Najlepsze filmy i seriale dokumentalne na Netflix

29.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze filmy i seriale dokumentalne na Netflix
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przyrodnicze, sportowe, historyczne, społeczne, psychologiczne – dobry dokument na Netflix ma niejedno oblicze. Każdy z poniższych reprezentuje przy tym to, co najlepsze w swojej kategorii.

Poznajcie niezwykłą opowieść o przyjaźni człowieka i ośmiornicy oraz nieprawdopodobną historię zaginionej twórczości wybitnego, polskiego artysty. Wniknijcie w umysł zbrodniarza i wyruszcie w niejedną kosmiczną podróż. A jeśli to dla Was wciąż za mało, po więcej zajrzyjcie poniżej.

Najlepsze filmy dokumentalne Netflix

1. David Attenborough: Życie na naszej planecie

Pierwszy, dobry dokument na Netflix zaprasza Was w niezwykłą podróż po świecie przyrody, której przewodzić będzie niepowtarzalny David Attenborough. Ogrom jego wiedzy i doświadczeń w kontakcie z naturą pozwala uzyskać wgląd w jej najskrytsze zakamarki i dostrzec procesy, którym podlegała na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. Czas ten dla wielu przedstawicieli gatunków okazał się bezlitosny. Tym cenniejsze jest świadectwo Davida, który miał szansę obcować z nimi twarzą w twarz.

2. Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Stanisław Szukalski to zapomniany geniusz, którego dzieła przemawiały same za siebie, mimo upływu lat. Przypadkiem odnalezione stały się zaś punktem wyjścia do odkrycia na nowo niezwykłej historii ich twórcy – polskiego, awangardowego rzeźbiarza. Jak się później okazało, ten wciąż mógł napisać jej kolejny rozdział! Nie tylko żył, ale był też niedalekim sąsiadem wielbicieli jego sztuki.

3. Ciemne strony rybołówstwa

Fakt, że filmy dokumentalne Netflixa o tematyce ekologicznej zdominowały podium naszego zestawienia, tylko podkreśla jej doniosłość. Tym razem pochylimy się nad problematyką morskiej fauny, która pada ofiarą nie tylko zanieczyszczeń środowiska, ale również nielegalnych praktyk łowieckich.

Ten ostatni aspekt nie był pierwszym, co przyszło na myśl Aliemu Tabriziemu. Jego pierwotny koncept – ukazanie oceanicznego piękna – zszedł jednak na dalszy plan, gdy odkrył, co kryje się pod powierzchnią.

4. Kamerzysta na Kubie

Wątek przeobrażeń na przestrzeni lat powraca wraz z kolejnym tytułem. Tym razem przedmiotem rozważań uczyniono społeczeństwo kubańskie na przestrzeni czterech kolejnych dekad.

Za scenariusz, reżyserię i produkcję dokumentu odpowiada Jon Alpert, który od czasu swojej pierwszej wizyty na Kubie w latach 70-tych zgromadził przeszło 1000 godzin materiałów, portretujących mieszkańców wyspy.

5. Czego nauczyła mnie ośmiornica

Przyrodnicze dokumenty na Netflix w trakcie realizacji nierzadko stają się czymś znacznie więcej. Tak też było w przypadku niniejszego tytułu, który dał początek niezwykłej znajomości między człowiekiem a ośmiornicą. Z czasem między tym dwojgiem nawiązała się więź, będąca odpowiedzią na kryzys egzystencjalny filmowca. Zaufanie, jakim obdarzyło go stworzenie i świat, jaki zdecydowało się przed nim odkryć, niespodziewanie przyczyniły się do jego wewnętrznej przemiany.

6. Stutz

Ten psychologiczny dokument Netflixa zaprasza widzów do towarzyszenia podczas niezwykle intymnego dialogu aktora komediowego, Jonaha Hilla oraz jego nietuzinkowego psychoterapeuty – Stutza.

Niestandardowe metody tytułowego bohatera nieodwracalnie odmieniły życie jego podopiecznego. Hill postanowił więc sprawić, aby wiedza i doświadczenie jego przewodnika przez życie dotarły do szerszego grona odbiorców. W tej pełnej humoru i rozbrajającej szczerości rozmowie poznacie jego autorskie spojrzenie na drogę do zdrowia psychicznego.

7. Ikar

W bibliotece serwisu Netflix dokumenty sportowe doczekały się odrębnej, obszernej podkategorii. W tym miejscu napomkniemy zaledwie o jej godnym reprezentancie. “Ikar” to zdobywca Oscara, którego bezkompromisowość odbiła się szerokim echem w świecie sportu i polityki. Amerykański kolarz, Bryan Fogel obnaża na jego łamach dopingowe podziemie, działające na zapleczu rosyjskiej reprezentacji olimpijskiej.

8. Droga Hitlera do władzy

https://www.youtube.com/watch?v=P-EsjFS-eY4

Historyczne filmy dokumentalne Netflixa nie abstrahują od najtrudniejszych momentów w dziejach Europy. Tym razem na tapet trafił Hitler, dokładniej zaś jego droga do władzy. Jakim cudem ktoś o podobnych zapędach i przekonaniach zdołał zdominować tak obszerną część świata? Jak się okazuje, wszystko sprowadza się do psychologii, sztuki manipulacji i kreowania wizerunku w oczach mas. Niniejszy tytuł podejmuje się analizy jego technik w tym obszarze.

9. Dylemat społeczny

“Dylemat społeczny” to kolejny film, który podejmuje próbę analizy otaczającej nas rzeczywistości. Przedmiotem jego rozważań uczyniono wpływ mediów społecznościowych na współczesne społeczeństwa. W zrozumieniu tej zależności pomagają widzom eksperci z Doliny Krzemowej, obnażający kulisy funkcjonowania aplikacji, zdolnych do czynienia przeobrażeń społecznych na globalną skalę. 

10. Seks, sieć i kasa: Historia Pornhuba

Zakulisową perspektywę odkryje przed Wami również kolejny dokument Netflixa. “Seks, sieć i kasa: Historia Pornhuba” to tytuł, który stał się platformą do wypowiedzi dla byłych pracowników, wykonawców oraz aktywistów w różny sposób związanych z serwisem dla dorosłych. Jak się okazuje, temu daleko jest do dochowania standardów w zakresie bezpieczeństwa. Sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. 

Najlepsze seriale dokumentalne Netflix

1. Nasza planeta

Widowiskowe ujęcia i gorzkie lekcje pokory – tak można by podsumować pierwszy, serialowy dokument Netflixa w naszym zestawieniu. Można spróbować zrobić to też za pomocą liczb: 4 lata, 50 krajów, 7 kontynentów, 600 członków ekipy i przeszło 3500 dni zdjęciowych!

Najnowsza technika sprawiła, że najodleglejsze zakamarki naszej planety stały się dostępne dla oka jak nigdy wcześniej. Jak nigdy wcześniej nie możemy postrzegać jej jednak jako coś dane raz na zawsze.

2. Ostatni taniec

W kategorii: najlepsze seriale dokumentalne drugie miejsce na podium wywalczył “Ostatni taniec” – niezwykła historia sezonu 1997–1998, w którym Michael Jordan i reszta graczy Chicago Bulls przeżywali prawdziwe trzęsienie ziemi. Niepublikowane wcześniej nagrania i wywiady z drużynowymi gwiazdami stały się świadectwem determinacji, z jaką dążyli oni do szóstego tytułu mistrza NBA.

3. Chef’s Table

Pora na dobry dokument na Netflix dla fanów dobrej kuchni. Miłośnicy fine diningu mają niepowtarzalną okazję, aby przyjrzeć się pracy najznamienitszych nazwisk sztuki kulinarnej. Każdy kolejny odcinek oznacza zaproszenie za kulisy pracy nowego bohatera serii, który odkrywa przed widzem swoje techniki i inspiracje.

4. Abstrakt: Sztuka designu

Po mistrzach kuchni na scenę wkraczają mistrzowie współczesnej architektury. Nowatorscy przedstawiciele różnych branż roztaczają przed widzem wizję designu jako dziedziny kształtującej naszą teraźniejszość i przyszłość; będącej miejscem, w którym sztuka, technologia i filozofia spotykają się ze sobą.

5. Wyjaśniamy (Explained)

Wszyscy, którzy lubią wiedzieć więcej, z pewnością odnajdą się w serii “Wyjaśniamy”. Przed Wami cała masa pytań i odpowiedzi, poruszających najróżniejsze aspekty otaczającej nas rzeczywistości.

Jeżeli od przekrojowego zarysu wolicie zaś konkrety, być może odnajdziecie się w którymś ze spin-offów tytułu. “The Mind Explained”, “Sex Explained”, “Coronavirus Explained”, “Whose Vote Counts Explained” oraz “Money Explained” już na Was czekają.

6. Jak zmienić swój umysł

Jak widać, dokumenty na Netflix potrafią wyjaśnić naprawdę wiele obszarów tematycznych. Tym razem padło na psychodeliki. “Jak zmienić swój umysł” to tytuł, na łamach którego podjęto próbę ukazania wielości zastosowań substancji, takich jak LSD, psylocybina, MDMA i meskalina – począwszy od kontekstu leczniczego, przez psychoaktywny, na kulturowym kończąc.

7. Najsłynniejsze Parki Narodowe Świata

Zdarza się, że Netflix dokumenty współtworzy ramię w ramię z największymi nazwiskami współczesnego świata. Przykładem tego jest niniejszy tytuł, którego narratorem i producentem jest nie kto inny jak Barack Obama.

Były amerykański prezydent w pełen lekkości, humorystyczny sposób opowiada o najodleglejszych zaułkach globu, widzianych z nieznanej wcześniej perspektywy. Poznajcie mieszkańców parków narodowych ulokowanych na pięciu różnych kontynentach oraz ich niezwykłe – małe i duże – historie.

8. Wszechświat (Our universe)

Kolejny tytuł i kolejny, oryginalny komentarz. Tym razem padło na Morgana Freemana i jego opowieść o kosmicznej Ziemi i nie tak obcym kosmosie. Z pomocą imponujących efektów specjalnych i zapierających dech w piersiach nagrań aktor ukazuje powiązania cudu ziemskiego życia z siłami obecnymi w kosmicznej otchłani. Zapnijcie pasy – przed Wami 13,8 miliarda lat podróży zamknięte w sześciu odcinkach.

9. Challenger: Ostatni lot

Seriale dokumentalne Netflixa zatrzymają Was jeszcze przez chwilę w zawieszeniu pomiędzy Ziemią a kosmosem. Tym razem trudno jednak o równie entuzjastyczny ton. “Challenger: Ostatni lot” to opowieść o katastrofie wahadłowca, do której doszło w 1986 roku, a która rozegrała się na oczach całego świata. Kim byli członkowie jego załogi? Co doprowadziło do tragedii i jak daleko sięgają jej konsekwencje? Odpowiedzi już na Was czekają.

10. Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera

Nasze TOP 10 zamyka tytuł z gatunku true crime, będący zapisem relacji Jeffreya Dahmera w związku z serią zbrodni, których dokonał. Zabójca, kanibal i nekrofil pozbawił życia co najmniej 16 ofiar. Na tym jednak nie zakończył swoich zbrodniczych praktyk, czego świadectwem były mrożące krew w żyłach znaleziska w jego mieszkaniu…

Mimo ogromu zła, jakie wyrządził, jego powierzchowna elokwencja i urok potrafiły zbić z tropu niejednego. Tytułowe taśmy zadają kłam temu wizerunkowi, pozwalając zagłębić się w najmroczniejsze zakamarki umysłu kanibala z Milwaukee.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.