Najlepsze seriale i dokumenty sportowe na Netflix

06.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepsze seriale i dokumenty sportowe na Netflix
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przed Wami najlepsze filmy i seriale sportowe Netflixa, z którymi osiągnięcie najwyższe szczyty, rekordową ilość trafień i kosmiczne prędkości na zakrętach. A wszystko to ze skromną pomocą bohaterów naszego rankingu. Niniejsze dokumenty ukażą Wam świat sportu zza kulis – ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Niekiedy będzie to gorzka lekcja – w duchu fair play i z takich można jednak wyjść obronną ręką. Nasze TOP 10 tytułów znajdziecie poniżej.

Polecane sportowe dokumenty na Netflix

1. Ostatni taniec

Wyreżyserowany przez Jasona Hehira dokument sportowy Netflixa portretuje karierę Michaela Jordana, ze szczególnym uwzględnieniem burzliwego sezonu 1997–1998, w którym bezlitosne metryki oraz napięcia pomiędzy członkami Chicago Bulls a kierownictwem klubu postawiły pod znakiem zapytania przyszłość zespołu.

Zobaczycie w nim niepublikowane wcześniej materiały archiwalne oraz wywiady z osobistościami związanymi z NBA, w tym m.in. z Michaelem Jordanem, Dennisem Rodmanem, Scottiem Pippenem, Stevem Kerrem i Philem Jacksonem.

2. Formuła 1: Jazda o życie

Pora na seriale sportowe Netflixa o Formule 1, a w tej kategorii lider może być tylko jeden. Uwielbiana przez widzów seria wyprodukowana we współpracy pomiędzy serwisem VOD a F1 ukazuje zakulisowe spojrzenie na świat wyścigów – z perspektywy kierowców, menedżerów i właścicieli zespołów.

Na ten moment liczy 5 sezonów, na przestrzeni których udokumentowano Mistrzostwa Świata z lat 2018-2022. Na platformę zmierza już jednak kolejna odsłona tytułu, której premiery możemy spodziewać się w 2024 roku.

3. Last Chance U

Dokumenty sportowe o koszykówce powracają za sprawą “Last Chance U” – docenionej serii o młodych graczach z wielkimi aspiracjami i nie mniej skomplikowaną przeszłością. Gra w drużynie ligi junior college staje się dla nich tytułową, ostatnią szansą na lepszy los. “Last Chance U” dokumentuje ich zmagania, prezentując niezwykle intensywny wgląd w życie na boisku i poza nim. Serial doczekał się pięciu kolejnych odsłon.

4. Ikar

W naszym zestawieniu znajdziecie także filmy sportowe Netflixa nagrodzone Oscarem. Nie bez powodu do grona tego można zaliczyć “Ikara” – tytuł, który odbił się szerokim echem na arenie międzynarodowej.

Jego bohater – amerykański kolarz, Bryan Fogel, decyduje się przetestować na własnym organizmie sposób działania dopingu; w konsekwencji obnażyć zaś niedozwolone praktyki, obecne w szeregach rosyjskich reprezentantów olimpijskich. Jak można się domyślić, jego śledztwo nie wszystkim jest na rękę…

5. Déjame Vivir

Kolejny dokument sportowy Netflixa to prawdziwa gratka dla fanów wysokogórskich pejzaży i adrenaliny na najwyższym poziomie. Tak pokaźnej dawki emocji dostarczy Wam Kílian Jornet Burgada – utytułowany, kataloński biegacz górski, który wraz ze swoimi przyjaciółmi zabierze Was w podróż od Mont Blanc aż po Elbrus, widziane swoimi własnymi oczyma.

6. 14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych

Kontynuujemy górską wędrówkę, tym razem za cel obierając czternaście ośmiotysięczników. Przewodniczyć nam będzie nepalski wspinacz, Nirmal „Nimsdai” Purja, który planuje zdobyć je wszystkie w zaledwie… siedem miesięcy. To test przekraczający ludzkie możliwości, w którym nie pomagają ani ekstremalne warunki pogodowe, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, ani emocjonalny bagaż doświadczeń w związku z ciężką chorobą jego matki. Mimo to idzie po swoje, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.

7. Bracia Kliczko

Dokumenty sportowe w kategorii: boks reprezentuje tytuł poświęcony duetowi, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Kliczko – nagradzani pięściarze, bracia i Ukraińcy. Po zakończeniu kariery sportowej postawili na politykę i biznes – przynajmniej do czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pierwsze kroki zawodowe stawiali w okresie rozpadu Związku Radzieckiego, a swojej szansy na lepsze jutro upatrywali w wyprowadzce na Zachód. Tam też wspięli się na sam szczyt, a niniejszy film dokumentuje meandry drogi, która ich tam doprowadziła.

8. Break point

W bibliotece platformy znajdziecie już 1. część “Break point” – serialu twórców innego tytułu z naszego zestawienia – “Formuła 1: Jazda o życie”. Tym razem skupili się oni na tenisie i jego aspirujących graczach, którzy uczestniczą w turniejach z serii ATP i WTA Tour. Na korcie i poza nim – dokument sportowy Netflixa podąża śladem młodych i zdolnych, snując kameralną opowieść o ich marzeniach, zmaganiach i chwilach uniesień. 2. część serii zagości w serwisie w czerwcu tego roku.

9. Tajemnice FIFA

“Tajemnice FIFA” to niewątpliwie najgłośniejsza produkcja wśród sportowych dokumentów w ostatnim czasie. Nie bez powodu data jej premiery przypadła też w okresie, w którym oczy całego świata zwrócone były na Katar – organizatora Mistrzostw Świata Piłki Nożnej w 2022 roku.

Na przestrzeni kolejnych odcinków miniserialu jego twórcy obnażają praktyki uskuteczniane w cieniu splendoru towarzyszącemu tej oraz innym imprezom sportowym. Jak się okazuje, decyzje w ich przedmiocie zapadają na samym szczycie FIFA i wykazują związki z polityką o zasięgu globalnym.

10. Neymar: Perfekcyjny chaos

Najlepsze dokumenty sportowe zamyka tytuł biograficzny – miniserial “Neymar: Perfekcyjny chaos”. Jeden z topowych, najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy świata dzieli się na jego łamach własnym spojrzeniem na swoją drogę ku sławie oraz ukazuje mniej znane, prywatne oblicze. Szerszą perspektywę uzyskujemy zaś dzięki wypowiedziom ludzi z otoczenia sportowca: jego ojca i menedżera w jednej osobie oraz sław, takich jak Beckham, Messi i Mbappé.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.