Search icon

MouthPad umożliwia obsługę komputera i smartfona za pomocą języka

19.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
MouthPad umożliwia obsługę komputera i smartfona za pomocą języka
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Osoby z niepełnosprawnościami muszą każdego dnia mierzyć się z wieloma problemami. Także korzystanie z komputera może być w ich przypadku utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Na szczęście firmy z całego świata starają się rozwiązać te problemy. Jednym z najnowszych pomysłów jest MouthPad. Urządzenie pozwoli osobom sparaliżowanym korzystać z komputera, a zamiast dłoni wykorzystają do tego swój język.

MouthPad to touchpad sterowana językiem

Produkt powstał przez inżynierów pracujących na co dzień w Augmental związanym z MIT Media Lab. To nowatorskie urządzenie wskazujące, które przyda się osobom z niepełnosprawnościami. Może działać w roli myszki lub znanego z laptopów touchpada. Sprzęt skierowany jest do osób, które mają problemy z poruszaniem dłońmi.

MouthPad ma formę ustnika – sterowanie odbywa się przy użyciu języka.

Korzystając z MouthPad możemy poruszać kursorem, a to już prosta droga do pełni możliwości, jakie dają nam komputery z interfejsem graficznym. Oprócz poruszania kursorem, MouthPad pozwoli na wykonywanie „kliknięć myszką”. W tym celu należy stuknąć w odpowiednim miejscu językiem lub wykonać gest ustami.

MouthPad

MouthPad pozwoli więc na korzystanie z większości funkcji komputera, czy nawet smartfona – przeglądanie Internetu, wysyłanie wiadomości elektronicznych, przeglądanie i edycja zdjęć, czy naukę i pracę. Podpięty do sterownika sprzęt smart home może też pozwolić sterować MouthPadem oświetleniem, muzyką, czy telewizją w domu.

Ciekawa i pomysłowa konstrukcja MouthPada wykorzystuje technologię druku 3D

MouthPad składa się z kilku elementów. Oprócz panelu dotykowego (w tym miejscu użytkownik może językiem poruszać kursorem myszy) ma też baterię i procesor. Podzespoły są umieszczone pomiędzy zębami a wewnętrzną częścią policzków użytkownika. Elektronika została w tym celu zatopiona w żywicy. Dzięki temu produkt nie ma kontaktu ze śliną, jest też w pełni bezpieczny dla użytkownika. MouthPad ma konstrukcję wykonaną w technologii druku 3D. Być może dla różnych użytkowników pojawi się opcja dostosowania jego kształtu, czy wielkości.

Wygoda ustnika sprawia, że można używać MouthPada przez wiele godzin bez uczucia dyskomfortu.

Twórcy MouthPada przyznają, że sporym problemem przy stworzeniu narzędzia było zmniejszenie wpływu śliny na jego działanie. Wilgotna powierzchnia panelu dotykowego w znacznym stopniu utrudnia poprawne sterowanie. Na szczęście naukowcom udało się rozwiązać ten problem. Pomogły w tym algorytmy sztucznej inteligencji oraz uczenie maszynowe.

MouthPad

MouthPad nie utrudnia mowy

Specjalna konstrukcja ustnika sprawia, że korzystanie z MouthPad nie utrudnia mówienia. Osoba używająca urządzenia nie musi więc iść pod tym względem na żadne ustępstwa.

Sprzęt kierowany jest głównie do osób z urazami kręgosłupa. Co roku kilkaset tysięcy osób dotyka taki problem, na przykład wskutek wypadku lub choroby. MouthPad może być wykorzystywany przez osoby sparaliżowane od szyi w dół.

MouthPad ma szansę zastąpić dotychczas wykorzystane przez takie osoby sprzęty. Dziś mają formę joysticków, które są poruszane ustami, co jest dość niewygodne. Póki co najnowszy wynalazek jest prototypem. Ma jednak sporą szansę na wejście do produkcji. Z pewnością przydałby się tysiącom osób.

Więcej informacji na temat MouthPad można znaleźć na stronie jego twóców: https://www.augmental.tech/

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.