Na HBO Max nie będzie nowych polskich filmów i seriali. Platforma wstrzymuje ich produkcję

08.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Na HBO Max nie będzie nowych polskich filmów i seriali. Platforma wstrzymuje ich produkcję
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

To już pewne – decyzją Warner Bros. Discovery można porzucić nadzieję na kolejne, polskie produkcje oryginalne od HBO Max. Z biblioteki znikną też wybrane tytuły. 

Wielkie cięcie kosztów w Warner Bros. Discovery

Fuzja Warner Media i Discovery Inc., do której doszło w kwietniu, zapoczątkowała szereg zmian, na czele z wielkim planem zaciskania pasa. Cel: zaoszczędzenie 3 miliardów dolarów w ciągu 2 lat od finalizacji transakcji. Za krokiem tym stoi wysokie zadłużenie Warner Bros. Discovery, które w tej chwili sięga ok. 55 miliardów dolarów. 

Plan na wyjście z finansowego kryzysu miał polegać na ograniczeniach inwestycji, czego efekt właśnie obserwujemy. Światło dzienne ujrzało bowiem oświadczenie HBO, które z pewnością nie będzie w smak miłośnikom lokalnych produkcji – również tych polskich. 

Znikające tytuły i rezygnacja z produkcji oryginalnych

Rzecznik Warner Bros. Discovery w przedmiocie nadchodzących zmian oświadczył:

Kontynuując prace nad połączeniem HBO Max i Discovery+ w jeden globalny serwis streamingowy, prezentujący szeroki zakres treści w ramach Warner Bros. Discovery, dokonujemy przeglądu naszej obecnej propozycji treści w istniejących serwisach. W ramach tego procesu podjęliśmy decyzję o usunięciu ograniczonej ilości programów oryginalnych z HBO Max, a także o zaprzestaniu działań w zakresie programów oryginalnych dla HBO Max w krajach nordyckich i Europie Środkowej. Zaprzestaliśmy również rozpoczętych w ubiegłym roku działań rozwojowych na nowszych terytoriach – w Holandii i Turcji.

Chwilę później jednak dodał:

Nasze zaangażowanie na tych rynkach nie uległo zmianie. Będziemy nadal zlecać lokalne treści dla sieci linearnych Warner Bros. Discovery w tych regionach i pozostajemy znaczącymi nabywcami lokalnych treści stron trzecich do wykorzystania w naszych usługach streamingowych.

Polskie filmy i seriale HBO cieszą się wielką popularnością. Wystarczy wspomnieć o tytułach, takich jak Wataha, Ślepnąc od świateł czy Odwilż, aby dostrzec, jak wielką stratą dla polskich widzów będzie wdrożenie powyższych działań. Na pocieszenie, na tę chwilę nic nie wskazuje na to, aby miały one zniknąć z polskiej biblioteki serwisu. 

Niestety, taki los zdążył już spotkać część europejskich (Informator, Ruxx, Głodni razem, Nieświadomi, Przybysze, Pożądanie) i amerykańskich (Kontra, Kemping, Vinyl, Sally4Ever) produkcji. Jak widać, oferta HBO Max, a wraz z nią widzowie, naprawdę wiele tracą.

Źródło: Variety 

Zobacz także:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.