultza (Christoph Waltz) –wyrusza na poszukiwania żony wyzwoleńca – niewolnicy okrutnego plantatora, Calvina Candiego (Leonardo DiCaprio).

4. Wściekłe psy (HBO Max, Flix Classic, Rakuten, Canal+ Online)

Lista filmów Tarantino ma tutaj swój początek. Jak wspomnieliśmy, ‘Wściekłe psy’ zainaugurowały niezwykłą karierę Quentina, z miejsca określając pozycję, jaką zajmuje on w świecie kina.

Pełnometrażowy debiut reżysera opowiada historię grupy gangsterów, którzy po nieudanym napadzie na sklep jubilerski próbują zidentyfikować znajdującego się pośród nich zdrajcę. Ich wzajemna nieufność i wrogość okazują się tragiczne w skutkach.

5. Jackie Brown (Chili)

Biorąc pod uwagę wszystkie filmy Tarantino, ‘Jackie Brown’ jest wyróżniającą się pozycją. Ekranizacja powieści Elmore Leonarda pt. ‘Rum Punch’ opowiada, mniej dynamiczną od pozostałych produkcji, historię stewardessy i przemytniczki, próbującej przechytrzyć swojego zleceniodawcę i policję, a przy okazji zgarnąć zaś niemałą sumkę.

6. Pewnego razu… w Hollywood (Rakuten, Chili, Canal+ Online, Play Now)

Przedostatni z dziesięciu zaplanowanych tytułów twórcy niezaprzeczalnie zasługuje na miejsce w kategorii ‘Najlepsze filmy Quentina Tarantino’. To zaś oznacza, że jego ambitne wizje są bliskie urzeczywistnienia.

Osadzono go w Hollywood końca lat 60. XX wieku, w sąsiedztwietragicznych zdarzeń, będących efektem działalności grupy Charlesa Mansona. W rolach głównych: Leonardo DiCaprio jako powracający do branży aktor westernów oraz Brad Pitt w roli jego niezastąpionego dublera.

7. Kill Bill i Kill Bill 2 (Rakuten, Chili)

Zawodowa zabójczyni, znana jako Czarna Mamba (Uma Thurman) postanawia porzucić swój dotychczasowy styl życia. W konsekwencji pada ofiarą swoich ludzi. Bill – szef Plutonu Śmiercionośnych Żmij i jej były narzeczony strzela do niej… w dniu ślubu z innym. Kul nie unikną również jej najbliżsi. Ciężarna wówczas kobieta zapada w kilkuletnią śpiączkę. Przebudziwszy się, planuje zaś zemstę. ‘Kill Bill 2’ kontynuuje opowieść o jej wendetcie.

8. Nienawistna ósemka (Mojeekino)

Wracamy do okresu zdefiniowanego przez wydarzenia wojny secesyjnej. Cztery lata po jej zakończeniu łowca nagród – John Ruth (Kurt Russell) oraz zbiegła przestępczyni – Daisy Domergue (Jennifer Jason Leigh) przemierzają bezdroża Wyoming. Zastająca ich w drodze zamieć śnieżna zmusza bohaterów do zatrzymania się w jednym z miejscowych zajazdów. Poznają tam towarzyszy, w obliczu których ich dotychczasowe troski z miejsca tracą na znaczeniu.

9. Grindhouse: Death Proof

Lista filmów Tarantino zamyka się wraz z diabolicznym wcieleniem Kurta Russella. Aktor daje się poznać jako niejaki Stuntman Mike – miłośnik seksu, alkoholu, szybkiej jazdy i… cynicznych mordów z zimną krwią. Na swoje ofiary obiera tym razem grupę trzech młodych kobiet: Jungle Julię (Sydney Tamiia Poitier), Shanny (Jordan Ladd) i Arlene (Vanessa Ferlito), mające w planach szaloną, beztroską noc.

Kiedy nowy film Tarantino?

Nieprędko – przynajmniej taki wniosek nasuwa się po słowach Shannon McIntosh – producentki filmowej i wieloletniej współpracownicy Tarantino:

On ma wiele rzeczy, o których myśli. Ma kilka innych projektów, które może zrealizować przed swoim ostatnim [filmem]. Będziemy starali się z nim nie spieszyć, aby mógł nadal tworzyć niesamowitą sztukę, którą wszyscy możemy się cieszyć. Mam nadzieję, że do końca będziemy razem pracować, do tej pory nasza współpraca układała się wspaniale.

Co zaś wiadomo na temat kierunku, w którym podąży Tarantino w swoim ostatnim filmowym dziele? Twórca zdradził, że stylistyka komediowego spaghetti westernu jest tym, co chciałby wykorzystać w nowym filmie:

Nie mogę się doczekać kręcenia tej [komedii], ponieważ będzie to naprawdę zabawne. Chcę ją nakręcić w stylu spaghetti westernu, w którym każdy mówi w innym języku. Bandyta jest Włochem, bohater jest Amerykaninem, zły szeryf jest Niemcem, dziewczyna pracująca w salonie fryzjerskim jest Izraelką. I każdy mówi innym językiem. A wy [aktorzy] działacie na zasadzie: ‘Ok, kiedy on/ona skończy mówić, wtedy ja mogę zacząć’.

Twórca nie wykluczył też idei powstania trzeciej odsłony ‘Kill Bill’.

Źródło: Collider, moviemaker.com, nme.com, materiały prasowe, fot. IMBd

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.