Jak motywować dziecko do nauki? Porady dla rodziców
Co zrobić, jeśli Twoje dziecko nie chce się uczyć i traktuje to jako przykry obowiązek, który nie sprawia mu przyjemności? Przede wszystkim warto najpierw znaleźć przyczyny braku motywacji do poszerzania swojej wiedzy, a następnie zacząć działać. Podpowiadamy, jak zmobilizować dziecko do nauki już od najmłodszych lat.
- Motywacja do nauki – dlaczego dziecko nie chce się uczyć?
- Motywacja dziecka do nauki – czego nie robić?
- Jak zachęcić dziecko do nauki od najmłodszych lat?
- Jak motywować dziecko do nauki? Wskazówki dla rodziców
Motywacja do nauki – dlaczego dziecko nie chce się uczyć?
Twoje dziecko nie chce się uczyć? Z reguły nie jest to oznaka lenistwa czy tego, że jest mało pojętne. Trudności z nauką mogą wystąpić, gdy dziecko ma np. dysleksję rozwojową, problemy z koncentracją uwagi, cierpi na nadpobudliwość czy różnego rodzaju wady – słuchu, wzroku lub wymowy.
Niektóre maluchy ponadto bardzo przeżywają swoje niepowodzenia, co odbiera im chęci do pogłębiania swojej wiedzy.
Problem może leżeć też w otoczeniu pociechy – mogą to być kłopoty z rówieśnikami (np. dziecko jest wyśmiewane w klasie lub nieakceptowane) lub nauczycielem, który niesprawiedliwie ocenia. Dużym problemem jest też niewłaściwe podejście rodziców. Dziecko uczy się motywacji przez całe dzieciństwo i wzorem dla niego najbliżsi. Rodzice zatem powinni zaszczepić w maluchu ciekawość świata, czytając mu i tłumacząc otaczającą go rzeczywistość.
Motywacja dziecka do nauki – czego nie robić?
Dzieci można mobilizować do nauki przez dwa rodzaje motywacji – dodatnią i ujemną. Dodatnia występuje wtedy, gdy chce się coś osiągnąć, natomiast ujemna, gdy za wszelką cenę należy czegoś uniknąć. Rodzice nie powinni stosować oczywiście tego drugiego rodzaju motywacji, gdyż skutek może być odwrotny od zamierzonego.
Tych metod nie stosuj, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki:
- nie porównuj dziecka do rówieśników (np. “Kasia ma same piątki, a Ty?”, “Julka pisze zdecydowanie ładniej niż Ty” itd.) – wpłynie to bardzo negatywnie na samoocenę dziecka i obniży jego poczucie własnej wartości,
- nie mów, że jak nie będzie się uczyć, to nigdy w życiu niczego nie osiągnie – po pewnym czasie samo zacznie tak myśleć i straci motywację, by zmienić swoją sytuację,
- nie podnoś głosu na dziecko i nigdy nie stosuj przemocy, żadnej – w ten sposób niczego nie załatwisz, a wręcz zestresujesz swoją pociechę i sprawisz, że nauka stanie się dla niej traumą.
Pamiętaj, że nie możesz przymusić swojego dziecka do nauki i wymagać, by stało się wzorowym uczniem. Jeśli pracuje wolno, to ma taki charakter i tego nie zmienisz. Przez przykaz siedzenia nad lekcjami tak długo, aż nie opanuje danego materiału, można tylko zniechęcić malucha.
Jak zachęcić dziecko do nauki od najmłodszych lat?
Nad motywacją do nauki warto pracować już od najmłodszych lat, zanim dziecko pójdzie do szkoły i zmierzy się z systemem edukacji. Jak zatem rozwijać naturalną ciekawość swojej pociechy i wzbudzać w niej chęć do poznawania nowych rzeczy?
- Systematycznie odwiedzaj z maluchem księgarnie – niech dziecko samodzielnie wybiera interesującą je książeczkę lub czasopismo.
- Organizuj wycieczki na wystawy lub do muzeów. Oglądaj z dzieckiem rozwijające programy w TV i rozmawiaj później o nich.
- Podsuwaj maluchowi zagadki, zabawy logiczne itd.
- Wykorzystuj codzienne czynności i zdarzenia do ćwiczeń różnych umiejętności – ucz poprzez zabawę.
- Dawaj dziecku dobry przykład swoim zachowaniem – wolny czas spędzaj, czytając książki, rozwijając swoje zainteresowania itd.
Rodzice powinni dawać swojemu maluchowi do zrozumienia, iż nauka jest istotna, chwalić go za osiągnięcia i pozwalać mu na samodzielne rozwiązywanie różnych zadań.
Jak motywować dziecko do nauki? Wskazówki dla rodziców
Jeśli chcesz zmotywować swoje dziecko do nauki, skorzystaj z poniższych wskazówek i pamiętaj, by oprócz tego zadbać u niego również o regularny plan dnia, zbilansowaną dietę i aktywnie spędzany czas na świeżym powietrzu.
- Dostrzegaj osiągnięcia dziecka i stosuj pochwały – nie krytykuj, nie oceniaj, nie wyśmiewaj niepowodzeń lecz pokaż, jak można uczyć się na własnych błędach.
- Pokazuj, jak można praktycznie zastosować wiedzę zdobytą w szkole i wskaż dziecku, dlaczego edukacja potrafi czynić życie łatwiejszym.
- Stwórz odpowiednie warunki do nauki dla dziecka – zadbaj o przestrzeń tylko dla niego, spokojną i cichą.
- Rozwijaj pasję pociechy – Twoje dziecko woli nauki przyrodnicze od nauki języka? Umożliwiaj mu oddanie się swoim zainteresowaniom, np. poprzez kupowanie pomocy naukowych z tej dziedziny.
- Pokazuj autorytety – nie tylko rodzic powinien świecić przykładem. Pokaż dziecku, że np. jego ulubiony sportowiec ukończył studia, zna języki obce lub interesuje się jakąś konkretną dziedziną.
- Pomóż dziecku w nauce przez zaprezentowanie mu różnych technik ułatwiających zapamiętywanie.
Może Cię zainteresować:
- Czym jest i jak działa mLegitymacja?
- Poznaj funkcje Librusa, czyli elektronicznego dziennika
- Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej
- Czym jest child grooming? Jak chronić przed nim dziecko?
- Aplikacje do nauki – przydadzą się w szkole i na studiach
- Aplikacje do matematyki – przegląd najbardziej użytecznych
- PhotoMath rozwiąże każde równanie matematyczne
- Najlepsze aplikacje i strony ze streszczeniami książek i lektur