Najlepsze filmy oparte na faktach. TOP 15 polskich i zagranicznych tytułów

18.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze filmy oparte na faktach. TOP 15 polskich i zagranicznych tytułów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami cieszą się dużą popularnością. Sytuacje, które wydarzyły się naprawdę, potrafią szokować nie mniej niż historie wykreowane od początku do końca przez scenarzystów. Jakie są najlepsze filmy na faktach i gdzie je obejrzeć? Przedstawiamy nasz ranking TOP 15 polskich i zagranicznych tytułów opartych na prawdziwych historiach!

Polecane filmy na faktach. TOP 15 polskich i zagranicznych tytułów

Filmy oparte na prawdziwej historii poznają widzów z wieloma ciekawymi postaciami i zdarzeniami, które naprawdę miały miejsce. Które filmy na podstawie prawdziwych wydarzeń zasłużyły sobie na miano najlepszych? Oto nasze TOP 15 zagranicznych oraz polskich filmów na faktach.

Bogowie (Canal+ / Player / Play Now / Polsat Box Go)

Zestawienie najlepszych filmów na podstawie prawdziwych wydarzeń otwiera biograficzny dramat poświęcony słynnemu kardiochirurgowi, Zbigniewowi Relidze. To prawdziwa perełka, jeśli chodzi o polskie filmy na faktach. Opowieść o rewolucji w polskiej medycynie w postaci pierwszego udanego przeszczepu serca zdobyła wiele nagród, w tym między innymi kilka Złotych Lwów oraz Orłów. Film do obejrzenia m.in. w serwisie Player.

The Conjuring  — Obecność (Netflix / HBO Max / Player / Apple TV+)

W rankingu najlepszych filmów opartych na faktach (tak twierdzą twórcy) nie mogło zabraknąć całej serii Obecność. Horrory przybliżają sprawy rozwiązywane przez małżeństwo Warrenów, badaczy zjawisk paranormalnych. Muzeum okultyzmu Państwa Warren istnieje naprawdę, znajduje się w Monroe, w stanie Connecticut. Film aktualnie dostępny jest na platformie HBO Max.

The Social Network (Netlix / Canal+ / CHILI / Play Now / Loomi by Opera)

Wśród najlepszych filmów na faktach zaszczytne miejsce piastuje również zdobywca 3 Oscarów — The Social Network. Film opowiada historię powstania najsłynniejszej platformy społecznościowej — Facebook. W rolę Marka Zuckerberga wcielił się Jesse Eisenberg, a film do obejrzenia w serwisie Netflix.

The Revenant — Zjawa (Netlix / Prime Video / CHILI / Apple TV / Loomi by Opera)

W gronie najlepszych filmów opartych na prawdziwej historii znalazła się również Zjawa z 2015 roku. Burzliwa historia amerykańskich traperów z wściekłym niedźwiedziem w tle oraz Leonardo DiCaprio w roli głównej to znakomite widowisko.

Zodiac — Zodiak (Player / CHILI / Apple TV)

Wspominając o najlepszych filmach inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami, nie można zapomnieć o Zodiaku z 2007 roku. Historia mordercy, który terroryzował San Francisco, fascynuje do dziś, w szczególności, że zbrodniarz nigdy nie został złapany. W rolach głównych znakomici: Robert Downey Junior, Mark Ruffalo oraz Jake Gyllenhaal.

Spotlight (HBO Max / Canal+ online / Player / CHILI / Play Now / Loomi by Opera)

Do filmów na faktach, które trzeba obejrzeć, zalicza się także Spotlight z 2015 roku. Dramat dokumentalny opowiada o dziennikarzach, którzy postanawiają zdemaskować skandal w rzymskokatolickim Kościele. W 2016 roku zdobył dwa Oscary, w kategoriach Najlepszy film oraz Najlepszy scenariusz oryginalny. 

Dallas Buyers Club — Witaj w Klubie (film nie jest obecnie dostępny na platformach VOD)

Jeśli chodzi o filmy na podstawie prawdziwych wydarzeń, zdecydowanie warto obejrzeć Witaj w Klubie z 2013 roku, z Matthew McConaugheyem i Jennifer Garner w rolach głównych. Tytuł opowiada o nosicielu HIV, który postanawia zająć się szmuglowaniem leków, które ocalą życie osobom chorym na AIDS.

The Wolf of Wall Street — Wilk z Wall Street (Canal+ / Player / Viaplay / Play Now / Polsat Box GO)

Wilk z Wall Street to film na faktach z 2013 roku, który opowiada historię kontrowersyjnego amerykańskiego maklera giełdowego i mówcy motywacyjnego, Jordana Rossa Belforta. Broker został skazany na 22 miesiące pozbawienia wolności w związku z oszustwami finansowymi. W roli głównej Leonardo DiCaprio. Film dostępny m.in. na platformie Viaplay.

Dług (Canal+ online / Play Now / Ninateka)

Oto polski filmy na faktach, który zdobył 5 Orłów, 5 Złotych Lwów, a także nagrodę LLF. Mowa o Długu z 1999 roku, w reżyserii Krzysztofa Krauze. Psychologiczny dramat opowiada prawdziwą historię dwóch przedsiębiorców — Sławomira Sikory oraz Artura Brylińskiego, którzy zostali skazani za zabicie terroryzujących ich gangsterów. Tytuł dostępny m.in. w serwisie Canal+ online.

Ostatnia rodzina (Netflix / Canal+ online / Canal+ / Player / Polsat Box GO / Nowe Horyzonty VOD)

Kolejny warty uwagi polski film nakręcony na podstawie prawdziwych wydarzeń to Ostatnia rodzina. Produkcja opowiada o wybitnym malarzu, dziennikarzu, popularyzatorze muzycznym oraz tłumaczu języka angielskiego — Tomaszu Beksińskim. Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński (Wataha, Król).

Nomadland (Canal+ online / Canal+ / Player / CHILI / Apple TV / Loomi by Opera)

Warto zainteresować się również zdobywcą 3 Oscarów oraz wielu innych wyróżnień — dramatem opartym na faktach Nomadland. Film opowiada o losach starszej kobiety Fern, która postanawia zapakować pozostałości swojego dobytku do vana i wyruszyć w drogę. Nomadka nie wie, dokąd zmierza, dopiero napotkani na szlaku nomadzi pomogą jej odkryć samą siebie.

All the President’s Men — Wszyscy ludzie prezydenta (CHILI / Apple TV)

Jeśli chodzi o starsze filmy oparte na faktach, warto sprawdzić dramat polityczny Wszyscy ludzie prezydenta z 1976 roku. Produkcja, w której wystąpili Robert Redford oraz Dustin Hoffman, opowiada o dwójce reporterów, którzy są na tropie afery Watergate. Film zdobył 4 Oscary, a także liczne nominacje do Oscarów, nagrody BAFTA oraz Złotych Globów.

A Beautiful Mind — Piękny umysł (Netflix / HBO Max / Canal+ online / Player / CHILI / Play Now / Apple TV)

Przedstawicielem bardzo dobrego kina opartego na faktach jest film Piękny umysł z 2001 roku, w reżyserii Rona Howarda. Opowiada o Johnie Nashu, geniuszu matematycznym, który zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. W rolach głównych: Russell Crowe oraz Jennifer Connelly.

Green Book (TVP VOD / Play Now / Polsat Box GO)

Ciekawą propozycją, jeśli chodzi o filmy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, jest Green Book z 2018 roku. Komediodramat opowiada o ochroniarzu Tonym, który zatrudnia się jako szofer wybitnego muzyka Dona Shirleya. Wielotygodniowe tournée po południowych Stanach Zjednoczonych staje się początkiem pięknej przyjaźni. Amerykański pianista jazzowy i klasyczny rzeczywiście zatrudnił ochroniarza Tony’ego jako osobistego kierowcę i bodyguarda.

Dog Day Afternoon — Pieskie popołudnie (Apple TV)

Ostatnia propozycja w naszym rankingu TOP 15 najlepszych filmów na faktach to Pieskie popołudnie z Alem Pacino. Dramat opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy napadają na bank, lecz zamiast powrócić z akcji z kieszeniami pełnymi gotówki, wpadają w pułapkę. Inspirację dla twórców stanowiło prawdziwe wydarzenie, które miało miejsce w 1972 roku.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.