mPrawo Jazdy, czyli cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel
Od prawie dwóch lat kierowcy mogą już skorzystać z usługi mPrawo jazdy w aplikacji mObywatel. Elektroniczne prawo jazdy oczywiście nie zastępuje tradycyjnego dokumentu, który nadal wydawany jest tym, którzy zdali egzamin państwowy. Jego wirtualna wersja jednak może okazać się pomocna w pewnych sytuacjach. Jak dodać prawo jazdy w telefonie i dlaczego warto je mieć?
- Czym jest mPrawo jazdy?
- Jak wygląda mPrawo jazdy?
- Jak dodać mPrawo jazdy do mObywatel?
- Dlaczego warto mieć prawo jazdy w telefonie?
- Jakie dokumenty są potrzebne w trakcie kontroli drogowej?
- Czy za granicą można korzystać z elektronicznego prawa jazdy?
Czym jest mPrawo jazdy?
mPrawo jazdy jest cyfrowym dokumentem, które odwzorowuje Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców.
Znajdują się tam Twoje zdjęcie, podstawowe informacje (numer dokumentu, imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL), rodzaj uprawnień, jakie posiadasz (kategorie prawa jazdy), data ważności dokumentu oraz organ wydający.
W cyfrowym prawie jazdy można uzyskać też informację, której na plastiku się oczywiście nie znajdzie. Mowa o aktualnej liczbie punktów karnych, razem ze szczegółowym opisem wykroczenia, za które się je otrzymało.
Jak wygląda mPrawo jazdy?
Cyfrowe prawo jazdy nieco różni się wyglądem od realnego dokumentu – jest to po prostu odwzorowanie Twoich uprawnień, dlatego też nie będzie wyglądało jak dokładny skan. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda – przed dodaniem do mObywatel – prawo jazdy, sprawdź poniższy film:
Jak dodać mPrawo jazdy do mObywatel?
By dodać elektroniczne prawo jazdy, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Jest to bardzo proste i nie powinno zająć dłużej niż 5 minut.
- Pobierz aplikację mObywatel na telefon (dostępne na smartfonach z Androidem oraz iOS).
- Otwórz aplikację i kliknij w oknie głównym przycisk “Dodaj dokument”.
- Wybierz opcję “mPrawo Jazdy”.
- Zaakceptuj regulaminy.
- Potwierdź swoją tożsamość przez Profil Zaufany lub swój bank.
Po przejściu przez wszystkie kroki, Twoje prawo jazdy pojawi się w aplikacji.
Dlaczego warto mieć prawo jazdy w telefonie?
Tak, jak i dowód rejestracyjny w telefonie, tak i wirtualne prawo jazdy może być przydatne w określonych sytuacjach, np. przy wynajmowaniu samochodu w wypożyczalni. Nie wszystkie podmioty to respektują, jednak często e-prawo jazdy w tej sytuacji będzie wystarczające i nie trzeba nosić przy sobie plastiku. Tak samo dzieje się przy zakupie ubezpieczenia.
mPrawo Jazdy może okazać się też pomocne w przypadku kontroli drogowej. Mimo, iż nie ma obecnie obowiązku wożenia ze sobą dokumentu i wszystkie dane pojazdu policja może sprawdzić w systemie CEPiK, to jednak niekoniecznie zawsze może on działać prawidłowo. Wówczas cyfrowa wersja dokumentu może przyspieszyć czynności.
Elektroniczne prawo jazdy przyda się też, gdy będziesz uczestnikiem stłuczki. Jeśli strony nie chcą wzywać policji i nie ma poszkodowanych – wystarczy tylko, że wzajemnie sprawdzą swoje dokumenty i spiszą odpowiednie oświadczenie. Podstawą jest tutaj jednak działający telefon.
Jakie dokumenty są potrzebne w trakcie kontroli drogowej?
Od 5 grudnia 2020 roku nie ma już obowiązku posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy. Od października 2018 nie trzeba też wozić ze sobą polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Wsiadając do samochodu bez powyższych dokumentów nie dostaniesz mandatu.
O ile podczas kontroli brak fizycznych dokumentów nie będzie problemem, tak jednak lepiej je mieć przy sobie w przypadku wypadku, ewentualnej kolizji lub innego zdarzenia drogowego. Nawet, gdy sytuacja sama w sobie jest niegroźna, to Twój telefon może ulec uszkodzeniu (chociażby wypadając z uchwytu) i wówczas nie masz już dostępu do swoich wirtualnych dokumentów. Dlatego też dobrze jest mieć przy sobie informacje o OC oraz dane ubezpieczyciela.
Co ważne, dane w aplikacji mObywatel działają tylko w przypadku, gdy jesteś właścicielem auta. Jeśli jeździsz leasingowym, wynajmowanym lub służbowym, nie znajdziesz o nim informacji w zakładce mPrawo Jazdy.
Czy za granicą można korzystać z elektronicznego prawa jazdy?
Niestety, na ten moment jest to niemożliwe. Usługa mPrawo Jazdy jest dostępna tylko w naszym kraju. Przekraczając granicę Polski musisz mieć zawsze przy sobie fizyczny dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem.
Może Cię zainteresować: