Najbardziej dochodowe filmy wszech czasów – ranking polski i zagraniczny

19.08.2024 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Najbardziej dochodowe filmy wszech czasów – ranking polski i zagraniczny
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dobry film może okazać się też intratnym biznesem. Udowadniają to kosmiczne sumy figurujące obok poniższych tytułów. Jakie są najbardziej dochodowe filmy wszech czasów? Kto zarobił najwięcej na naszym polskim rynku? Jak inflacja wpływa na światowy ranking box office? Odpowiedzi na te i inne pytania już na Was czekają. 

Najbardziej kasowe filmy – ranking TOP 10

1. Avatar (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo)

Z wynikiem 2 923 706 026 dolarów amerykańskich Avatar wyprzedza wszystkie najbardziej dochodowe filmy wszech czasów. Nie było tak jednak zawsze. Utracone niegdyś pierwsze miejsce na podium odzyskał bowiem po wejściu do chińskich kin.

Tytuł ukazuje losy sparaliżowanego komandosa – Jake’a (Sam Worthington) – który wyrusza na pierwotną planetę o nazwie Pandora. Wkrótce odkrywa prawdę o celu misji.

Avatar dostępny jest na platformie Disney+.

2. Avengers: Koniec gry (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo)

Wynik 2 797 501 328 USD i drugie miejsce w rankingu box office należą do Avengers: Koniec gry. Czwarta odsłona serii koncentruje się wokół zmagań pozostałych przy życiu superbohaterów, dążących do odwrócenia tragicznego biegu zdarzeń.

Działania Thanosa doprowadziły do unicestwienia połowy istot żywych wszechświata. W obliczu takiej skali destrukcji jedyna nadzieja we współpracy ponad podziałami.

Sprawdź kolejność oglądania filmów z uniwersum MCU.

3. Avatar: Istota wody (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo, Amazon Prime Video)

Mega przebój Jamesa Camerona w końcu doczekał się swojej premiery, już zdążył zarobić 2 320 250 281 dolarów i bardzo szybko wspiął się po liście najbardziej kasowych filmów wszechczasów obecnie znajdując się już na podium. „Avatar: Istota wody” okazał się naprawdę udanym filmem, który znów urzeka warstwą wizualną, ale również opowiedzianą historią. Warto obejrzeć go w kinie, najlepiej na jak największym ekranie, aby w pełni docenić ogrom pracy włożonej w jego powstanie.

4. Titanic (Netflix, Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo, Amazon Prime Video)

Czwarty najlepiej zarabiający film w dziejach (2 257 844 554 USD) to opowieść o wielkiej tragedii i równie wielkim uczuciu. Każdy z nas zna historię o niezatapialnej maszynie, która spoczęła na dnie podczas swojego dziewiczego rejsu.

Statek marzeń niespodziewanie okazał się statkiem koszmarów, zmierzając ku katastrofie na niewyobrażalną skalę. Nie umniejszając jej, James Cameron prowadzi fabularyzowaną narrację, w której o losach tysięcy opowiada z perspektywy dwojga tragicznych kochanków – Rose (Kate Winslet) i Jake’a (Leonardo DiCaprio).

Do niedawna znajdował się na trzecim miejscu wśród najlepiej zarabiających filmów wszechczasów, ale został wyprzedzony przez kontynuację Avatara.

Ciekawostką jest fakt, że trzy z czterech najbardziej dochodowych filmów to tytuły, które wyszły spod ręki Jamesa Camerona.

Film Titanic obejrzysz m.in. na Netflixie.

5. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo)

Najbardziej kasowy tytuł z uniwersum Star Wars. Siódma część Gwiezdnych Wojen – Przebudzenie Mocy –zarobiła aż 2 068 223 624 USD.

Imperium zastąpił Najwyższy Porządek – bezwzględna organizacja, obierająca sobie za cel unicestwienie ostatniego Jedi i przejęcie władzy nad Galaktyką.

Kiedy jeden z jej przywódców – Kylo Ren – snuje mroczne wizje przyszłości, Luke znika w nieznanych okolicznościach, a Leia staje na czele osłabionej armii, ostatnią nadzieją okazuje się tajemnicza Rey, w której drzemie wrażliwość na Moc.

Całe uniwersum Star Wars znajduje się w bibliotece Disney+.

6. Avengers: Wojna bez granic (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo)

Bracia Russo wiedzą, jak robi się najbardziej kasowe filmy, o czym świadczy również ten rekordowy wynik –  2 048 359 754 USD.

Kolejna w naszym zestawieniu część Avengersów udowadnia zaś, że nawet superbohaterowie miewają słabsze momenty. Pech chce, że właśnie wówczas muszą wykazać się najbardziej.

Mimo że członkom ich grupy daleko do jedności, w obliczu poczynań Thanosa muszą współpracować. Ich wróg dąży do zdobycia sześciu Kamieni Nieskończoności, dzięki którym w jego zasięgu znalazłaby się niewyobrażalna moc. To zaś pozwoliłoby mu uskutecznić nawet najbardziej chore wizje przyszłości.

Filmy z uniwersum Marvel można oglądać na platformie Disney Plus.

7. Spider-Man: Bez drogi do domu (Polsat Box Go, Amazon Prime Video, Rakuten, Premiery Canal+, Player)

Najnowsza odsłona Spider-Mana zgromadziła na swoim koncie 1 922 598 800 USD, co plasuje ją na siódmym miejscu w rankingu box office wszech czasów.

Wszyscy już wiedzą, że Spider-Manem jest Peter Parker, ten zaś tęskni za swoim dawnym życiem… i widzi szansę na jego odzyskanie. Ostatnią deską ratunku ma być nie kto inny, jak Doktor Strange i jego magiczne zaklęcie.

To jednak, zamiast przywrócić dawny porządek, powoduje wyrwę w multiwersum – będącą zresztą “zasługą” samego Parkera. Teraz będzie musiał za to słono zapłacić. Do jego świata przybywają bowiem najwięksi złoczyńcy, jacy kiedykolwiek istnieli, a jego osobiści wrogowie.

Najnowszą przygodę Spider-mana można obejrzeć na Polsat Box Go.

8. W głowie się nie mieści 2

Najbardziej kasowy film Pixara. Animowana opowieść o dorastającej dziewczynce Riley, która w codziennym życiu musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i towarzyszącymi im emocjami. Te mają formę spersonifikowanych postaci w jej głowie. Do znanych z pierwszej odsłony Radości, Strachu, Gniewy, Odrazy i Smutku dochodzą nowe Obawy, a inne emocje już majaczą na horyzoncie.

Film zarobił już 1 675 304 231 dolarów. Pierwszą część można zobaczyć na Disney+. Kontynuacja zapewne również trafi do biblioteki serwisu.

9. Jurassic World (Max, SkyShowtime, Amazon Prime Video, Rakuten, Premiery Canal+)

Filmy, które najwięcej zarobiły, często przenoszą nas do zupełnie innej rzeczywistości (co jest dobrym tropem dla wszystkich kolekcjonerów zer na kontach). Tropy dinozaurów mogą być jednak równie (jeśli nie bardziej!) ekscytujące. Jurassic World ma to wszystko, mogąc poszczycić się 1 671 537 444 USD osiągniętego przychodu.

Od wydarzeń znanych z Parku Jurajskiego minęły 22 lata. Na Isla Nublar funkcjonuje park rozrywki pełen dinozaurów. Naukowcom to jednak nie wystarcza. Postanawiają więc stworzyć hybrydę już znanych gatunków. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli…

Film można obejrzeć np. w serwisie Max (dawne HBO Max) i SkyShowtime.

10. Król Lew (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Player, Megogo)

Dziesiąte miejsce pośród najbardziej dochodowych filmów wszech czasów z wynikiem 1 656 943 394 USD zajmuje remake słynnej animacji pod tym samym tytułem. Tym razem historia lwiego księcia-wygnańca ukazana jest w formie zbliżonej do filmów przyrodniczych. Efekt ten osiągnięto, dzięki wykorzystaniu techniki CGI. I jak widać – opłacało się.

Możesz wypożyczyć ten film w serwisie Chili.

Inne kasowe hity wszechczasów

Pierwsza dziesiątka najbardziej dochodowych filmów już zaprezentowana, ale jeszcze niedawno wśród tych tytułów można było znaleźć również inne hity. Niewykluczone, że zestawienie to wkrótce się zmieni za sprawą najnowszej części przygód Deadpoola.

Avengers (Disney+, Rakuten, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Megogo, Player)

Pierwsza część Avengers w reżyserii i wedle scenariusza Jossa Whedona. Tytuł w kategorii “najbardziej kasowe filmy” uplasował się na wypadł z TOP 10, ale i tak może pochwalić się znakomitym wynikiem 1 518 815 515 USD.

Jego bohaterowie nie mogą jednak spocząć na laurach. Kiedy Ziemia staje w obliczu inwazji obcych, muszą bowiem stawić się na wezwanie Nicka Fury’ego – szefa międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D. – i ocalić świat przed zagładą.

Szybcy i wściekli 7 (SkyShowtime, Amazon Prime Video, Rakuten, Premiery Canal+)

Szybcy, wściekli… i bogaci. Jeszcze do niedawna nasz ranking box office wszech czasów zamykała siódma odsłona Fast and Furious z rezultatem 1 515 341 399 USD.

Wyszkolony najemnik i brat nieżyjącego już Owena – Deckard (Jason Statham) – planuje zemstę za jego śmierć. Na celownik bierze więc Dominica i jego przyjaciół, których beztroskie życie odchodzi w niepamięć.

Film dostępny m.in. w ofercie platformy Amazon Prime Video.

Top Gun: Maverick (Netflix, Rakuten, Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Rakuten, Megogo)

Tuż za pierwszą dziesiątką z wynikiem niemal 1,5 mld dolarów uplasował się filmowy przebój lata, czyli Top Gun: Maverick, który zarobił do tej pory 1 495 696 292 dolarów. To jednocześnie najbardziej kasowy film w karierze Toma Cruise’a, a jednocześnie chyba jedna z najlepszych kontynuacji, jakie kiedykolwiek powstały.

Film do obejrzenia na Netflix.

Deadpool & Wolverine

Najbardziej dochodowy film w kategorii 18+ (dotychczasowym rekordzistą był Joker z wynikiem 1 074 458 282 dolarów. Najnowsza odsłona przygód niepokornych superbohaterów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów, którzy tłumnie ruszyli do kin. Aktualny wynik Deadpool & Wolverine to 1 262 208 117 dolarów. Po zakończeniu wyświetlania w kinach film trafi zapewne na Disney+.

Najbardziej dochodowe polskie filmy

1. Kler (Netflix, SkyShowtime, Player, Megogo, Polsat Box Go, Premiery Canal+, Rakuten)

Biorąc pod lupę najbardziej dochodowe polskie filmy, to produkcja Wojtka Smarzowskiego zajmuje pierwsze miejsce na podium. Tytuł zarobił ponad 105 milionów złotych, a weekend otwarcia gromadzący przed kinowymi ekranami niemal milion widzów był tego najlepszą zapowiedzią.

Kler to historia trzech duchownych, których łączy tragiczna przeszłość, różni zaś wszystko inne. Jeden jest karierowiczem marzącym o Watykanie, drugi – zwykłym proboszczem z licznymi słabościami, trzeci zaś księdzem o wielkiej wierze i nikłym zaufaniu własnych parafian. Ich historie wkrótce splatają się jednak po raz kolejny.

Film dostępny m.in. w ofercie Netflixa.

2. Ogniem i mieczem (Netflix, Polsat Box Go, Filmbox+, Player)

Drugi najlepiej zarabiający film polskich twórców to… adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza. Opowieść o XVII-wiecznych konfliktach i namiętnościach zgromadziła na koncie przeszło 105 milionów złotych – niespełna 200 tysięcy złotych mniej niż laureat rankingu najbardziej dochodowych polskich filmów.

3. Pan Tadeusz (Canal+ Online, Player, Polsat Box Go, Megogo, Cineman)

Polskie, najbardziej dochodowe filmy wszech czasów to w przeważającej mierze klasyka. W tym przypadku nie jest też inaczej – filmowa adaptacja naszej epopei narodowej może poszczycić się zyskami w wysokości 83 milionów złotych.

Film obejrzeć można m.in. na Canal+ Online.

4. Quo Vadis (FilmBox+)

Gdyby Sienkiewicz żył, za prawa do adaptacji swoich dzieł mógłby zgarnąć naprawdę satysfakcjonującą sumkę. To już drugi tytuł autorstwa pisarza, którego odsłona audiowizualna robi furorę. Z wynikiem 70 milionów złotych zajmuje czwarte miejsce w polskim rankingu box office.

5. Listy do M. 3 (Canal+ Online, Player, Polsat Box Go)

Zestawienie TOP 5 najbardziej dochodowych polskich filmów zamyka trzecia odsłona Listów do M. Świąteczną komedię romantyczną zobaczyło w kinach przeszło 3 miliony widzów!

Ten film i pozostałe części serii obejrzeć można na platformie Player.

Filmy, które zarobiły najwięcej w historii (uwzględniając inflację)

Ostatnimi czasy nie trzeba nikomu tłumaczyć pojęcia inflacji. Nie trudno więc zrozumieć, że rzeczywista wartość nominalnych przychodów zmienia się w czasie. To zaś prowadzi do pewnych przetasowań, jeżeli chodzi o globalny ranking box office. Po uwzględnieniu zmian wartości pieniądza w ciągu kolejnych lat najbardziej dochodowe filmy wszech czasów to:

  • Przeminęło z wiatrem – 3 728 000 000 USD
  • Titanic – 3 272 000 000 USD
  • Avatar – 3 230 000 000 USD
  • Gwiezdne wojny (Nowa nadzieja) – 3 061 000 000 USD
  • Avengers: Koniec gry – 2 798 000 000 USD
  • Dźwięki muzyki – 2 564 000 000 USD
  • E.T. – 2 503 000 000 USD
  • Dziesięcioro przykazań – 2 370 000 000 USD
  • Doktor Żywago – 2 246 000 000 USD
  • Gwiezdne wojny (Przebudzenie Mocy) – 2 215 000 000 USD

Źródło: boxofficemojo.com, materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.