Najlepsze filmy o zombie i żywych trupach – TOP 10

15.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze filmy o zombie i żywych trupach – TOP 10
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Motyw żywych trupów zdecydowanie należy do bardziej popularnych w kategorii kina grozy, a ostatnio – dzięki premierze “The Last of Us” (którego twórcy jednak usilnie wzbraniają się przed używaniem hasła: “zombie” w kontekście ich najnowszego dzieła) – przeżywa swój renesans. Jeżeli trafia również do Was, jesteście w dobrym miejscu. Przed Wami najlepsze filmy o zombie: klasyczne i współczesne, komediowe i dramatyczne, amerykańskie, europejskie i południowokoreańskie. Ich listę TOP 10 znajdziecie poniżej (i w popularnych serwisach VOD).

1. Jestem legendą (Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, Chili)

Najlepsze filmy o zombie otwiera horror sci-fi z Willem Smithem w roli głównej. Wraz z jego bohaterem – naukowcem Robertem Nevillem – przenosimy się do postapokaliptycznego roku 2009, w którym 90% ludzkości zostało zmiecione z powierzchni Ziemi; ci, którzy zdołali przerwać, przeistoczyli się zaś w bestie.

Nowy Jork w niczym nie przypomina tętniącej życiem metropolii, z jaką go kojarzymy, a jedynym zamieszkującym go człowiekiem jest właśnie Neville. Ten obsesyjnie poszukuje antidotum na wirusa, który zdziesiątkował ludzkość. Aby uskutecznić swój rewolucyjny plan, najpierw musi jednak przetrwać.

Film wyreżyserował Francis Lawrence (“Constantine”, “Igrzyska śmierci”, “Woda dla słoni”). Znajdziecie go m.in. w ofercie serwisu Amazon Prime Video.

2. Noc żywych trupów (Polsat Box Go, MOJEeKINO.PL, FlixClassic, Red.go, Chili)

Współczesne horrory o zombie mają swoje korzenie w niniejszym klasyku, który zdefiniował gatunek jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. “Noc żywych trupów” w reżyserii George’a A. Romero zestawiany jest obok najznamienitszych przedstawicieli kina grozy, takich jak “Lśnienie” Kubricka czy “Ptaki” Hitchcocka. Trudno więc nie wspomnieć o nim, prezentując najlepsze filmy o żywych trupach.

Tytuł przenosi widza do rzeczywistości, w której ówczesną Amerykę opanowały krwiożercze zombie. Aby przeżyć, muszą posilać się ludzkim mięsem.

W rolach głównych: Russell Streiner i Judith O’Dea. Produkcja zasiliła biblioteki platform, takich jak Polsat Box Go i Chili.

3. 28 dni później

Kolejny film o zombie pozwala spojrzeć na apokalipsę oczyma człowieka, który powraca do zupełnie nowej rzeczywistości, bez szansy na jakąkolwiek formę przygotowania na najgorsze. Jim (Cillian Murphy) wybudza się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. To pokłosie pojawienia się śmiercionośnego wirusa, który w swoich ofiarach rozbudza nieposkromioną agresję. To jednak nie największe zagrożenie czyhające na tych, którzy zdołali ujść z życiem. 

Film w reżyserii Danny’ego Boyle’a (“Slumdog. Milioner z ulicy”, “Trainspotting”).

4. Zombieland (Netflix, Premiery Canal+, Player, Amazon Prime Video, PLAY NOW, Rakuten TV, Chili)

Komedie o zombie Netflixa reprezentuje “Zombieland” – film Rubena Fleischera (“Venom”, “Uncharted”), w którym sprzeczności idą ze sobą w parze. Nie inaczej jest w przypadku jego bohaterów: bojącego się własnego cienia, fajtłapowatego studenta – Columbusa (Jesse Eisenberg) – oraz nieustraszonego pogromcy żywych trupów – Tallahasse’a (Woody Harrelson). Jak się z czasem okaże, ich wzajemne towarzystwo będzie nie mniej uciążliwe od samej apokalipsy. Czy zdołają wyjść z tego cało?

W obsadzie zobaczycie także Emmę Stone, Abigail Breslin, Billa Murraya i Amber Heard.

5. Martwica mózgu

Przed Wami epidemia zombie w komediowym ujęciu Petera Jacksona (“King Kong”, seria “Hobbit”). Jej źródłem okazuje się… małposzczur i pewna niedoszła teściowa. Paquita (Diana Peñalver) – córka właściciela sklepu – wzdycha do Lionela (Timothy Balme). Związek tych dwojga jest jednak nie w smak matce mężczyzny (Elizabeth Moody), która śledzi zakochanych w zoo. Tam też zostaje ugryziona przez wspomnianego małposzczura i przeistacza się w maszynę do zabijania. Para podejmuje próbę zatrzymania zbliżającej się apokalipsy.

6. World War Z (Premiery Canal+, Player, Amazon Prime Video, PLAY NOW, Apple TV+, Rakuten TV)

Jeśli nieco bardziej współczesne filmy o zombie to coś, czego poszukujecie, być może zaciekawi Was “World War Z”. Ten przeniesie Was do nieodległej przyszłości, w której tajemnicza choroba zmienia ludzi w krwiopijcze bestie. Do zespołu poszukującego przyczyny tych przeobrażeń dołącza były pracownik ONZ, prywatnie zaś szczęśliwy ojciec i mąż – Gerry Lane (Brad Pitt). Czasu na działanie jest jednak coraz mniej…

Reżyserem horroru akcji jest Marc Forster (“Marzyciel”, “Czekając na wyrok”). Jest on dostępny m.in. w zasobach serwisu Player.pl.

7. Zombie express (Canal+ Online, Player, Amazon Prime Video)

Południowokoreańskie filmy o apokalipsie zombie? Nasza odpowiedzią jest “Zombie express”. Horror z 2016 roku rozgrywa się na pokładzie pociągu KTX, którym podróżują Seok Woo – przepracowany, egoistyczny pracownik jednej z tamtejszych korporacji – oraz jego, obchodząca właśnie urodziny, córeczka. Obydwoje zmierzają do portowego Pusanu, gdzie też mieszka matka dziewczynki i była partnerka mężczyzny. Tymczasem trudno nie dostrzec, że współpasażerowie zaczynają zachowywać się w niepokojący sposób. Epidemia zombie staje się faktem.

Film wyreżyserował Sang-ho Yeon (“Hellbound”, “Jung_E”). Udostępnienia go m.in. serwis Canal+ Online.

8. Resident Evil (Netflix, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Viaplay, PLAY NOW, Apple TV+, FilmBox+, Rakuten TV)

Filmy o zombie na podstawie gier komputerowych to kategoria, w ramach której niezmiennie wyróżnia się “Resident Evil”. Tytuł kreśli przed widzem obraz rzeczywistości zdominowanej przez korporację Umbrella, powszechnie znaną jest jako lider w branżach komputerowej i medycznej. Jedynie wtajemniczeni wiedzą jednak, co tak naprawdę stanowi dominujące źródło dochodów firmy. Są to technologie wojskowe, eksperymenty genetyczne i broń biologiczna.

Niebawem zakulisowa działalność giganta biznesu zaważy na dalszym losie całej ludzkości. Ze zbitej probówki w jego laboratorium wydostaje się bowiem śmiertelnie niebezpieczny wirus, zdolny zapoczątkować ogólnoświatową epidemię zombie.

Reżyserem tego horroru akcji jest Paul W.S. Anderson (“Obcy kontra Predator”, “Death Race: Wyścig śmierci”). W rolach głównych: Milla Jovovich i Michelle Rodriguez. Film znajdziecie m.in. w bibliotekach platform Viaplay i Rakuten TV.

9. Grindhouse: Planet Terror (Amazon Prime Video)

Film o zombie, będący efektem współpracy Roberta Rodrigueza (“Sin City – Miasto grzechu”, “El mariachi, czyli kariera klezmera”) i Quentina Tarantino obnaża przed widzem kulisy pewnej, makabrycznej w skutkach transakcji, której przedmiotem jest gaz o nazwie DC2 Projekt Terror. Kiedy negocjacje nie idą zgodnie z planem, dochodzi do strzelaniny; tajemniczy gaz dostaje się zaś do atmosfery, przeistaczając mieszkańców pobliskiego miasteczka w potwory. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, którą śledzimy oczyma m.in. tancerki go-go, anestezjolożki i właściciela restauracji.

W rolach głównych: Rose McGowan, Marley Shelton, Josh Brolin i Freddy Rodríguez.

10. Maggie (Canal+ Online, Player, Apple TV+)

Nasz ranking zwieńcza dramatyczna “Maggie” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Aktor daje się poznać jako ojciec, niestrudzenie walczący o życie swojej córki, tytułowej Maggie (Abigail Breslin). Ta zostaje zainfekowana wirusem, który zamienia ludzi w zombie. Do jej przemiany pozostało 6 miesięcy…

Film wyreżyserował Henry Hobson. Obejrzycie go m.in. w serwisie Apple TV+.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.