Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie? Wskazówki do salonu, sypialni i kuchni

01.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie? Wskazówki do salonu, sypialni i kuchni
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ilu ludzi, tyle opinii o tym, jak wysoko powiesić telewizor. Jednak jak się okazuje, istnieją pewne obiektywne kryteria, jakimi powinniśmy się posługiwać. Poniższy poradnik pomoże Ci ustalić, jaką wysokość odbiornika TV na ścianie obrać w różnych pomieszczeniach.

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?

Aby zamontować telewizor na ścianie potrzebny jest uchwyt ścienny. Może to na pierwszy rzut oka zniechęcać, bo wymaga to dodatkowego montażu, ale dobra wiadomość jest taka, że praktycznie każdy odbiornik dostępny na rynku można powiesić na ścianie. Uchwyty ścienne mają jeden główny standard – VESA. Praktycznie każdy nowy odbiornik używa standardu VESA, który określa rozstawienie otworów na śruby montażowe.

Aby powiesić telewizor na ścianie musimy najpierw kupić odpowiedni uchwyt ścienny VESA oraz właściwy zestaw śrub montażowych.

na jakiej wysokości TV - uchwyty
Źródło: LG

W zależności od tego ile cali ma nasz TV, będziemy potrzebować innego wymiaru uchwytu oraz śrub innego typu.

W przypadku telewizorów:

  • pomiędzy 30 a 40 cali potrzebujemy uchwytu o rozstawie otworów 200 x 200 mm oraz śrub typu T o gwincie M6
  • pomiędzy 45 a 55 cali potrzebujemy uchwytu o rozstawie otworów 400 x 400 mm oraz śrub typu T o gwincie M8
  • pomiędzy 57 a 65 cali potrzebujemy uchwytu o rozstawie otworów 600 x 400 mm oraz śrub typu T o gwincie M8
  • pomiędzy 70 a 80 cali potrzebujemy uchwytu o rozstawie otworów 800 x 400 mm oraz śrub typu T o gwincie M8

Trzeba tutaj wspomnieć, że niektóre TV otwory na śruby montażowe mają w środkowej części tylnego panelu odbiornika, a niektóre będą je mieć u dołu. Warto mieć to na uwadze przy montażu telewizora na ścianie na optymalnej wysokości (o której wspominamy w następnych akapitach).

Czy wysokość telewizora na ścianie ma znaczenie?

Wysokość odbiornika TV na ścianie wpływa w znaczący sposób na komfort oglądania. Najczęstszym błędem, jaki popełniają Polacy, jest montaż telewizora zbyt wysoko.

Umieścisz TV za wysoko i zafundujesz sobie problem z kręgami szyjnymi. Nieprzypadkowo nikt nie chce siadać w pierwszym rzędzie w kinie – po co robić to sobie w domu? Poza tym, oglądanie w takiej pozycji stwarza jeszcze jeden poważny problem – nie widzimy obrazu pod optymalnym kątem, a więc zarówno poziomy czerni, kontrast, jasność, jak i kolory mogą wydawać się „wyblakłe”. Nie ma nic gorszego, jak wydać majątek na wymarzony TV, aby nie móc wykorzystać jego zalet.

jak wysoko powiesić telewizor w sypialni
Źródło: THX

Zapewniając optymalny kąt widzenia, musimy się upewnić, że osiągniemy między 30 a 40 stopni, co wpłynie również na odległość oglądania. Przełoży się to na 168-228 cm w przypadku 55-calowego TV, 198-269 cm jeśli chodzi o 65”, a 229-310 cm z 75” TV.

W takim razie, na jakiej wysokości powiesić telewizor? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta – na wysokości oczu.

Optymalna pozycja telewizora na ścianie będzie się różniła w zależności od kilku czynników, o czym dokładnie powiemy za chwilę.

Od czego zależy wysokość montażu tv na ścianie? (rozmiar tv, odległość w jakiej siedzimy, etc.)

Decyzja na jakiej wysokości TV powinien znaleźć się na ścianie zależy od szerokości ekranu (tzw. przekątnej ekranu) oraz typu TV, użytego uchwytu ściennego i odległości, w jakiej siedzimy.

Wspominaliśmy wcześniej, że telewizor powinien znajdować się na wysokości oczu. W praktyce oznacza to, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości około 106 cm od podłogi (42 cale).

Ta optymalna pozycja środka ekranu będzie taka sama niezależnie od przekątnej naszego telewizora. To jednak nie wszystko. Aby uzyskać taki parametr, trzeba zadbać o to, aby dolna krawędź telewizora znajdowała się na odpowiedniej wysokości względem podłogi.

wysokość odbiornika TV na ścianie

Istnieje sposób, aby to wyliczyć. W przypadku 55-calowego telewizora (139 cm), jego wysokość to około 27 cali (68 cm). Podzielmy tę wartość na 2 i uzyskamy 13,5 cala (34 cm). Uzyskany wynik musimy odjąć od wspomnianych wcześniej 42 cali (106 cm) jako linii wzroku, a więc 106 cm minus 34 cm daje nam 72 cm. W tym wypadku potrzebujemy zamontować 55″ TV z jego dolną krawędzią na wysokości 72 cm (28,5 cala).

Oto, jaka będzie optymalna wysokość dolnej krawędzi w przypadku telewizorów o większym calażu:

  • 60″ = 69 cm
  • 65″ = 66 cm
  • 70″ = 63 cm
  • 75″ = 60 cm

Tak więc na każde 5 cali większego ekranu przypada 3 cm, o jakie musimy umieścić TV niżej.

Jak wysoko powiesić telewizor?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od kilku czynników, głównie w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu będziemy korzystać z odbiornika telewizyjnego.

na jakiej wysokości zawiesić tv na ścianie

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Jeśli chodzi o salon, w tym pomieszczeniu oglądamy telewizor z fotela lub kanapy, a więc podana wcześniej wysokość środka ekranu na linii wzroku (106 cm) jest złotym środkiem. Warto również zadbać o to, aby nie umieszczać poniżej ani powyżej TV elementów dekoracyjnych – aby nic nie musiało konkurować z TV o uwagę i rozpraszać nas w oglądaniu.

Na przykład kominek odpada nie tylko z tego względu, ale i z powodów praktycznych – może wywołać potencjalne uszkodzenia mechaniczne, które nie będą uznane w ramach gwarancji.

Jak wysoko powiesić telewizor w sypialni?

Oglądanie TV w sypialni rządzi się nieco innymi prawami niż w salonie. Tutaj większość z nas będzie to robić z pozycji leżącej, a więc możemy sobie pozwolić na większą wysokość. Środek ekranu może znajdować się 167 cm nad podłogą, a dolna krawędź TV – 133 cm nad podłogą (w przypadku 55-calowego TV). Wartości te oparte są o rekomendacje wiodącej firmy THX, która zaleca kąt oglądania nieprzekraczający 15 stopni. Warto tutaj dodatkowo zadbać o możliwość regulowania kąta nachylenia w uchwycie ściennym.

Jak wysoko powiesić telewizor w kuchni?

Kuchnia nie jest miejscem kojarzącym się w pierwszej kolejności z oglądaniem telewizji, ale w niektórych domach czy mieszkaniach dodatkowy TV może znaleźć tam swoje miejsce.

Z telewizora będziemy w kuchni korzystać najczęściej przy przygotowywaniu posiłków albo przy większej, otwartej kuchni, także z poziomu siedzisk kuchennych.

W obydwu przypadkach telewizor powinien być zawieszony minimalnie wyżej niż w salonie, ale niżej niż w sypialni. Nadal obowiązuje zasada, że środek ekranu powinien pokrywać się z naszą linią wzroku.

Telewizor na szafce RTV – o czym warto pamiętać?

Niektórzy mogą preferować umieszczenie telewizora na szafce RTV. Takie rozwiązanie ma również swoje zalety, w tym większą elastyczność z kablami i dodawaniem nowych urządzeń do telewizora (np. konsol).

W tym przypadku również jednak obowiązuje zasada złotego środka jako środka ekranu na wysokości oczu (106 cm). Jeśli jednak telewizor będzie umieszczony nieco niżej (z racji szafki o mniejszej wysokości), również jest to dopuszczalne i ergonomiczne.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.